3 retsepti Balilt ja Bali köögi saladused
Esmaspäev, veebruar 1, 2016Hei sõbrad, päikselised (ja mõnel päeval ka vihmased, sellised tõsised troopilised ämbriga kallamised) tervitused Balilt! Otsime siin uusi retsepte ja põnevaid maitseid, et neid teiega jagada ja koju kaasa viia. Täna jagangi teiega kolme retsepti, mis ei ole küll Bali ega Indoneesia köögi retseptid, aga inspireeritud siinsest troopilisest toorainevalikust ja täiesti teostatavad ka Eestis. Aga luban, et päris kohalikud retseptid tulevad ka.
Sissejuhatuseks ütlen kohe, et ma pole nii lopsakalt lokkavat loodust veel kunagi varem näinud, ei Brasiilias, ei Austraalias, ei Samoal, ei Tais ega üldse mitte kuskil. Loodus on siin lihtsalt võimas, isegi siin Ubudi väikelinna keskel ja see toob mulle iga päev naeratuse näole, kui rolleriga peatänavat pidi sõidan, kahel pool roheline džungel ja minu pea kohal rippuvad liaanid.
Puuviljad
Üks asi, mille peale troopikas kindel võib alati olla, on korralik puuviljavalik. Magusad mangod teevad juba iseenesest rõõmsaks. Ananassid ei ole nii magusad nagu Tais, aga oluliselt magusamad kui Eestis :). Banaane on sadat sorti, pealt näevad välja küpsed, aga koju jõudes lööd hambad sisse ja saad šoki, milline kõva ja jahune sisu sellel on. Tuleb mitmeks päevaks kappi panna ja siis kui pealt tundub, et banaan enam üldse süüa ei kõlba, siis on tegelikult sisu küps. Siin on ka üks lapik banaanisort, millest kohalikud teevad supermõnusat magustoitu Pisang Goreng, ehk siis tainas praetud banaane, mille kõrvale serveeritakse palmisuhkru siirupit, laimiviile, vahel ka jäätist või riivitud kookost. Draakonivili ei ole siin seest valge ja mustade täppidega, vaid imeilus tumelilla mustade täppidega. Kuigi maitselt on see mahe ja mitte mu lemmik, siis juba värvi pärast lisan seda oma puuviljasalatisse. Passionivili on siin heleda koorega ja suur. Lisaks veel roosad karvased rambutanid, läikiva pruuni “nahaga” maoviljad, mahlakad mangosteenid…
Rambutanid
minu lemmikud, passioniviljad
puuviljad ei puudu ka rannast
Puuvilju saab Ubudi turult isegi päevasel ajal, kui muu toiduturg otsad kokku on tõmmanud
—————————————————————————————————————————————————————————-
Hommikupuder kookose ja puuviljadega
Vaja läheb:
* 5spl kaerahelbeid
*100ml vett
*2-3tl palmisuhkrut või kookospalmi suhkrut
*0,5tl vanilliekstrakti
*100ml kookospiima
*serveerimiseks veel veidi kookospiima + puuvilju, marju, kookoslaaste
Tee nii:
aja potis vesi keema, lisa kaerahelber ja palmisuhkur. Keeda nii kaua, kui kaerahelveste pakil soovitatud on (vajadusel lisa vett, kiirkaerahelbed valmivad 1-2 minutiga, täistera kaerahelbed vajavad 10 minutit ja rohkem vett). Kui helbed peaaegu valmis on, lisa kookospiim ja vanilliekstrakt ja keeda puder täiesti valmis. Serveeri kohe marjade, viilutatud puuviljade ja kookoslaastudega, vala peale veel veidi kookospiima.
PS! Nii saab isegi lapsed putru sööma 🙂
—————————————————————————————————————————————————————————-
Orgaaniline, tervislik, säästlik, chill
Ubud on üks ainulaadne koht ja seda eriti Aasia kohta. Siin võid vabalt linna kõige odavamasse warungi (kohalik putka, võib olla söögikoht või puuviljaputka vms) minna, tellida sealt aloe vera joogi ja saada värskelt pressitud laimi mahla, värskete aloe tükkide ja üllatus, üllatus, chia seemnetega kosutava joogi! Suhkur ilusti kõrval tumeda siirupina, et igaüks saaks ise valida. Ja see võlu maksab alla 1 euro. Igas teises väikses söögikohas võid osta detox jooki värske kurkumiga, sadat sorti mahla, kõik värskelt pressitud, kombuchaga rosella teed või ingverijooki, muidugi värske kookosvesi, piima saad asendada soja või pähklipiimaga jne jne jne. Toitudega sama lugu, kõik popimad superfoodid on esindatud ja ilusti kohalikesse menüüdesse sobitatud, gluteeni- ja laktoosivabad valikud, vegan road, kõik on olemas. Restoranid kasvatavad omaenda orgaanilisi köögivilju ja “no MSG” on pigem reegel kui erand. Linnas on prügikastid, mis iseenesest on Aasia kohta juba saavutus, aga lisasaavutus on see, et kõrvuti asuvad orgaaniliste jäätmete ja muu sodi prügikastid. Ühesõnaga, terviseteadlikkuse kõrgem pilotaaž ja seda ühes väikses Aasia väikelinnas keset Bali saart. Ülejäänud saar selles osas nii eeskujulik pole, aga samas ikka rohkem kui tavaliselt. Mõnusatest kohvikutest avanevad vaated džunglile ja riisipõldudele, et lisaks kõhule ja silm puhkaks :).
