Eestimaine tooraine, Jaapani maitsed

Kas teadsid, et jaapanlased on täielikud toidu-geeniused? Nende maitsed on viimseni timmitud ja filigraanselt viimistletud. Õnneks on viimasel ajal jaapanlaste geniaalsed toiduained saavutanud maailma kokkade seas aina enam populaarsust ja seega saame nendega aina rohkem tuttavaks. Nii tekkis ka idee teha postitus headest kodumaistest toorainetest, millele imelihtsalt saab lisanüansi anda just nendesamade geniaalsete jaapanipäraste maitsetega! Lihtne ja maitsev, mida veel ühelt õhtusöögilt tahta, kas pole?

Kui meile Umamisse Jaapani tooteid lisandub, siis olen alati täielikus elevuses. Tean, et on oodata tõeliseid maitseelamusi ja enamasti ma ei eksi. Ja ma ei ole ainuke – unagi kaste näiteks, millega on marineeritud selle postituse veiseliha, meeldis mu emale niiväga, et tema arvates võiks seda lausa pitsist juua :). Kõige traditsioonilisem viis selle kasutamiseks Jaapanis on grillitud angerjas ehk unagi. Samas sobib imehästi ka grillitud muud sorti kalale, lihale või riisitoitudele niristamiseks. Misopasta jällegi, mis maitsestab mõnusalt karamelliselt väikseid varajasi kartuleid, on tõeliselt mitmekülgne umami-laks, mis sobib nii liha marineerimiseks, supi keetmiseks kui ka köögiviljade grillimiseks. Idee eest miso-võiga kartuleid praadida pean tänama ülimalt andekat peakokka Orm Oja restoranist Art Priori, kes mulle selle imelihtsa, aga superhästi toimiva idee andis. Kurgisalat sai kastmeks ühe minu viiest kahe-koostisaine salatikastmest (luban, et jagan teiega aegamööda ka ülejäänud nelja varianti), kus nii hapukus kui soolasus tulevad ume äädikast. Ume äädika võlu on lisaks heale maitsele ka see, et kuigi see on hapu, siis tekitab see maos aluselist keskkonda. Seega sobib ka kõrvetiste või iivelduse puhul. Ja jaapanlased arvavad, et see ravib ka pohmelli. Seega, selline kurgisalat sobib ka suviste pidude järgseks hommikusöögiks :).

Aga nüüd siis retseptide juurde!

eesti tooraine jaapani maitsed

 

I – Unagi marinaadis lihaveis

Mina kasutasin siin oma viimase aja lemmiktükki, milleks on Liivimaa Lihaveise petit tender. Võib kasutada muidugi ka fileetükki. 

Vaja läheb:
* 1 terve lihaveise petite tender või fileetükk
* 100ml unagi kastet (leiad siit)
* 2spl sojakastet (leiad siit)
* praadimiseks 1spl võid
* serveerimiseks head soola
* soovi korral ponzu kastet (leiad siit)

Tee nii:
puhasta liha kelmetest. Sega unagi kaste ja sojakaste kokku, maitsesta musta pipraga. Hõõru marinaad lihale ja tõmba liha ümber tihedalt toidukile. Tõsta mõneks tunniks liha külmikusse, veel parem kui terveks ööks. 
Kuumuta ahi 180C kraadini. Tõsta liha enne küpsetamist külmikust välja vähemalt 30 minutiks. Võid lihatüki pooleks lõigata, et kiirendada küpsemist. Kuumuta pannil 1spl võid ja prae liha igalt küljelt pruuniks. Tõsta liha ahju järelküpsema. Kui sulle meeldib pigem toores ja punane liha (nagu meile), siis ca 5 minutiks. Kui eelistad küpsemat, siis kauemaks. Võta liha välja, kui see on veel grammike vähem küps, kui soovid seda süüa. Tõsta liha taldrikule ja kata fooliumiga. Lase lihal ca 5 minutit veel niimoodi “puhata”. Nüüd lõika lihast terava noaga õhukesed viilud ja puista peale veidi kvaliteetset soola. Kui soovid, siis võid kõrvale pakkuda ka ponzu kastet, mis sobib mahlaka lihaga kui valatult. 

