Rabarberi hooaeg!!!

Seekordsest blogipostitusest leiad põnevat lugemist selle hapu hõrgutise kohta ja kaks magusat retsepti, mida oma värsketest punastest rabarbrivartest valmistada!

rabarber-

Foto: food-and-cook.blogs.elle.es

 

Kui peale lume minekut esimesed pisikesed kortsulised punarohelised rabarbri lehekesed nina maa seest välja pistavad, siis valdab mind tõelise rabarbrifännina tunne, et „nüüd on kevad ametlikult kohal!“. Õnneks kasvavad kohe kiirelt järgi ka punased varred ja juba saabki nautima asuda. Kasutusvõimalusi on lõputult, aga esimesed varred lähevad tavaliselt lihtsalt otsapidi suhkru sisse ja krõmpsutamisele. Kas teil samamoodi? Edasi tulevad aastate jooksul välja kujunenud lemmikretseptide järgi erinevad koogid ja siis läheb juba katsetamiseks. Vahepeal, kui rabarbreid liiga palju saab, võib laste rõõmuks hulga roosat morssi keeta või kiirelt (kondenspiimaga) jäätiseks külmutada. Ideaalsed paarilised rabarbrile on minu meelest kaneelmuskaatingver, vaarikas-maasikas, mandlid ja pistaatsiad. Samuti on võimalik rabarbriviilakad tervislikuks snäkiks kuivatada!

Kui me perega aastasel ümbermaailmareisil olime, siis aegajalt meie käest ikka küsiti, et kas on mõni kodumaine toit, mille järgi me eriti igatseme.  Ja nii kummaline kui see ka ei tundu, suutsin mina välja mõelda vaid ühe asja – rabarber. Kas oli asi selles, et lahkusime Eestist kevadel, kui iga-aastane rabarbridoos polnud veel täis saanud, või milleski muus, aga nii see oli! Kannatasin oma rabarbrinälga läbi Brasiilia, Argentiina ja Tšiili, kuni  mind päästis Uus-Meremaa. Aucklandi äärelinnas elasime kooliõpetaja Lizi juures, kelle maja ees mulle kohe punased varrekesed silma hakkasid ja suu vett jooksma panid. Samal õhtul läks ahju rabarbritega hapukoorekook, mis Lizi suuri silmi tegema pani – tema polnud iial selle peale tulnud, et rabarbrit koogi sisse võiks panna (mis tekitas minus jälle küsimuse, et kus tema küll elanud oli!!!), sest nende peres oli sellest alati ainult moosi keedetud.

rabarberi kook

 

Igatahes on tegu ühe maitsva, aga tuleb välja, et ka huvitava taimega. Nimelt lugesin ma, et rabarbritaime kolm osa, leht, vars ja juur, on kõik väga erineva toimega. Kui varre kasutamise osas on meil kõigil arvatavasti mingid ideed ja kogemused olemas, siis võibolla on põnev teada, et rabarbri juurt saab kasutada naturaalse värvainena (mitte toiduvärvina), et saada tumepruuni tooni. Ja vajalik on teada, et rabarbrilehed on mürgised (sisaldavad suuremas koguses oblikhapet, mis võib tekitada oksendamist, kõhuvalu, lihasekrampe (Allikas: Terviseleht 26/2000)), neid ei tasu süüa ega oma sööki ka nende sisse mässida, kuigi oleks ju igati ahvatlev näiteks kala grillimiseks suurte mahlakate lehtede sisse keerata. Igatahes, ära seda siiski tee! Vali mõni ohutum leheke.

Rabarbriga seoses lugesin ka ühte humoorikat kildu. Nimelt olevat vanasti briti teatrites arusaamatu taustasumina tekitamiseks inimesed pobisenud sõnu „rhubarb, rhubarb!“ (ingl keeles rabarber, rabarber). Proovi järgi, kõlab tõepoolest nagu kellegi vaikne pobisemine. 

rabarberi_kook

 

Rabarbriheietuse lõpetuseks jagan teiega kahte retsepti – üks on suvine peremaigustoit riisist ja kissellist, mida on aiaaskelduste vahepeal mõnus otse külmkapist serveerimiseks võtta ja teine on kuulsa beseekattega sidrunikoogi kevadisem ja peenem variant mandlisel põhjal rabarbrikreemi ja beseele puistatud aromaatse yuzu koorega.

rabarbrikook

 

Beseekatte ja yuzu koorega rabarbrikook mandlisel põhjal

Vaja läheb:
Põhi
*200 g jahu
*60 g mandlijahu
*125 g külma võid
*90 g suhkrut
*2-3 munakollast (olenevalt munade suurusest)
*näpuotsaga soola
Rabarbrivõie
*100 ml rabarbrimahla
* 20 ml sidrunimahla
* 100 g suhkrut
*2 muna
*2 munakollast
*suts soola
*85 g võid kuubikutena
* 1,5 sl maisitärklist
Beseekiht
4-5 munavalget
1,5dl suhkrut
2 spl yuzu koort

Tee nii:

Tee tainas. Selleks sega kokku jahu, mandlijahu, suhkur ja sool. Lisa külm või kuubikutena ja töötle see kiiresti jahusegu sisse. Lisa munakollased ja sõtku need taigna sisse. Vormi tainas palliks, keera toidukilesse ja pane tunniks ajaks külmkappi. Määri koogivorm võiga (võid kasutada nii ümmargust koogivormi kui ka madala äärega ristkülikukujulist). Rulli tainas kahe toidukile vahel õhukeseks. Tõsta tainas vormi ja suru ühtlaselt vormi põhja ning külgedele. Tõsta vorm koos taignaga veel 30 minutiks külmkappi. Kuumuta ahi 180 kraadini. Kata taignaga “polsterdatud” vormid küpsetuspaberiga ja pane küpsetuspaberile mõned kuivatatud oad. Küpseta niimoodi kaetult ca 20 minutit. Tõsta ahjust välja ja lase jahtuda.Rabarbrimahla saamiseks purusta umbes 300-400g rabarbreid köögikombainis või saumikseriga, aga mitte liiga peeneks. Sega juurde 1 spl suhkrut ja pane sõelale nõrguma. Mõne aja pärast võid rabarberipurust mahla läbi sõela välja pigistada.Võide tegemiseks aja pliidil suurem kauss veega kuumaks. Sega kokku sidruni- ja rabarbrimahl, suhkur, sool, munad ja munakollased. Sega vispliga ühtlaseks. Lisa võikuubikud. Tõsta saadud segu kuuma veega poti kohale ning kuumuta segu madalal kuumusel vispliga segades kuni või on sulanud. Lisa 1 spl külmas vees lahustatud tärklis. Sega vispliga ühtlaseks. Suurenda veidi kuumust segamist jätkates kuni segu muutub paksemaks. Tõsta kauss tulelt. Kui võide sees on vaatamata pidevale segamisele tükid, vala see läbi peene sõela.Vala rabarbrivõie eelküpsetatud põhjale ja küpseta veel 20 minutit 180 kraadi juures. Tõsta kook ahjust välja ja lase jahtuda.Vahusta munavalged keskmise tugevusega vahuks. Lisa suhkur ja jätka vahustamist, kuni saad tugeva munavalgevahu. Tõsta saadud mass jahtunud koogile. Pista hetkeks hästi kuuma ülagrilli alla või pruunista kergelt gaasipõletiga. Puista kook üle yuzu koore puruga ja serveeri.
 