Sari organik, siin saab puhast toitu ja eriti ägedaid smuutisid
selleriga roheline smuuti
Vaade taimetoidurestoranist Elephant
Elephant taimetoidurestoran
Kombuchaga ingvergijook
Taimne laksa, tapas ja Jaapani salat Elephantis
Sari organiku vaade riisiväljadele
Kohe saab värsket kookosvett
Värskelt pressitud puuvilja mahlad ja muidugi kookosvesi
Täiesti suvalises söögikohas pakutud kurkumi-sidruni-mee limonaad
Warungis
Pinnisime oma tuttavalt kohalikult, et kus tema söömas käib ja saime paar tõsiselt kohalike warungi soovitust. Nyoman warungi jõudes saime aru, et kohalik on see koht tõesti. Jahutust ei mingit ja meie olime ainsad välismaalased. Nii meile meeldib. Köök oli algeline, aga seal podises hiiglaslik potitäis isetehtud sambal kastet (erinevad sambalid ehk vürtsikad kastmed on Indoneesia köögi lahutamatu osa). Menüü oli lihtne – praetud kana või grillitud kana, praetud part või grillitud part, grillitud kala, praetud kartulid. Lisandid kõigil samad – viilud kurki, tomatit, šalottidest ja tšillidest salat, vürtsikas sambal. Kõik värske ja maitsev. Selles osas tuleb ka kohalikele au anda, et kartulid tehakse alati värskelt, mitte ei võeta sügavkülmast, olgu tegu kui väikse söögikohaga tahes, jääteed ei tule iial pudelist, vaid valmivad värskelt koha peal ja enamasti on ka sambalid koha peal keedetud.
Tagasihoidlik menüü warungis
Kala on grillil
ja valmis… koos sambali, šalottsibula-tšilli salati ja köögiviljadega
warungi köök
hiigel potitäis tulist sambalit, iga pere keedab sambalit ise
Goreng
On täiesti reaalne, et lähed sööma ja tellid sööki nii: palun mulle 1 nasi goreng, 1 mie goreng ja 1 pisang goreng :). Goreng tähendab praetud ja täpselt nii lihtne siin ongi -bakar on grillitud, nasi on riis, mie on nisunuudel, pisang on banaan, ayam on kana, bebek on part, babi on sealiha, jne jne. Ühelgi roal mingeid imenimesid pole ja lihtsa sõnavaraga saad ka väikses külawarungis söönuks.
lemmikmagustoit ehk pisang goreng
Mereannijaht
Mina arvasin oma naiivsuses, et kui me elame Ubudis, mis on merest umbes 25km kaugusel, siis saan siit ohtralt mereande osta. Ma ei oleks saanud rohkem eksida. Kui õigel ajal turule minna, loe: kl 6 hommikul, siis võib õnnestuda saada mõni väike tuunikala või imetillukesi kribu krevette või siis heal juhul paar makrelli või mingid pisikesed heeringa ja kilu vahepealsed tegelased. Uhkest mereannivalikust võin vaid unistada. Ühel hommikul sain turult siiski värskeid kalmaare ja neist valmiski üks retsept, mida täna teiega jagan. Tuunikalast olen teinud oka külmsuppi. Krevetid pean sügavkülmutatuna ostma, aga tegelikult on need väga hea kvaliteediga ja pirakad, lihtsalt tahaks turult värskeid saada. Kui mere äärde sõita, siis on asi muidugi hoopis teine, hiiglaslikud krevetid ja austrid ja homaarid iga nurga peal!
Õnneks on kõigest 25km kaugusel kõik head mereannid täiesti olemas 🙂
—————————————————————————————————————————————————————————-
Praetud kalmaarid koriandri-seesami pestoga
Vaja läheb:
* 500 g puhastatud kalmaari(rõngaid)
* 2 peotäit värsket koriandrit
* 1tl kalakastet
* 1tl maapähkliõli
* 1tl tšillihelbeid
* 2tl laimi mahla
* 1tl seesamiseemneid
* 1tl sidrunheina
* 0,5tl palmisuhkrut (näiteks seda või siis seda)
* 1 küüslaugu küüs
* 1 väike šalottsibul
Tee nii:
purusta saumikseriga koriander, õli, tšillihelbed, seesamiseemned, sidrunhein, palmisuhkut, küüslauk ja šalottsibul. Maitsesta kalakastme ja laimimahlaga. Prae kuumal pannil kibekiirelt kalmaarid ja sega kokku pestoga. Serveeri kohe värske snäkina!