II – Miso-võiga praetud kartulid

Vaja läheb:
*1kg väikseid värskeid kartuleid
*2spl võid
*1spl misopastat (leiad siit)

Tee nii:
Pese kartulid. Kui soovid, võid need ära koorida, aga kui kasutad varajasi kartuleid, siis pole selleks vajadust. Keeda need soolaga maitsestatud vees ära, kurna ja lase jahtuda. Kuumuta pannil või ja sega selle hulka ka misopasta. Prae kartulid kuldseks ja serveeri kohe. Nii lihtne see ongi!

III – Klopitud kurgisalat ume-vinegretiga

Vaja läheb:
*1 kurk
*1,5spl ume äädikat (leiad siit)
*2spl külmpressitud oliiviõli (proovi nt seda)
*1spl umega seesamiseemneid (leiad siit)

Tee nii:
pese kurk ja lõika õhukesteks viiludeks. Sega kausis ume äädikas ja oliiviõli. Klopi kahvli või vispliga kuni saad paksu ühtlase emulsiooni. Vala see kurkidele ja lisa umega seesamiseemned. Kata kauss taldrikuga, hoia taldrikut ja kaussi hästi kõvasti koos ja klopi hoolega kurke vastu kaussi-taldrikut. Niimoodi lähevad mahlad liikuma ja maitsed segunevad kiiresti. Ongi valmis!

 

Soovin teile maitsvat suve täis geniaalseid katsetusi!

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

 

Ramen nuudlisupp, külma aja kosutus

Meil siin ikka seda külma aega jätkub ja seetõttu on minu meelest täiesti omal kohal lõputu hulk soojendavaid roogasid. On ju nii? Jaapanlastel on samuti pool aastat külma ilma ja seetõttu on nad välja mõelnud terve rea erinevaid sooje ramen (ja teisi) nuudlisuppe, mis sobivad külmetavate näppude ja punase ninaga nagu rusikas silmaauku. Tänasest postitusest leiad ühe eriti mõnusa rameni retsepti kaua küpsenud seakülje ja kreemja misopuljongiga. 

Jaapanis on nii, et pea igal piirkonnal on oma viis ja retsept, kuidas ramenit keeta. Kõige levinumad on vast nii Jaapanis, kui ka üle maailma, miso ramen (nagu meie täna valmistame), shio (soola) ja soja ramen. Aga minu kõigi aegade lemmik on tonkotsu ramen, mida keedetakse mituteist tundi ja selline keetmine lõpeb täiesti uskumatu heleda kreemise puljongiga, mille kreemisus tuleb pikalt keedetud kontidest, mitte vahukoorest vms. Jaapanis olles sattusin sellest lausa sõltuvusse. Kui tagasi lendasime ja juba lennujaamas lendu ootasime, siis tormasin veel nagu hull mööda lennujaama ja otsisin oma viimast rameni kausi täit. Väljaspool Jaapanit pole ma seda õiget, nii pikalt keedetud ramenit kuskil müügil näinud. Minu esimeses raamatus, “Samba, sake ja tšillikaun”, on aga retsept täiesti olemas, kuidas kodus ise see kreemine tonkotsu valmis keeta. Kel aega ja ettevõtmist jagub, soovitan soojalt!

Kõiki ramen nuudleid iseloomustab liha või kalapuljong ja nisujahust pikad nuudlid, mida on igati viisakas ramenikohas pika laua taga aurava kausi kohale kummardunult kõva häälega endale sisse luristada. Täiesti täiesti autentsed ramen nuudlid on valmistatud lisaks nisujahule, soolale ja veele veel spetsiaalsest aluselisest kansui veest. Samas saab absoluutselt õige rameni maitse kätte ka tavaliste Hiina munanuudlitega. Üldse arvatakse, et rameni juured on pärit Hiinast. 