*********************************************************************************
riisipuding
 
 

Riisipuding roosiveega ja kaneeline rabarbrikissell

Vaja läheb (4-le):
Riisipuding
*110g basmatiriisi (leia siit või siit)
*600ml piima
*2 spl suhkrut
*2 spl roosivett
Rabarbrikissell
*500g rabarbreid
*1l vett
*2dl suhkrut
*1 kaneelikoor
*3spl kartulitärklist (maisitärklist võib kasutada, aga siis tuleb sogase välimusega kissell)
Tee nii:
Keeda kissell. Selleks pese rabarbrid. Noorte varte puhul pole neid vaja koorida, lõika lihtsalt viiludeks. Pane rabarber külma veega potti, lisa kaneelikoor, aja keema ja lase 10 minutit madalal kuumusel keeda, kuni rabarber on pehme. Sega hulka suhkur. Lahusta kartulitärklis vähese külma veega ja vala peene joana pidevalt segades kisselli hulka. Lase keema tõusta ja eemalda tulelt. Eemalda kaneelikoor. Kata kaanega ja lase jahtuda.Valmista riisipuding. Keeda basmatiriisi ohtras vees 20 minutit. Kurna riis. Kuumuta potis piim keema, lisa riis. Keeda madalal kuumusel ise pidevalt segades 20 minutit. Lisa suhkur ja keeda veel 10 minutit. Tõsta tulelt ja jäta puding jahtuma. Enne serveerimist sega juurde roosivesi. Serveeri rabarbrikisselliga!
 
Viljakat rabarbrihooaega soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Vaata, kuidas valmib Tai banaanipannkook roti

Tai on tänavatoidu paradiis, seda teab vist iga toiduhuviline. Ja üks meeldejääv tänavatoit magusasõpradele, mis siinsetel tänavatel uskumatu kiirusega valmib ja keele alla viib, on kohalik banaanipannkook ehk roti. Tänasest postitusest leiad roti retsepti ja video, kuidas see Tai tänaval reaalselt valmib!

roti meister

(veel …)

Šokolaadikook, kuhu peita kõik need suvikõrvitsad

Kui ka Sinul juhtub suve lõpus alati nii, et head inimesed, kel rohenäpu geen olemas, jagavad lahkelt ilusaid priskeid suvikõrvitsaid, aga ideid jääb aina vähemaks, siis on seekordne postitus Sinu jaoks. Teeme suvikõrvitsaga šokolaadikooki, mida terve pere armastab. See on vist küll maailma lihtsaim viis panna lapsed suurtes kogustes köögivilju sööma 🙂

suvikorvitsa sokolaadi kook

(veel …)

Tervislik toit – mida võiks teada gluteenist?

Kas oled viimasel ajal üha rohkem kuulnud jutte gluteenitalumatusest, aga selge ülevaade selle olemusest puudub? Siis loe edasi, sest seekordses postituses räägib toitumisnõustaja Triin Muiste lähemalt gluteenist ja selle asendamisest toitudes ning jagab ka kolme gluteenivaba roa retsepti.

Foto: flickr.com/photos/ksomething
Foto: flickr.com/photos/ksomething

Meilt on mitmeid kordi palutud, et räägiksime lähemalt gluteenist, gluteenivabadest toiduainetest ja gluteenitalumatusest. Siinkohal tuleb meile täna appi Parem Elu Koolitused (www.paremelu.ee) toitumisnõustaja* Triin Muiste:

Viimasel ajal räägitakse üha rohkem teraviljavalgu – gluteeni – kahjulikkusest. Mõned Eestis kiiresti populaarseks saanud dieedid välistavad seepärast teraviljatarbimise sootuks. Miks see nii on ja kas hirmul on ka tõepõhi all?

Toitumisnõustajana pean mainima, et ei pea absoluutset teraviljatoodete vältimist kindlasti õigeks. Teraviljatoodetes on palju olulisi vitamiine ja mineraale, mida me igapäevaselt vajame. Näiteks on rafineerimata teraviljad olulised magneesiumi ja B-grupi vitamiinide allikad meie toidulaual.