—————————————————————————————————————————————————————————-
Turule
Esimene kord olime optimistis ja läksime Ubudi turule kl 12 päeval. Seal müüdi ainult suveniire ja natuke puuvilju. Järgmine kord üritasime kl 10, üsna sama lugu. Siis käisime kl 8 hommikul ühel külaturul ja uuesti Ubudis, toidukraam oli veel müügil, aga ütleme nii, et kuumus oli hakanud oma tööd tegema ja kärbsed olid ärganud. Ei olnud enam meeldiv vaatepilt ja saabusime koju tühjade kätega. Aga ühel hommikul ärkasin enne päiksetõusu, võtsin end kokku ja läksin tõepoolest kl 6 turule. See turuteema ei andnud mulle ikka rahu. Kl 6 olid linnatänavad tühjad, aga turul tundus, et kogu linn on sinna kogunenud. Restoranid ja warungid ostsid tervete autokastide jagu kaupa, naised kandsid pea peal hiiglaslikke korve värske turukraamiga ja letid olid lookas. Pool turgu on alati täis lilli ja muud kraami jumalatele kinkimiseks. Mida aga muidugi polnud, see oli mereannid. Aga kõik värsket oli rohkem kui küllaga ja ma sain oma turukaifi kätte. Kõik olid nii toredad. Oli kohalikku Bali meresoola, priskeid Bali vanillikaunu, puu- ja köögivilju jne.
soolamüüja
palmisuhkur, vormiks kookospähkli koor
minu lemmikud hortensiad
värske kurkum esiplaanil
eriti armas turumemm
vaat nii peab turult koju minema 🙂
Kl 6 kaubast puudust ei ole
Turupäev algab andide toomisega jumalatele
ja pool turgu on täis lilli jumalatele
Ikka jumalatele
Ja natuke ka söögiks :), korvitäis priskeid sidrunheinasid
——————————————————————————————————————————————————–
Tom Yum krevetid
Tom yum on meie ammune lemmiksupp Taist ja õnneks on seda ka siin igal pool hea kvaliteediga saada. Seekord maitsestasin aga krevetid tom yum´i moodi ja tulemus oli super! Kui Sa oled samuti tom yumi või Tai köögi sõber, siis usun, et Sulle meeldib!
Vaja läheb:
* 500g krevette
* 2 spl kookosõli
* 2 spl hakitud küüslauku
* 2 spl hakitud šalottsibulat
* 2 spl sidrunheina
* 2 spl hakitud kahvrilaimi lehti
* 2 spl galangali tükikesi
* 2 spl kalakastet
* 2 spl laimi mahla
* 1 spl tom yumi pastat
* peotäis värsket koriandrit
Tee nii:
Kuumuta pannil 2spl õli, prae selles küüslauku ja šalottsibulat, kuni need muutuvad aromaatseks, lisa tom yum pasta, sega ja kuumuta läbi. Lisa sidrunhein, laimilehed ja galangal. Sega ja kuumuta, lisa krevetid. Küptseta paar minutit kõrgel kuumusel ja pidevalt segades, kuni krevetid roosaks lähevad. Maitsesta kalakastme ja laimimahlaga. Serveeri kohe korraliku peotäie värske koriandriga. Kõrvale sobib hästi riis ja/või külm õli 🙂
——————————————————————————————————————————————————–
Kas Sina oled mõnda Indoneesia toitu proovinud? Kui, siis millised on Sinu lemmikud? Võibolla oled siinkandus reisinud ja tahad soovitada, millest me kindlasti ilma ei tohiks jääda?
Palju päikest soovides,
PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.
PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!
See jutt Balist ja need pildid. Ma sain läbi nende oma kaifi kätte 😜. See on koht kuhu ise pole veel jõudnud aga tahaks kunagi minna. Need toidud seal ja see loodus 😍
Hei
Tegin külaistele praetud kalmaare koriandri-seesami pestoga ja no ülivõrdes sain kiituseid 🙂 Lisaks olid veel siit lehelt suvekurgid Sichuani moodi ja jällegi, väga kiideti! See mul esimene kord teie retseptide järgi kokata aga kindlasti ei jää viimaseks!
Kui juba kirjutamiseks läks, siis lisaks väga kiidaks Balti jaamas laupäeval tööl olnud neiut, kes aitas mul kõik vajamineva kraami kokku korjata ning jagas ka soovitusi!
Heade soovidega
Merlin
Tere!
Väga huvitavad retseptid küll jah!
Nii isuäratavad!
Väga tore!
Head isu!
Veetsin eelmise aasta lõppus kokku 3 nädalat Balil ja Gilil 🙂 Supper koht ja head toidud. Lemmikud olid tänaval grillitud mais ja pulgakommiks lõigatud ananassid. Söögikohapealt soovitan Ubudis Biah Biah-i, kus oli pea olematute hindadega super head kohalikud toidud. Hea taimetoidu valikut pakkus ka Yoga Barni kohvik 🙂
Aitäh Kätrin ideede eest. Oleme seda Biahi ise ka vaadanud, et alati rahvast täis, et peab vist hea koht olema. Nüüd siis peab kindlasti ära katsetama :)! Juta, umami.ee