 

Miso ramen kauaküpsenud seaküljega

ramen nuudlid

Vaja läheb:

*Keeda puljong (keeda ise kanakontidest või naturaalsest kanafondist), lisa keetmisel mõned ingveriviilud, jupp porrut, paar küüslauguküünt ja Premium sojakaste (ca 4spl 1liitri kohta). Mina soovitan jaapanipärase puljongi saamiseks lisada keetmisel ka dashi puljongit

Kurna ja lisa puljongile (1 liitri kohta):
*0,5 tl gochujangi (leia siit või siit)
*2 spl misopastat 
*1 spl mirinit

Nüüd on supipõhi valmis, valmista ette lisandid!

Chashu ehk kauaküpsenud seakülg

Vaja läheb:
*340 g seakülge
*1 spl soola
*4 cm ingverit
*120 ml vett
*60 ml saket
*60 ml sojakastet
*60 ml mirin
*3 spl suhkrut
*rohelist sibulat

NB! Ära seda sealiha välja jäta, sest see on kogu asja keskpunkt ja igat küpsenud minutit väärt, usu mind!
Tee nii: Prae sea pooled potis pruuniks, aja vedelikud, sool ja suhkur potis keema, lisa liha, ingver ja rohelist sibulat. Kata fooliumiga nii, et äärtest saab aur välja, keeda ca 1h, võta foolium ära, keeda edasi kuni kaste poti põhjas on paks ja kleepuv. Kokku võtab see ikka oma paar tundi aega. Lõika liha ristipidi triibulisteks viiludeks.

Ülejäänud lisandid:
*keeda valmis Hiina munanuudlid või mõned muud nuudlid, nagu näiteks ramen nuudlid või värsked ramen nuudlid
*keeda seest pehmed munad, koori ettevaatlikult ja pane need marinaadi sisse seisma (marinaadiks sega iga 2 muna kohta kokku 2spl sojakastet, 2spl mirin, 6spl vett). *valge osa porrust (lõika peenikesteks tikkudeks)
*hakitud roheline sibul 
*nori tšipsi tükid 
*tšilliõli + seesamiõli võrdsetes kogustes kokku segatuna supile tilgutamiseks
*marineeritud ingver
*umega seesamiseemned 
*pilve kõrva seened või šiitake seened (leota külmas vees, loputa ja keeda läbi, viiluta ja tõsta külmikusse oma aega ootama)
*Jaapani 7 vürtsi segu
*Röstitud sibulat

Pane supp kokku: tõsta kaussi nuudleid, vala peale kuum puljong. Lisa lihaviilud, porrut, rohelist sibulat, ingverit, seeni, poolik muna ja vetika krõpsud. Tilguta peale õlide segu, puista veidi 7-vürtsisegu ja/või umega seesamiseemneid ja praetud šalottsibulat. 

 

*************************************************************

 

Auravaid kausitäisi soovides



 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

P.S. Facebookis jälgib meid juba üle 19 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.
Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Hirvepraadi hilissügiseks

Kas armastad hooajaliselt toituda ja leiad, et sügis on aeg ulukiliha jaoks? Või oled kimpus kogu selle ulukilihaga, mis Su jahimehest abikaasa/isa/sõber peale edukat jahiretke koju toob? Või soovid vaheldust tavalistele sea/veise/kanalihale? Igal juhul leiad tänasest postitused kaks sügisest ulukihautist, mis on mõeldud esmajoones hirvelihale, aga sobivad suurepäraselt ka põdrale või teistele ulukitele.

Tänane postitus sai alguse tegelikult avastusest, et tihtipeale tulid inimesed meie kodulehele „hirveprae“ retsepti otsima. No ja kui siis sügis saabus ja me ükskord Adavere lihapoe lookas lettide taga ulukiliha imetlesime, otsustasime kõigi hirveprae otsijate jaoks mõned retseptid Umami blogisse lisada, mis sobivad hästi ka näiteks põdraliha jaoks. Mulle meenub kohe üks hea sõbranna, kellel on sügavkülmik alati põdraliha täis, sest tema abikaasa on kirglik jahimees. Olen täiesti kindel, et tema pole mitte ainus. Hirveliha pole siinmail nii levinud, kui Kesk-Euroopas, sellepärast saidki valitud sellised retseptid, mis töötavad hästi nii põdra kui hirvega.

