Soovin saada tasuta e-kokaraamatut:

Saad tasuta e-raamatu ja liitud Umami uudiskirjaga. Juba üle 30 000 liituja!

35 nippi, kuidas maitsestada kala

Umami poodidesse astub alatihti sisse toredaid kliente, kes on äsja kalapoest ilusa värske kala kaasa haaranud ja hakanud nuputama, kuidas oleks kõige parem seda iludust nüüd väärikalt maitsestama asuda. Seekordne postitus ongi mõeldud neiks hetkedeks, kui tahaks kalast midagi erilist valmistada, aga ideid napib. Usun, et siit leiab nippe igaks kalajuhtumiks! 🙂
 

Toimib alati

Olgu tegu valge, punase või roosa kala, suure või väiksega, üks kombo, mis alati kala puhul toimib, on:
Sega kõik kokku, määri kalale, maitsesta soola ja pipraga (või tšilliga) ja kala ahju, grillile või pannile!
 

Tsitrus on kala sõber

Ja jõuamegi tsitrusteni, mis on tõepoolest kalale ühed tänuväärsed kaaslased.
  • Alustada võib muidugi kõige lihtsamast ja levinumast, ehk sidrunist. Nii sidruni õhukeselt riivitud koor kui sidruni mahl sobivad kala maitsestamiseks suurepäraselt. 
  • Järgmiseks tuleb kohe pähe muidugi laim, mis sobib hästi kokku aasiapäraste ja mehhikopäraste toitudega. Ka laimi puhul võib kasutada nii riivitud koort kui laimist pressitud mahla.
  • Kindlasti tasub katsetada ka erinevate tsitrusepulbritega (või tsitrusetolmudega, nagu kokkadele meeldib tihtipeale öelda) – valikus on laimi-, mandariini-, apelsini– ja bergamotipulber. Kõik sobivad hästi kala maitsestamiseks!
  • Kui tsitrustest rääkida, siis ei saa kindlasti mainimata jätta Jaapani köögist pärit eriti aromaatset ja maitserohket yuzu tsitrust. Maitsestamiseks sobib nii yuzu koor kui yuzu mahl. Või proovi hoopis yuzu ponzut, mis on yuzust ja sojakastmest valmistatud maitsekaste. Sobib hästi nii jaapanipärastesse toitudesse kui ka tänu selle peenele maitsele tõelistesse gurmeeroogadesse. Proovi näiteks seda Ahjukala yuzuga fenkolisalatil
  • Hea abiline on ka calamansi äädikas (calamansi on Kagu-Aasiast pärit pisike tsitruseline, mis on samuti hinnatud oma aromaatsuse poolest). See on hapukuse kõrval ühtlasi ka magus ja mahe ning lisab vajalikku särtsu kala marinaadidesse.

Äädikad pole küll tsitrused, aga hapud siiski, seega lisan siia ka mõned kalale sobivad äädikasoovitused.

Lähis-Ida moodi

Kui on isu oma toiduelamusega Araabiat külastada või kui kala kõrvale valmib näiteks kuskuss või midagi muud araabiapärast, siis võib kala maitsestada näiteks:
  • vürtsika harissapastaga, milles on muud maitsed, näiteks küüslauk ja vürtsköömned, juba mugavalt sees
  • puuviljase hapumagusa granaatõunamelassi ehk naršarabiga, mis paneb kala särama
  • kala võib hõõruda hapu punase sumahhi pulbriga, see asendab edukalt tsitruselisi
  • maheda zaatar vürtsiseguga, mis koosneb hapukast sumahhist, seesamiseemnetest ja tüümianist. See on hea valik neile, kellele tugevamad vürtsid väga mokka mööda pole
  • Lähis-Ida maitsetega läheb hästi kokku ka näiteks hakitud pistaatsiatest puru või pistaatsia jahust koorik küpsetatud kalal, aga pähkliteni jõuame kohe lähemalt

Pähklid + kala

See võib esmapilgul üllatav tunduda, aga pähklised maitsed sobivad kalaga imeliselt kokku:

Aasia moodi

Aasia on suur ja lai, aga igast suurest Aasia köögist, nii Jaapanist, Hiinast, Taist, Koreast kui Taist, leiab kalale põnevaid paarilisi:

Anna kalale suitsu

Kui sulle maitsevad suitsused road, aga suitsuahju pole käepärast, siis saab sügavat suitsumaitset lisada (ja kalale sobib suits suurepäraselt):

Ei saa me ilma vürtsita

Maailmas on terve rida põnevaid haruldasi vürtse, mis võimaldavad kogeda täiesti uusi ja varem tundmata maitseelamusi. Paljud neist, eriti sellised, milles on hapukamaid tsitruselisi noote, sobivad hästi ka kala maitsestamiseks:
  • Indoneesiast pärit sabapipar on eriti aromaatne, kergelt mõrkjas ja meenutab õrnalt nelki. Sellel on mee ja puuviljane, õrnalt suitsune, taimeteene aroom, milles on tunda magusate vürtside hõngu. Minu meelest on selle pipra lõhn lausa sensuaalne. Vaata ka retsepti, kuidas valmib Sabapipra-kala.
  • Sidrunipipar ehk bataki marjad on kuulsama Sichuani pipra tsitruselisema aroomiga haruldane sugulane, mis on pärit Sumatra saare Bataki rahva kultuurist. 
  • Timuti või ka Timuri pipar on pärit Nepaalist ja see on aroomilt tsitruseline, puuviljane ja lilleline. Samuti Sichuani pipra sugulane ja seetõttu kergelt tuimestava toimega. Tõeline aroomipomm, tasub proovida! Vaata retsepti, kuidas valmistada Cevichet Timuti pipraga
  • Sansho marjad on samuti Sichuani sugulased ja kergelt suud tuimestava efektiga, aga maitses on selles Jaapani köögi olulises pipras tunda küpseid tsitruseid, muskaati, münti, mentooli, sidrunheina ja pipart. Jaapanlased purustavad sansho marju just ennekõike kalale, eriti grillitud angerjale
  • Ma khaeni (järjekordselt Sichuani sugulane) nimelist haruldast rikkaliku mandariinikoore ja suitsutee aroomiga pipart kasutatakse traditsiooniliselt Laose köögis sidrunheina, ingveri ja tšilliga grillitud kana kastmes, aga see sobib imehästi ka kala maitsestama. Proovi näiteks seda Ma khaen pipra kala retsepti. 
  • Austraaliast pärit Tasmaania pipar on mustast piprast mahedam, see on Aborigeenide köögi (bushfood) oluline koostisosa. Selle magushapu pipra maitses on tunda punaseid marju ja kadakat. Annab grillitud kalale uue põneva maitsenüansi.

ceviche
ceviche

On ka mitmeid valmis vürtsisegusid, millega põnevaid kalaroogasid valmistada:
  • Naturaalse musta värvuse ja tugeva aroomiga röstitud Must karri, mida armastatakse Sri-Lanka köögis ja ennekõike just kala maitsestamiseks
  • Breizh karri ehk Bretooni karri on tänu selles sisalduvatele vetikatele joodirikas ja sobib suurepäraselt kala- ning mereanniroogade maitsestamiseks. Katseta ka majoneesi sees mereandidele kastmeks
  • Küti vürtsisegu on pärit Kanadast. Tänu vahtrasiirupi graanulitele on see segu ühtaegu magus, vürtsine, soolane ja hapu. Sobib eriti hästi just lõhe ja forelli maitsestamiseks.
  • Kes aga soovib kodukappi ühte nö SOS vürtsisegu, millega erinevaid kalaroogasid maitsestada, siis selline on meie Vürtsisegu kalale.
Vaata SIIT ka meie teisi kala- ja mereanniretsepte! Kõik meie retseptid on testitud ja pildistatud Umami tiimi poolt.
 
 
Head kalaõnne soovides,

allkiri

juta ring

Kommentaarid

  1. Oleks vaja märkida, et toorest punast kala ei tohi mingil juhul tsitruselistega üle kallata, sellest räägib Ilja Lasersson ühes oma videos, kui leian, panan lingi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga