Tai kokakool
Esmaspäev, november 18, 2013Kui ka Sina oled samasugune Tai köögi fänn nagu meie, siis on tänane postitus just Sinule. Kutsume Sind endaga koos Bucha Buni kokakooli Hua Hinis, kus Tai kokk Natalie tutvustab Tai köögi põhilisi koostisaineid ja õpetab traditsioonilisi Tai toite valmistama.
Tai võrratus köögis on tasakaalus kõik mõeldavad maitsed, tekstuurid ja aroomid – vürtsikas, magus, soolane, kreemine, hapu, krõbe, pehme, siidine ja palju muudki. Kui elasime paari aasta eest mõned kuud Tai kuninglikus kuurortis Hua Hinis, mis asub paarsada kilomeetrit Bangkokist lõunas, siis käisime ka Tai kokakursustel. Leidsime sobiva koolituse Bucha Bun kokakooli näol, kus Natalie, kellel on 14-aastane kokakursuste juhatamise kogemus, jagas oma aastate jooksul kogunenud Tai köögi saladusi. Natalie on osa oma kodust ehitanud ümber kokakooli tarvis, millest on saanud tõeliselt hubane ning absoluutselt taipärane koht. Värvi annavad huvist kohaliku antiigi vastu kogunenud sajad iidsed Tai maskid, kujukesed ning mööbliesemed. Aias voolab vesi mööda Tai kivimaske rohelusse uppuvasse tiiki, milles ujuvad kirevavärvilised hiiglaslikud kalad – koid.
Koolitus algab varahommikul kui Natalie kogub autoga kokku kõik selleks päevaks end kirja pannud toiduhuvilised. Esimene peatus toimub Hua Hini kesklinnas asuval Chatchai turul, kus saab osta kõike värsket – köögivilju, puuvilju, ürte, lilli, kalasid, mereande ning liha- ja muidugi ka kõikmõeldavaid vürtse. Ostame väikseid rohelisi, vast kõigest kirsisuuruseid, ning veidi suuremaid, ploomisarnaseid, munataimi – rohelise Tai karri tarvis, saame Natalielt teada. Pistame korvi kotitäie värskelt pressitud paksu kookospiima, õrnroosad kanafileed, veatu kollase kestaga küpseid mangosid, suured mere järgi lõhnavad krevetid, kimbu aromaatseid laimilehti, väiksed rohe-punased tšillikaunad ja palju muudki. Kõigi osalejate käed on värsket kraami täis, kui istume taas autosse, et sõita Hua Hini ääres, vaikses linnaosas, asuvasse kokakooli.
Tai köögi tähtsaimad maitsed
Sissejuhatuseks tutvume lähemalt Tai köögi tähtsamate toiduainetega.
• Esimesena nuusutame ja katsume heleroosat ingveri väiksemat ning õrnema maitsega sugulast kalganirohtu ehk galangalit (kha). Seda kasutatakse Tai kuulsate karripastade maitsestamiseks ning suppide sees.
• Järgmisena võtame ette rohelise kortsulise ja krimpsus nahaga kaffirlaimi (ma kroot). Sellel viljal on väga vähe mahla, nii et enamasti kasutatakse toiduvalmistamisel ainult selle koort, näiteks karripasta sees. Kaffirlaimi lehed (bai ma kroot) on tõeliselt mõnusa tsitruse aroomiga ning neid kasutatakse nii suppide, salatite, kui ka karri sees.
• Ja muidugi sidrunhein (tha krai), mis näeb välja nagu mõni tugev rohttaim – samuti tsitruseliste sugulane. Kõige tugevama maitsega on alumine kõva osa, mis tihtipeale jõulise löögiga lömastatakse, et maitset võimalikult palju kätte saada. Sidrunhein on Tai köögis eriti laialdaselt kasutusel, nii suppides, salatites, kui karripastades.