Burgundia pada hirvelihaga (või põdraga)

Traditsiooniline pajaroog porgandi, seente ja punase veiniga, aga seekord veise asemel ulukilihaga.

burgundia

 

Maitsev, ilma küpsetamata

Kui Sulle maitsevad erinevatest maailma köökidest pärit road värskest küpsetamata kalast ja lihast, nagu meilegi, või kui tahaksid nendega esimest tutvust teha, siis on tänane postitus ja selle kolm põnevat retsepti just Sinu jaoks.

Mõne aja eest ühel tuulisel sügisõhtul jalutades hakkasime arutlema selle üle, mida vastata, kui küsitakse, milline maailma eri nurkades pakutud roogadest kõige parem on olnud. Ülesanne on muidugi keeruline, sest maitsvaid toite on lugematul hulgal. Mõningase mõtlemise järel hakkasid siiski teistest eredamalt mälusopist end meenutama erinevad toorest kalast, lihast ja mereandidest road. Üllatav, kas pole! Kõigepealt rändasin mõttes tagasi Tšiilisse, kus ma esimest korda laimimahlas marineeritud kalast ja mereandidest cevichet proovisin, sealt edasi Samoale, kus pakuti sojakastmes ja seesamiõlis ning kookospiimases laimimarinaadis tuunikalaroogasid poket ja okat, siis Taisse, kus meie sõber Wan äsja turult toodud toored krevetid ära puhastas, saba pikuti pooleks lõikas ja neid siis tulises tšilli-laimikastmes serveeris, kuni Jaapani värskest kalast lõigatud sashimi ja õhukeste wagyu veiselihaviiludeni välja.

Sellise mõtterännakuga ajasin endale igatahes isu peale ja otsustasin mõnd  retsepti ka siin teiega jagada. Kuna kvaliteetne lihaveiseliha on meil kättesaadav ja samuti ka värske lõhe (küpsetamata retseptide jaoks osta kala nö kalapäeval ja väldi seismajäänud pühapäevaseid lõike), siis just nendest tänased retseptid valmivadki.

Märksõnadeks on kindlasti värskemast värskem tooraine. Lisaks anna roale kindlasti aega, sest hapud mahlad ja vürtsid, mis liha/kala “küpsetavad”, vajavad toimimiseks aega!

Piprahärg

See on üks väga laheda saamislooga retsept, millest ma juba varem kirjutanud olen. Nimelt kiitis sarnast Pärnu Jahtklubi menüüs olnud rooga oma blogis Ise tehtud.Hästi tehtud Tuuli, selle peale sai ta kirja, kus ilutses selle retsept, Tuuli jagas seda lugejatega, mina noppisin selle üles, proovisin järgi ja siin see nüüd on. Kasutada võib erinevaid pipraid. Minul läks kasutusele lausa 8 erinevat – Kameruni Penja istanduse mustvalge, külmkuivatatud roheline Madagaskarilt, Kampoti punane, Madagaskari rosee, Hiina sichuan, India pikk pipar ja Kameruni paradiisiterad.

Vaja läheb:
*lihaveise sise- või välisfileed
*vähemalt viit erinevat sorti pipart
(näiteks mustavalgetroseed, punast, rohelisttšillitpikka pipart,paradiisiterisichuani pipart vms)
*soola
*serveerimiseks röstsaia, hakitud sibulat, hakitud marineeritud kurki, ananassi tšatnit, Prantsuse sinepit vms

Tee nii:
Puhasta veisefilee kelmetest. Sega kokku piprad. Lisa samasugune kogus soola, kui Sul piparde segu on. Veereta liha soola-pipra segus ja suru nii palju seda maitseainesegu lihale külge kui õnnestub. Paki liha tihedalt toidukilesse ja pane ööpäevaks külmkappi. Peale seda tõsta liha veel 2-3 päevaks sügavkülma laagerduma.
Tõsta liha veidi enne serveerimist tavalisse külmkappi ja lõika hästi õhukesed viilud. Serveeri röstsaial koos marineeritud kurgi, hakitud sibula, tšatni ja Prantsuse sinepiga.
 

