Superpäev supertoiduga
Kolmapäev, november 26, 2014Mul on teile hea uudis! Umamist leiad nüüd terve rea erinevaid maailma superfood´e. Täna tutvustan Sulle lähemalt kinoad, amaranti ja chiat. Pakun välja ka retseptid hommikuks, lõunaks ja õhtuks, et saaksid ellu viia ühe tõelise superpäeva :).
See on lausa uskumatu kui palju erinevaid põnevaid retsepte on viiamasel ajal maailmas sündinud erinevate supertoitudega. Toite, mis näevad head välja, maitsevad suurepäraselt ja mida süües võid kindel olla, et teed endale just sel hetkel suure heateo süües väärtuslikku toitu! Mina igatahes olen katsetamistega täies hoos. Ühel päeval oli mul plaanis lausa kaheksa erineva retsepti proovimine, aga tuleb tunnistada tõde, et peale kuuendat mu jõud rauges ja kaks retsepti jäid järgmiseks päevaks. 🙂 Teen otsa lahti ja jagan täna Sinuga neist kolme esimest – hommikut alustame chia seemnetega, lõuna veedame kinoa saatel ja õhtul maiustame amarandiga!
Hommik ja chia
Chia on salvei ja mündi sugulane, mis on pärit Mehhikost ja Guatemalast. Asteekide ajal olevat see olnud sama hinnatud vili nagu mais. Olen lugenud, et kui sealsed sõjamehed läksid terve päev kestvale sõjaretkele ja söögikraami nappis, siis sõid nad jõu saamiseks just chia seemneid, sest neid väikestes ilusates terakestes on peidus hiiglama palju kasulikku. Aga enne kui kõigest heast lähemalt kirjutan, vaata kui ilusad need seemned on:
Miks chia seemned nii kasulikud on?
*kõrge väärtuslike rasvhapete sisaldus (ALA tüüpi omega 3),
*suurepärane taimsete valkude ja kiudainete allikas, samas gluteenivabad,
*hulganisti antioksüdante,
*väga kõrge eluksvajalike mineraalide (nt Ca, Fe, Zn) ja vitamiinide sisaldus (nt B1),
*head ajule, veresuhkru kontrollimiseks ja mürkide eemaldamiseks organismist.
Pean siiski mainima, et lisaks kogu sellele headusele sisaldavad chia seemned ka mõningaid antinutriente, mis ei lase päris kogu sellel toredusel täies ulatuses meie organismi imenduda.
Soovitatav päevane annus täiskasvanule kuni 2spl/päevas, lastele kuni 1tl/päevas.
Chia dessert vaarikatega
Vaja läheb:
*4 spl chia seemneid (saad siit)
*250 ml piima või mõnda taimset piima
*1 vanillikauna seemneid
*150 g vaarikaid (või muid marju)
*2 spl agaavisiirupit, mett või roosuhkrut või paar spl steviaga magusainet
Tee nii: sega kokku piim, chia seemned, vanilliseemned ja enda valitud magustaja. Sega hästi ja tõsta min 1 tunniks külmkappi. Serveerimiseks purusta marjad (lisa soovi korral samuti veidi midagi magusat) ja tõsta need chiakreemile.
/retseptiidee: sabrinasue.blogspot.de/
*******************************************************************************************************
Lõuna kinoaga
Kinoa ehk eesti keeles Tšiili hanemalts on pärit Boliiviast, Peruust ja Tšiilist kus seda on kasvatatud juba üle 5000 aasta. Inkade jaoks oli tegu püha toiduga ja nad nimetasid seda “kõigi seemnete emaks”. Kinoa kohta lugesin, et Lõuna-Ameerikat vallutanud hispaanlased keelasid kohalikel kinoa kasvatamise ära (kuna seda kasutati põlisrahvaste religioossetes tseremooniates), põletasid kinoa põllud ja ähvardasid keelust üleastujail käe otsast raiuda. Need meetodid mõjusid ja pikka aega ei kasvatatud kinoad, kuni alles 80-ndatel sellele traditsioonile uus elu anti. Traagiline lugu selle kinoaga!
Miks kinoa nii kasulik on?
*taimse valgu rikas (15-16% valku),
*kõrge E ja B vitamiinide, aminohapete, kaltsiumi, raua ja fosfori sisaldusega,
*kergesti seeditav ja meeldiva maitsega.
*gluteenivaba.