Gluteen

Mis on siis see kurikuulus gluteen ja kuidas sellesse suhtuda? Gluteen on teraviljas leiduv kleepuv valk, elastne terade koostisosa, mis on meie jaoks oluline nt leiva küpsetamise seisukohast. Gluteeni sisaldavad teraviljad on nisu, oder ja rukis. Vahel peetakse gluteeni sisaldavaks ka kaera, kui seda pole puhtalt kasvatatud. Samamoodi võivad gluteeni sisaldada muidu gluteenivabad riisi-, hirsi- ja tatrajahud, kui neid on jahvatatud samas veskis, kus gluteenirikkaid teravilju.

Miks võib gluteen olla ohtlik?

 Toiduallergia ja -talumatus. Väga paljud inimesed on gluteenitundlikud – neil võib olla allergia või toidutalumatus gluteeni suhtes. Toidutalumatus ja –allergia on kaks eri asja. Allergiat võib pidada toidutalumatuse üheks vormiks, selle sümptomid ilmnevad kiiresti ja on sageli ägedad. Seetõttu on neid lihtne seostada toiduga. Samas toidutalumatuse tagajärjed ilmnevad pika aja jooksul. Nende sümptomid (migreen, väsimus, kõhulahtisus ja –kinnisus, nahaprobleemid jne) võivad ilmneda kuni 72 tunni jooksul ja nii ei pruugi me märgatagi, et mõni toiduaine meile liiga teeb. Samas, kui tarbida pidevalt toidutalumatust tekitavaid sööke, siis sümptomid hakkavad vähehaaval tugevnema toksiinide kuhjumise tõttu ning võivad lõpuks muutuda tõsiseks haiguseks.
• Tsöliaakia on haigus, mille vallandavad päriliku eelsoodumusega isikutel gluteeni sisaldavad toidud ja tooted. Gluteenivalkude toimel kahjustub neil peensoole limaskest ja järk-järgult hävivad limaskesta hatud kuni täieliku kaoni. Kuna peensoole limaskesta hattude kaudu imenduvad organismi kõik toitained, siis kujuneb kahjustunud peensoole limaskestaga tsöliaakiahaigel nende vaegus. Tüüpilisteks haigusnähtudeks sellisel juhul on krooniline kõhulahtisus ja kõhnumine.
• Aneemia. Rauapuudusaneemia on olukord, kus organismis napib rauda, et moodustada piisavas hulgas piisava suuruse ja rauasisaldusega punaseid vereliblesid. Uuringud on tõestanud, et gluteen ei lase raual imenduda. St inimene võib süüa ohtralt rauda sisaldavaid toite (nt punane liha), aga kui ta teeb seda koos gluteeniga (nt jahukaste), siis ta toidust rauda kätte ei saa ning pikapeale võib tekkida rauapuudusaneemia.

Gluteeni asendamine

Kui tundub, et gluteen on midagi sellist, mis ka sinule probleeme valmistab ja soovid katsetada gluteeni vältimist, siis on paar asja, millele soovitan tähelepanu pöörata. Nimelt, kui oled inimene, kes on harjunud ostma poest valmistoitu ja poolfabrikaate, siis pea meeles, et gluteeni sisaldavad peaaegu kõik tavapärased teraviljatooted: leivad, saiad, koogid, küpsised, pastad, jahud, lisaks veel kastmed, paki- ja purgisupid, lihatooted, erinevad magustoidud (nt jäätis, šokolaad, vahvlid) ning ka alkohol (nt õlu, viski, gin, viin – v.a kartuli- või ploomiviin). Muide, ka maitseainetes võib olla nisujääke.

Tarvita vaid gluteenivabu teravilju: riis, hirss, mais, tatar, kinoa, amarant – ja nendest tehtud jahusid. Lisaks võib mõnele inimesele sobida tarvitamiseks ka gluteenivaba märgistusega kaer. Eelmainitud gluteenivabadest teraviljadest tooksin eraldi välja veel kinoa ehk Tšiili hanemaltsa. See on üks mu lemmikuid. Kinoast saab valmistada putrusid, salateid ja magustoite. Samuti on see väga hea toitainetesisaldusega. Üks huvitav fakt – ÜRO kuulutas 2013. aasta kinoa-aastaks.