* * *

Yukhoe ehk veise tartar Korea moodi

Oma sünnimaal Koreas kuulub selle veiseliharoa juurde peenikesteks tikkudeks lõigatud õuna meenutava välimusega nashi pirn ehk liivpirn. Kuna meil seda saada pole, siis sobib asendamiseks mõni kõvem pirn.

Vaja läheb (4-le):
*500g veisefileed
*4 värsket muna (mina kasutasin vutimune)
*10 cm jupp porru valget osa
*1/3 kurgist
*1 kõva pirn
*1spl seesamiseemneid (nt ume ploomiga)
Kastme jaoks:
*4spl sojakastet
*1spl mett
*2spl riisiäädikat
*1spl seesamiõli
*1 suur küüslauguküüs
*1tl sambal oeleki või tšillihelbeid

Tee nii:
Valmista kaste. Selleks purusta küüslauk ja sega kokku sojakastme, mee, riisiäädika, seesamiõli ja sambal oeleki või tšillihelvestega.
Eemalda lihalt kelmed. Haki liha terava noaga hästi peeneks. Sega kausis liha kastmega kokku. Tõsta kõrvale maitsestuma.
Lõigu porru, kurk ja pirn peenikesteks tikkudeks. Sega kõik kokku salatiks. Jaga salat taldrikute vahel, jaota maitsestatud liha selle peale. Eralda munakollane valgest ja tõsta munakollane liha peale. Puista üle seesamiseemnetega. Serveeri kohe!

* * *

Lõhe tartar läätsede ja granadilliga

Idee kasutada lõhetükkide hapukaks marinaadiks troopilist granadilli ja lisada tumedaid läätsi, on pärit ühest Saveuri aastalõpu piduroogadele pühendatud erinumbrist.

Vaja läheb (4-le):
*300g värsket lõhefileed
*50g Beluga või Puy läätsi
*2 granadillli sisu
*1 suure laimi mahl
*1 laimi koor
*3spl külmpressitud oliiviõli
*1/2tl tšillihelbeid
*1spl sojakastet
*maitseks purustatud pikka pipart

Tee nii:
Loputa läätsed sõelal ja keeda soolaga maitsestatud vees ca 20 minutit. Kurna ja jahuta.
Loputa lõhefilee külma vee all, kuivata köögipaberiga ja lõika väikesteks kuubikuteks.
Sega kausis kokku granadillide sisu ja laimimahl. Lisa laimi koor, sojakaste, tšilli ja pikk pipar. Sega kokku läätsed, lõhetükid, oliiviõli ja kaste. Maitse ja maitsesta soolaga. Tõsta vähemalt pooleks tunniks külmkappi maitsestuma. Serveeri koos jaheda valge veiniga!
PS! maitsestamisel oleneb palju granadilli ja laimi mahlasusest. Lisa vajadusel rohkem!

Millised on Sinu senise elu eredaimad toiduelamused? 

Põnevaid toiduelamusi soovides

 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile!

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 11 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

Grill ja chill, seekord teistmoodi!

