Tervis India vürtsidest
Kolmapäev, märts 13, 2013Seekordsest blogipostitusest leiad ühe laheda infograafiku, kus on lihtsalt ja piltlikult välja toodud, milliseid kasulikke omadusi erinevad India köögi vürtsid meile pakuvad!
Foto: herbgraphix.com
Kuna ilus graafik ise on inglise keeles, siis püüan kogu seda põnevat infot veidi lahti seletada.
Garam masala
Garam masala on vist küll kõige kuulsam India vürtsisegu, kui mitte üldse maailma kuulsaim maitseainesegu. Minu meelest on garam masala kiireim tee, kuidas roale India hõngu lisada. Lisaks aroomidele, maitsetele, värvile ja vürtsile, mida garam masala endas sisaldab, on selle koostisosad aga ka tervisele kasulikud.
* kaneel (peagi taas müügil ka Umamis) – antiseptiline, seedimist korrastav, antibakteriaalne
* nelk – seedimist soodustav, iivelduse vastane, paikselt tuimestav
* kardemon – antiseptiline, seedimist soodustav
* must pipar – antibakteriaalne, limaskesti puhastav, temperatuuri hoidev
* muskaatõis – limaskesti puhastav, hallutsinogeen (kuigi ma ei oska välja mõelda, miks see just kasulik omadus peaks olema) 🙂
PS! Garam masala retseptid ja koostisosad erinevad sõltuvalt valmistajast, näiteks Umami oma sisaldab lisaks ka näiteks vürtsköömneid, koriandriseemneid ja loorberit, millel kõigil on samuti terve kuhi kasulikke omadusi!
India vürtsitee chai
Chai on Indiast pärit vürtsidega maitsestatud kange must tee, mida juuakse enamasti piimaga segatult. Tõeliselt mõnus soojendus külma ilma või külmetuse korral. Üks variant, kuidas chaid valmistada, on ka Umami retseptides olemas, vaata siia!
Lisaks mustale piprale, kardemonile, nelgile ja kaneelile, millest juba eelpool juttu oli, annavad chaile kasulikkust juurde veel:
* muskaatpähkel – nagu muskaatõie puhulgi kasulik limaskestadele ja hallutsinogeenne
* ingver – köha lahtistav, reuma ja iivelduse vastane.
Sambhari vürtsisegu
Sambhar on kuulus Lõuna-India köögiviljahautis, milles lisaks tuvihernestele ja tamarindile on tähtis koht ka erinevatel vürtsidel. Lisaks eelpoolmainitud ingverile soovitab infograafik sambharile lisada ka:
* kurkumat – vähi ja artriidi vastane
* vürtsköömneid – diureetiline, parasiidivastane, antibakteriaalne
* sinepiseemneid – seedimist soodustav
* karrilehti (peagi taas müügil ka Umamis) – iivelduse vastane
* asaföötidat ehk juudavaiku (peagi taas müügil ka Umamis) – kasulik hingamisteedele, parasiidivastane.
Tegelikult on kõigil loetletud vürtsidel lisaks neile mõnele mainitud omadusele veel terve hulk kasulikke omadusi. Pika jutu kokkuvõtteks võiks siis öelda, et kasutage toiduvalmistamisel vürtse, see tasub end ära nii toidu maitse kui tervise tugevdamise osas!
Maitsvaid roogasid ja tugevat tervist soovides,