Kui oled suur küpsetaja, siis ei maksa heituda sellest, et gluteenivabad jahud ei kerki nii hästi kui nisujahu. Alati saab lisada pisut rohkem kergitusaineid. Mina olen lisanud näiteks ka soodat kerkimise parandamiseks. Õhulisust lisab küpsetistele ka näiteks guargummi (guaraanapõõsa seemnetest valmistatud taimne paksendaja). Ka tasub meeles pidada, et kasutades erinevaid gluteenivabasid jahusid üheskoos saab alati parema tulemuse, kui kasutada ainult ühte tüüpi jahu.

Guargummi ja tapiokk sobivad ka toitude paksendamiseks ning magustoitude valmistamiseks. Veel annavad küpsetistele hea maitse hoopiski pähkli- ja mandlijahud, mis on ka 100% gluteenivabad.

Pastasõpradele teadmiseks, et nisumakaronide asemel saab kasutada toitudes gluteenivabasid makarone (tatrast, riisist, maisist) või proovida hoopiski klaas- (mungubadest), riisi- või shirataki nuudleid. Kõik viimased on head vokktoitudes kasutamiseks.

Tatra- ehk sobanuudlite puhul aga peab arvestama, et ka seal on sees nisujahu. Aasiapäraste toitude armastajad võivad ka meeles pidada seda, et enamikus sojakastmetes on samuti sees nisujahu. Seda ei leidu vaid tamarisojas või spetsiaalselt gluteenitalumatusega inimestele valmistatud sojakastmes. Uuri koostist ja otsi gluteenivaba toote märki!

Rafineerimine vs täisteravili

Gluteenist ja üldisemalt teraviljadest rääkides tahan aga välja tuua veel ühe olulise aspekti. Nimelt, olenemata sellest, kas tarbime gluteeni sisaldavaid või mitte sisaldavaid teravilju, tuleb pöörata tähelepanu sellele, et täisteravili on meie organismile kindlasti kordades kasulikum kui rafineeritud teraviljad ja nendest tehtud jahud ning tooted.

Täistera sisaldab palju häid vitamiine-mineraale ning ka kiudaineid. Teraviljade rafineerimine vähendab oluliselt väärtuslike toitainete sisaldust. Nt nisujahu rafineerimisel kaob ca 83% toitainetest ning alles jääb peamiselt tärklis. Gluteenivabade teraviljade näitena võib tuua riisi, kust rafineerimisel kaob ca 40% B-grupi vitamiinidest. Võib ilmselt ka väita, et just rafineeritud teraviljade tarbimine (mida kasutab suurem osa teraviljatarbijatest) on seotud ülekaalulisuse, südamehaiguste, diabeedi jm haigustega.

Kokkuvõtteks võin öelda, et gluteeni kõige suuremaks probleemiks pean selle ületarbimist. Isegi need inimesed, kelle tervisele ei avalda gluteen negatiivset mõju, võiksid üle vaadata oma igapäevase nisutarbimise ning asendama nisutooteid erinevatest teraviljadest toodetega ning kasutama pigem täisteratooteid. See rikastab ka toidulauda ning tõstab erinevate toitudest saadavate mineraalide ning vitamiinide hulka.

Kindlasti ei ole kasulik suures gluteenihirmus oma menüüst välja jätta tervet teraviljade gruppi, sest sellisel juhul ei ole enam tegemist tasakaalus toitumisega. Me vajame erinevaid toidugruppe ning seepärast ei saa ükski äärmus olla hea.