Suvi pole mitte ainult smuutide, vaid ka särisevate grillide aeg! Tänane postitus on neile, kes tahaks vahel veidi teistmoodi grillida. Pakun välja kolm lihtsat retsepti liha maitsestamiseks, millest *üks valmib otse Himaalaja soolakivi peal, *teine pöögipuidust alusel ja *kolmas vihmase ilma kohaselt koduahjus! Boonuseks tutvustan postituse lõpus ühte ääretult põnevat snäkki Mehhikost, mis on ideaalne õlle kõrvale ampsamiseks ja külaliste pahviks löömiseks!

ribi

Meil on suvilanurgas pisike köök – kahe rauaga pliit, üks hädapärast toimiv väike ahi, potid-pannid-muu vajalik. Aga kasutust leiab see kööginurk pigem hommikuste võileibade valmistamisel, kui piduroogade keetmisel. Põhjus selles, et suvilatoidud valmivad enamasti grillil – kuni söed valmivad, tassime kõik vajaliku terrassilauale, kus valmivad salatid ja muu liha/kala kõrvane. Enamasti teeme ise kiire marinaadi liha maitsestamiseks, aga juhtub ka seda, et ostame poest juba maitsestatud liha. Vahel tahaks aga midagi hoopis uut katsetada ja siis tulevad appi sellised põnevad abivahendid, nagu Himaalaja soolakivi ja puidust grillalus ning erinevate rahvaste vürtsisegud, millest täna lähemalt kirjutan. Soolakivi puhul on tegemist 1,2kg või 3,5kg puhta Himaalaja teemantsoola kristalliga, millel on palju erinevaid kasutusvõimalusi:
* soola andva lõikealusena, nt suvistele tomati- ja kurgiviiludele vms;
* sügavkülmutatuna temperatuuri hoidva alusena sushile, juustudele või mereandidele;
* dekoratiivse kandikuna
* või, nagu meie tänases postituses proovime, grillkivina

soolakivi_(1)

Himaalaja soolakivi saab kasutada seni, kuni see kasutamisest otsa saab ja iga kord võib selle kasutamiseks erineva viisi valida. Peale grillimist-serveerimist tuleb kivi niiske puhta lapiga puhastada ja korralikult kuivatada. Kui võimalik, siis ära pese seda veel all – nii kulub ebaotstarbekalt palju soolakivi korraga ära! Samas pean tunnistama, et peale liha grillimist pidin kivi puhastamiseks seda siiski külma vee all puhastama. Kindlasti ei tohi kasutada puhastusvahendeid ja neid pole vajagi – sool on naturaalselt antiseptiline. Eriti hea on see, et kõik Himaalaja teemantsoola kasulikud omadused ja mineraalirikkus tulevad sellel grillitavale-serveeritavale toidule grillalusega kaasa!

soolakivigrill

Kuna on suvi ja grill niikuinii väsimatult töös on, siis leiate tänasest postitusest retsepti just teemantsoolakivi grillalusena kasutamiseks. NB! Jäta kindlasti meelde, et soolakivil grillides ei tohi lihale-kalale soola lisada, selle töö teeb Sinu eest kivi ise ära !  Niisiis, siit tuleb retsept Austraalia aborigeenide vürtsiseguga marineeritud sea kaelakarbonaadi valmistamiseks soolakivil. Samamoodi saab sealiha valmistada muidugi ka ilma soolakivita ja isegi pannil. Aga sel juhul tuleb soola lisada!

Fruit, Berries and Ingredients on Banana Leaf, Daintree Eco Lodge

Bushfood
Foto: womensownadventure.com.au

Enne retsepti juurde asumist veel paar sõna aborigeenide vürtsisegust. Austraalia põliselanike traditsioonilisi toite kutsutakse sealmaal bushfood´iks, mis eesti  keeles tähendab põõsatoit. Austraalias olles oli üks meie kindlaid soove teha tutvust nende põnevate maitsetega, mida ei leia kuskilt mujalt maailmast peale Austraalia. Kujutasin ette, et võime ükskõik millises linnas valida välja mõne bushfoodi serveeriva restorani ja uutel maitsetel hea maitsta lasta. Aga võta näpust! Otsisime nii mõnestki suurlinnast, küsisime kohalike käest, aga targemaks ei saanud. Känguruliha oli ainus asi, mida kõikjal vabalt proovida saime. Kuni Cairnsi linnakeses õnnestus lõpuks siiski leida restoran Ochre, mis on ka üks kuulsamaid bushfoodile pühendunud restorane terves Austraalias, kus kogu mitmekäiguline menüü esindas just põliselanike kasutatavaid meile tundmatuid maitseid – sõrmlaim, quandong (puuvili), Davidsoni ploom, aniismürt, sidrunmürt, tuntumatest tegelastest makadaamia pähklid, krokodill, emu, känguru jne. No vot, ja Austraalias, Alice Springsis, kokku segatud aborigeenide vürtsisegu on üks võimalus sealseid maitseid siinmail proovida, sest muude vürtside-ürtide kõrval sisaldab see sidrunmürti ja Tasmaania pipart. See vürtsisegu sobib eriti hästi erinevate lihade grillimiseks, mis on ka igati loogiline minu meelest, sest austraallased on kõvad grillijad.