Kinoasalat vinegretiga
Vaja läheb: • 200 ml kinoad (saad siit) Vinegreti jaoks: • 12spl külmpressitud oliiviõli |
Tee nii: loputa kinoad sõelal külma vee all. Tõsta kinoa vee ja 1 tl soolaga potti. Lase keema tõusta, keera kuumus madalaks ja kata pott kaanega. Lase ca 15-18 minutit podiseda. Tõsta tulelt ja sega kahvli abil õhuliseks. Pese ja kuivata salatilehed ning jaota need neljale taldrikule. Laota salati peale kinoa. Lõika apelsini viljaliha sektoreid eraldavate kilede vahelt välja ja laota salatile. Eemalda granaatõunaseemned koorest ning jaota samuti salatile. Valmista vinegrett. Selleks viiluta sibul hästi peeneks. Vispelda kokku õlid, äädikas ja soovi korral magustaja. Maitsesta soola ja pipraga. Lisa sibulaviilud ja vispelda ühtlaseks läikivaks vinegretiks. Nirista kaste salatitele. Puista salatid üle koriandri ja hakitud pistaatsiatega.
*******************************************************************************************************
Õhtu amarandiga
Amarant ehk rebashein näeb välja nagu teravili, aga tegelikult on tegu rohttaime ja selle seemnetega. Ka amarant on pärit Lõuna-Ameerikast, kus see oli juba Asteekide jaoks väga oluline toidupoolis. Tänaseni valmistatakse sealkandis õhitud amarandist mee, suhkrumelassi või šokolaadiga segatud maiust nimega alegria, mis tähendab tõlkes “rõõmu”. Amaranti võib keeta nagu riisi, süüa pudruna (võta 1 osa amaranti ja 2-3 osa vett, keeda 25 minutit) või õhkida seda nagu popcorni. Loputa seemneid sõelal jooksva vee all enne keetmist.
Miks amarant nii kasulik on?
*gluteenivaba taimse valgu allikas,
*sisaldab eluksvajalikke aminohappeid, sh lüsiini, mida leidub vähestes teraviljades. Lüsiin annab energiat, suurendab vastupidavust ja aeglustab vananemist.
*Kõrge kiudainete, magneesiumi ja raua sisaldus.
Amarandi-pähkli ruudud
Vaja läheb:
*120ml roosuhkrut
*60ml tahinit (saad siit)
*2spl külmpressitud kookosõli
*3spl kakaod
*0,5tl soola
*120ml vett
*360ml õhitud amaranti (saad siit)
*60ml hakitud pähkleid (mina kasutasin pistaatsiaid ja mandleid)
Tee nii: Kõigepealt valmista õhitud amarant. Selleks võta paksu põhjaga pott või pann (kaanega) ja kuumuta see korralikult üles. Nüüd tõsta potti/panni 1 spl amaranti ühe kihina. Kata pann/pott kohe kaanega. Amaranditerad peaksid hetke pärast lõhkema hakkama. Kui lõhkemine lõppema hakkab, tõsta pann/pott kiiresti tulelt ja vala õhitud amarandid kaussi. Korda seda protsessi kuni saad soovitud koguse õhitud amaranti. Nüüd sega potis kokku retsepti 6 esimest koostisosa. Lase keema tõusta ja keeda tasasel tulel 5-10 minutit, kuni saad paksu veniva vedeliku. Lisa amarant ja hakitud pähklid. Sega kõik ühtlaseks. Kata madal vorm toidukilega ja suru amarandisegu kõvasti ühtlaselt vormi põhja. Tõsta tunnikeseks külma ja lõika ruutudeks.
/Retseptiidee: lovefoodeat.com/
*******************************************************************************************************
Supertoitudest rääkides on palju juttu omega rasvhapetest. Lisan siis infoks, miks on omega rasvhapped meile vajalikud? Need on
*põletike vastu
*hea liigestele
*tugevdab südant
*kasulik juustele, küüntele, nahale, silmadele
*aitab kaasa keskendumisele ja õppimisele
*aitab tervislikus kaalus püsida
PS! neid rasvhappeid keha ise ei tooda, need on nn asendamatud rasvhapped!
*******************************************************************************************************
Põnevaid katsetusi supertoitudega,
PS! Facebookis jälgib meid juba üle 17 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.
Chia dessert vaarikatega on väga hea 😉
Põnevad retseptid 🙂
Kinoa salat maitseb väga. Chia seemned kuuluvad lemmikute hulka. Lisan neid erinevate putrude ja jogurtite sisse.
Ma kasutan ka chia seemneid peaaegu igapäevaselt. Ja kõige rohkem vist teengi seda chia desserti vaarikatega.
Chiad on mul tihti pudru sees kasutuses. Teen pudru veidi vedelama, lisan chia seemneid ja lasen neil seal veidi paisuda. Ülihea krõmpsuv puder tuleb.