Triin Muiste
Parem Elu Koolitused toitumisnõustaja

*Toitumisnõustaja on inimene, kes õpetab läbi toidu oma kehaga sõbraks saamist, näitab, kuidas toit aitab terve olla ning head vormi säilitada. Nõustaja aitab koostada individuaalseid menüüsid ning tema kaudu on võimalik teha toidutalumatuse teste. Toitumisnõustaja poole võib julgelt pöörduda kõrge kolesterooli ja vererõhuga, aneemiaga, liiges- ja nahahaigustega. Õige toit toetab ravi. Kui soovid toitumisnõustaja Triin Muistega ühendust võtta, kirjuta talle: triin@paremelu.ee

 

Lisaks kasulikule infole jagab Triin meiega ka gluteenivaba koogi, küpsiste ja nuudliroa retsepti.

Kaera- ja mandliküpsised

mandliküpsised

 

Vaja läheb:
• 125 g võid
• 100 g rafineerimata roosuhkrut või 120 g palmisuhkrut (saad siit)
• 1 muna
• 150 g gluteenivaba kaerajahu
• 1 tl gluteenivaba küpsetuspulbrit (või 0,5 tl soodat ja 0,5 tl sidrunhapet)
• 100 g mandlijahu (saad siit)
• 0,5 spl kuivatatud ja jahvatatud apelsinikoort (saad siit) või yuzu koort (saad siit)
• 1 tl purustatud kardemoni (saad siit)
• soovi korral natuke riivitud muskaatpähklit (saad siit)
• 2 sl vett

Tee nii: Vahusta toatemperatuuril seisnud või ja suhkur, lisa muna, seejärel jahude ning küpsetuspulbri segu. Niisuta tainast vähese veega. Veereta käte vahel tainast väikesed pallikesed ning vajuta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadil lamedaks. Arvesta, et küpsised valmides paisuvad, seepärast jäta nende vahele piisavalt ruumi. Küpseta küpsiseid 180-kraadises ahjus umbes 15 minutit.

 

Talvine puuviljakook

puuviljakook

Vaja läheb:
•  3dl kastani-riisijahu või 1,5dl maisijahu ja 1,5dl riisijahu
• 2 dl mandlijahu
• 2tl gluteenivaba küpsetuspulbrit (või 0,5 tl soodat ja 0,5 tl sidrunhapet)
• 1 tl soodat
• 1 tl jahvatatud ingverit
• 1,5 apelsini (1 apelsin koorida ja lõigata väikesteks tükkideks, poolikust pigistada mahl)
• 1 spl  jahvatatud kaneeli
• 1 tl purustatud kardemoni
• 2dl Demerara suhkrut
• 3dl Muscovado suhkrut
• 4 muna
• 250g võid
• 300g puhastatud porgandit
• 300g puhastatud õunu
• 1 suur peotäis hakitud sarapuupähkleid või pistaatsiapähkleid (või nende segu)
• 4 peotäit kuivatatud puuvilju: nt rosinaid, goji marjubarbarissi marju, viigimarju, ploome, aprikoose, ingveritükke ja/või kirsse (leota ca 10 min ja suuremad puuviljad haki väiksemateks tükkideks)
• serveerimiseks 1 peotäis värskeid jõhvikaid

Tee nii: Vahusta pehme või suhkrutega. Lisa ükshaaval munad, kogu aeg edasi vahustades. Sõelu kaussi jahud, lisa küpsetuspulber ja maitseained ning sega läbi. Vahustatud massile sega juurde jahu, püreestatud porgandid ja õunad, apelsinitükid ja –mahl (kui tainas tundub niigi vedel, võib mahla lisamata jätta), pähklid ja kuivatatud ning leotatud puuviljad. Pane segu küpsetusvormi (ca 26 cm läbimõõduga vorm). Eelkuumuta ahi 180 kraadini. Küpseta umbes 50-60 min. Kook on valmis, kui sellesse pistetud puutikk jääb puhtaks. Jahtunud koogile võid kaunistuseks raputada peale tuhksuhkrut või lisada marju. Kooki võid serveerida koheselt koos vaniljekastme või jäätisega, kuid kõige parem on kook jahtunult.