 

Sea kaelakarbonaad aborigeenide vürtsiseguga

liha_soolakivil

Vaja läheb:
*1kg sea kaelakarbonaadi viile
*aborigeenide vürtsisegu
*oliiviõli
*sidrunimahla
*Himaalaja teemantsoola kivi (või maitse järgi soola)
 
soolal_liha
 
Tee nii: Laota sealihaviilud liuale. Puista üle aborigeenide vürtsiseguga ja hõõru see lihaviiludesse. Tilguta peale heldelt oliiviõli ja pigista peale sidrunimahla. Aja grill hästi kuumaks ja tõsta soolakivi grillile. Mõne aja pärast on soolakivi samuti korralikult kuum ja võid alustada grillimist. Selleks tõsta lihaviil soolakivile ja grilli, kuni see on alt kuldne. Pööra lihaviilu ja grilli see ka teiselt poolt kuldseks. Tõsta liha soolakivilt. Serveeri salatiga. Lase soolakivil aegamööda jahtuda ja puhasta seejärel niiske puhta lapiga.
  
Huvitav alternatiiv soolakivile on ka pöögipuidust grillalus, mis annab sellel grillitavale kalale-lihale õrnalt suitsuse meki. Alust kasutades peab silmas pidama, et:
*liha/kala ei tasu ülearu maitsestada, muidu matavad vürtsid-ürdid maheda suitsumaitse enda alla;
*puitalust tuleks enne kasutamist tunnikese vees hoida, et see põlema ei läheks;
*grill peab huugama suurel kuumusel, et puit alt mustaks söestuks, seda tugevama maitse saad;
*grilli kaas peab kinni olema, muidu lendab maitse ja aroom koos suitsuga minema;

 
 grillspice
Foto: Woodest grillspice
 
 
Aga seekord jagan teiega lihtsat ja kiiret grill-lõhe või -forelli retsepti, mis tuleb ühtmoodi maitsev nii puust grillalust kasutades kui tavaliselt grillides. Maitsestamiseks kasutame küti vürtsisegu Kanadast, milles on kasutatud ka vahtrasiirupi graanuleid. Lisaks kalale ja heledale lihale sobib see võrratult hästi ka ahjukartulite maitsestamiseks.
 

Grill-lõhe küti vürtsiseguga

lohe_puualusel

Vaja läheb:
*pool pikkupidi pooleks lõigatud lõhet (mina kasutan ilma selgroota poolt)
*3 spl küti vürtsisegu
*soola
*sidrunimahla
* soovi korral pöögipuidust grillimisalust
 
Kui kasutad puitalust, tee nii: hoia grillalust tund või paar külmas vees. Tõsta kala, nahapool all, grillalusele. Hõõru küti vürtsisegu kala sisse, maitsesta soolaga ja pigista peale sidrunimahla. Tõsta grillalus koos kalaga kuumale grillile ja sulge grilli kaas. Küpseta kuni kala on küps (täpset aega ei saa anda, see sõltub väga kala suurusest ja grilli temperatuurist). Eriti hea, kui puidust alus alt mustaks suitseb, sest see lisab kalale mõnusat suitsumekki. Tõsta kala koos alusega grillilt ja serveeri  koos salatiga.
Grillaluseta grilli kala grillil tavapäraselt, kuni kala on küps.
 
 
Kolmandana pakun välja ühe kiire grillretsepti ribide jaoks, kus kasutame Argentina kuulsat ürdisegu chimichurrit. Chimichurri ürdisegu võib segada oliiviõliga kokku, et kasutada seda liha marinaadiks või hoopis valmis küpsetatud liha kõrvale kastmena. Samuti võib chimichurri ürdisegu enne küpsetamist kuivalt lihale hõõruda. Nii et igati mitmekülgne segu. Marineeritud ribisid võib küpsetada nii ahjus kui grilli peal, kuidas suveilm parajasti lubab.

Chimichurri marinaadis ribid

ribigrill

Vaja läheb:
*1kg ribisid
*4spl chimichurri maitseainesegu
*4spl oliiviõli
*1spl agaavisiirupit
*maitse järgi soola
*maitse järgi sidruni mahla
 
Tee nii: Sega chimichurri, oliiviõli ja agaavisiirup kokku. Maitsesta soola ja sidrunimahlaga, marinaad võib olla ka pisut soolane, sest ribile eraldi soola ei lisata. Hõõru kogu marinaad ribidele ja lase ca 30 minutit maitsestuda. Kuumuta ahi 180 kraadini, tõsta ribid ahjuvormi ja kata see kaane või fooliumiga. Küpseta ca 40-45 minutit. Eemalda kaas/foolium ja küpseta ribid ülagrilli all kuldseks. Kui kasutad ainult õuegrilli, siis küpseta ribisid samuti alguses mõnda aega fooliumis.
 
 
Aga nüüd siis lubatud Mehhiko snäkk, mida õlle kõrvale näksida kuni liha grillil küpseb ja millega sõprade üllatamine on garanteeritud – traditsioonilised vürtsidega grillitud rohutirtsud ehk chapulines. Oaxaca piirkonnast pärit snäki valmistamiseks püütakse tirtsud maist hilissuveni kinni, puhastatakse korralikult, pestakse ning röstitakse seejärel savist alusel küüslaugu, laimimahla, soola ja tšilliga. Neid võib nautida niisama õlle kõrvale või lisada mehhikopärastesse roogadesse.
 
 
 
Woman selling chapulines - fried grasshoppers - at Mercado 20 de Noviembre, Oaxaca
Woman selling chapulines – fried grasshoppers – at Mercado 20 de Noviembre, Oaxaca
Rohutirtsude ehk chapuline´de müüjad Oaxaca turul
Foto: Scott L Robertson
 
 
Eelmisel nädalavahetusel käisime Grillfestil ja üks purk tirtse oli meil prooviks kaasas. Grillfestil pakkus mehhikopäraseid roogasid ka üks pesueht mehhiklane, kes proovis meie pakutavaid tirtse ja leidis, et tegu on igati hea kraamiga. Seejärel palus ta peotäie tirtse endale, et ta saaks need omavalmistatud salsa sisse hakkida, et mehhikopärane toiduelamus veelgi autentsem oleks. Mehhikos pakutakse ka fajitasid, mille vahele on rohutirtse kuhjatud!
 
 Chapulines(1)
Foto: indrani.net
 
Särisevaid suvegrille soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Jaapani 7 maitset – Shichimi togarashi ja ahjuribid

Kas teadsid, et kuulsat Jaapani 7-vürtsi segu Shichimi togarashit on kodus lihtne ise valmistada? Kas teadsid, et sellel maitseainesegul on terve hulk põnevaid kasutusvõimalusi? Tänases postituses segamegi 7 vürtsi ise kokku, lisaks leiad ka shichimi togarashiga ahjuribide retsepti ja saad lähemalt lugeda jaapanlaste lemmitsitruselisest, yuzust!

  (veel …)

1-2-3 ja valmis ehk fast food @ home!

Täna leiate siit ideid kiireteks ja maitsvateks argiroogadeks, mis lisavad põnevat eksootikahõngu õhtusele toidulauale, on tervislikud ja mis kõige tähtsam – valmivad lihtsalt ning kiirelt.

(veel …)