Shirataki nuudliroog (4-le)

shirataki_nuudlid

 

Vaja läheb:
• 2 pakki shirataki nuudleid

• 1 punane tšilli
• 2 küüslauguküünt
• 1 väike suvikõrvits
• 1 paprika
• 8 päikesekuivatatud tomatit õlis
• 2 spl oliive
• 1 spl kappareid
• 1 spl palmi– või kookosrasva praadimiseks
 
Tee nii: Puhasta ja haki küüslauk ning tšilli. Viiluta paprika ja suvikõrvits ribadeks. Haki tomatid väiksemateks tükkideks. Kuumuta pannil rasv, lisa hakitud tšilli ja küüslauk. Sega ja lisa siis juurde päikesekuivatatud tomatid. Paari minuti pärast lisa paprika, kapparid, oliivid. Kõige viimasena sega juurde suvikõrvitsatükid ning loputatud ja nõrutatud shirataki nuudlid. Sega pidevalt. Maitsesta soolaga. Lisa juurde ka oliiviõi. Söö koheselt, sest toit jahtub üsna kiiresti. Nuudliroog sobib hästi kana- või kalafilee kõrvale. Tervisest pakatavat aastat soovides, PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile. PS! Facebookis jälgib meid juba ligi 26000 toidusõpra, tule ka!

Tähistame Umami sünnipäeva – auhinnad, kingitused ja sooduspakkumised

Kallid sõbrad, Umami.ee saab sel nädalal juba 2 aastaseks. Umami kutsub Sind seda üheskoos tähistama. Tänasest postitusest saadki lähemalt lugeda, mida Umami oma sünnipäeva puhul pakub! Tulemata ei jää a üks sünnipäevatordi retsept.

(veel …)

Mandli madeleine´d ja pirni tarte tatin

Sügis on käes ja samuti on käes kõikvõimalike küpsetiste aeg. Tänasest postitusest leiad kahe klassikalise küpsetise – madeleine keeksikeste ja tagurpidi koogi ehk tarte tatini – veidi uutmoodi variandid. Ütleme siis, et alanud sügise puhul!

(veel …)

Salapärane tonka uba ja üks kreemine kook tonkaga

Tänases postituses saad lähemalt tuttavaks viimasel ajal toidusõprade seas üha rohkem populaarsust kogunud magusa vürtsi tonkaga ja leiad ka ühe lihtsa kreemise koogi retsepti, milles tonka uba ära proovida.

tonka_uba

Mis on tonka uba?

Veel viie aasta eest olin mina ise see, kes Nami-nami foorumis tõstatas küsimuse, et misasi see tonka uba on, mida ma välismaiste toiduajakirjade retseptides vahel näinud olin, ja kust seda leida võiks. Sain teada, mis see on, ka selle, et Eestist seda osta ei saa, ja leppisin faktiga, et sel ajahetkel oli minu parim võimalus tonka asendamine vanillikaunaga! Tänaseks on eestlaste toiduteadlikkus ja katsetamishimu aga suure sammu edasi arenenud ja seetõttu leidsime Umamis, et käes on aeg tonka uba kõigile kättesaadavaks teha! Tonka uba on tonka puu seeme ja pärit on see Lõuna-Ameerika vihmametsadest. Aromaatne vili meenutab pisut vanilli ja mandleid, tundlikum maitsemeel võib ära tunda ka kaneeli, karamelli ja nelgi noote. Mehhikos lisatakse pisut tonka uba tihtipeale vanilliekstrakti sisse, et rõhutada aromaatsust. Tonka uba sobib imehästi kookide, küpsiste, kreemide, jäätiste ja muude dessertide sisse, aga samuti nagu vanilli puhul, võib sellega lisada eksootilist maitseelamust soolastesse toitudesse (proovi näiteks tiigerkrevettide või kammkarpide marineerimiseks). Tänu erakordsetele lõhnaomadustele kasutatakse seda ka seepide, parfüümide, küünalde ja tubaka valmsitamisel. Tonka puhul räägitakse enamasti ka selle toksilise kumariini sisaldusest, mistõttu selle müük USAs lubatud ei ole. Euroopas ja mujal peetakse tonka kasutamist ohutuks. Selleks, et kumariini kogus ohtlikuks osutuks, peaks neid ube sööma peotäite kaupa, aga tegelikult piisab ühe suure koogi maitsestamiseks umbes 1/3 oast. The Atlantic kirjutab, et ühest oast piisab umbes 80 portsjoni maitsestamiseks. Selleks, et kumariini kogus oleks tervisele kahjulik, tuleks korraga ära süüa vähemalt 30 uba. Sellistes kogustes on kahjulikud ka teised tuntumad vürtsid, nagu näiteks kaneel.

Müstiline tonka

Mõnedes voodoo ringkondades omistatakse tonka oale maagilisi võimeid. Näiteks pidavat tonka uba käes hoides ja soovi soovides soov täide minema. Uba tuleb peale soovi täitumist aga maha matta. Samuti arvatakse, et tonka oa abil on võimalik ihaldatu endasse armuma panna. Ka peetakse tonkat afrodisiaagiks!

tonka_kook_vaarikatega

Kreemjas kook tonka oaga

Kuna prantslased kasutavad tonka uba juba aastaid oma hõrgutiste maitsestamiseks, siis on ka meie esimene tonka-retsept pärit Prantsusmaalt. Täpsemalt põlise pariislase, parfüümitootja ja keraamiku Pierre´i retseptikogust, kes seda ajakirja Zeste veergudel jagas. Tulemus on kreemjas ja tänu selles kasutatud ohtrale suvikõrvitsale õrnroheline, tonkaoa tõttu aromaatne ja põnevate maitsenüanssidega.  Soovi korral võib koogivormi põhja enne taigna valamist katta meelepäraste marjadega – sõstarde, kirsside, vaarikate või mustikatega.

Vaja läheb:

• umbes 1 – 1,2 kg suvikõrvitsat
• 90 – 100 g võid
• 4 suurt muna
• 70 g suhkrut
• 1/3 peenelt riivitud tonka uba
(või asenda see vanillikauna seemnetega või 1 tl vanilliekstraktiga)
• 150 g jahu
• soovi korral marju

Tee nii: Kuumuta ahi 200 kraadini. Määri ümmargune koogivorm põhjast ja külgedelt võiga kokku, kata õhukese jahukihiga. Koori ja tükelda suvikõrvits(ad). Aja suur potitäis vett keema ja keeda suvikõrvitsatükke ca 15 minutit. Kurna suvikõrvits korralikult (lase sõelal jahtuda) ja purusta suures kausis saumikseriga ühtlaseks heleroheliseks püreeks. Lisa suvikõrvitsapüreele tükeldatud toasoe või, kasuta mikserit või saumikserit, kuni saad ühtlase segu. Vahusta teises kausis munad ja 70g suhkrut. Lisa munasegu suvikõrvitsa-või segusse. Riivi 1/3 tonka uba ja lisa 150g jahu, sega kuni saad ühtlase (üsna vedela) taigna. Kui kasutad marju, kata vormi põhi marjadega. Vala tainas vormi. Küpseta eelsoojendatud ahjus ca 40-50 minutit. Katsu tikuga, kas kook on valmis. Kui tikk saab taignaseks, keera kuumus veidi maha ja hoia kooki veel 10 minutit ahjus. Tõsta kook ahjust välja ja lase umbes 10 minutit jahtuda. Keera kook serveerimistaldrikule ja lase hea maitsta! Kõrvale sobib hästi mõni hapukas marjakaste (juhul, kui küpsetasid ilma marjadeta koogi).

tonka_kook_poldmarjadega

Põnevaid katsetusi soovides

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Kasutatud allikad: *ajakiri Zeste *Wikipedia *oysterfoodandculture.com *theatlantic.com