• Esimene ürt, mille ette võtame, on Tai basiilik (horapa), millel on lillakas vars ning rohelised meie tuntud basiiliku sarnased lehed. Kasutatakse karriroogades ning tihti ka toorelt Tai salatites. Maitse on veidi aniisi sarnane, ei meenuta eriti meie basiilikut.
• Püha basiilik (kaprow) on välimuselt hoopis erinev, minu meelest näeb välja veidi nagu suur kimp umbrohtu. Maitselt sarnaneb meie kasutatavale basiilikule aga rohkem, kuigi on veidi rohkem vürtsikas. Kasutatakse vürtsikates roogades.
• Tai köögis ei saa kuidagi mööda minna tšillidest (prik), mida Tais on saadaval palju erinevaid sorte, suuruseid ja värve. Kõige vürtsisem on pisike roheline, mis on veel toores, samas kui punased on vähem tulised. Kuivatatud tšillidest tehakse tšillipulbrit või kasutatakse aroomi andmiseks.
• Šalottsibul (horn deng) on väike õrnlillakas sibul, kasutatakse tihti nii karriroogades, suppides kui ka salatites.
• Küüslauk (gratiem) on siin nagu küüslauk ikka. Tais kasutatakse seda paljud es roogades, enamasti aga koos koorega, lihtsalt õrnalt lömastatult.
• Värske roheline pipar (prik thai) on suure kobarana kasutusel paljudes kalaroogades ning muidugi karrides. PS! Rohelised piprakobarad on nüüdsest müügil ka Umamis, vt siia!
• Munataime (ma kua) on siin väga palju erinevaid sorte, mitmetes suurustes, kujudes ja värvides. Tai roogades kasutataks kõige rohkem väikseid munataimi, mis on veel valkjasrohelised. Tihti valmistatakse toite ka pähklisuurustest minimunataimedest (ma kua poang), millel on tugev kibe maitse.
• Ürtidest leiavad tihedat kasutust veel koriander-ogaputk (phak tchee farang) ja koriander (phak tchee foi). Esimesel neist on laiad rohelised lehed ning maitselt on ta nagu mahe koriander. Koriandri juurt kasutatakse karripastades.
• Taid kasutavad toiduvalmistamisel tihti ka värsket kurkumijuurt (kamin), mis on kujult nagu miniingver, aga värvilt ilus oranž.
• Taid ei tarbi just kuigipalju lehmapiimatooteid, selle asemel leiab palju kasutust kookospiim (nam kati).
• Roogade maitsestamiseks kasutavad taid tšillipastat (nam prik pao), mis vastupidiselt oma nimele, on pigem magus kui vürtsine, krevetipastat (kapi), millel on vänge kuivatatud krevettide aroom, kalakastet (nam pla), et muuta road soolasemaks ning austrikastet (nam man hoi), millel on paks kontsistents ja tume värv.
Kuulsad Tai karrid
Esimese asjana valmistame ise nii rohelise kui ka punase karripasta kasutades Tais nii tüüpilist suurt kivist uhmrit ja hiiglaslikku nuia. Alustatakse mõlema pasta valmistamist täpselt ühtmoodi: uhmrisse rändavad täpselt ühesuurused kogused hakitud šalottsibulat, küüslauku, galangalijuurt, sidrunheina, soola ning pool kogust riivitud kaffirlaimi koort. Nüüd lähevad rohelise ja punase pasta teed lahku. Rohelisele lisatakse maitse järgi rohelisi väikseid tšillikaunu, koriandri juurt, värsket kurkumijuurt ja pipraterasid (kas rohelisi või musti). Punasesse karripastasse pannakse punaseid kuivatatud tšillikaunu ning värvi jaoks vees leotatud magusat punast pipart. Kõike trambitakse nuiaga seni, kuni enam ühtki tükki kreemises pastas näha ei ole. Natalie sõnul on pasta maitsele väga halb, kui nuia keeratakse, et koostisosi purustada – nuiaga tuleb töötada otse ülevalt alla tampides. Kui minu meelest olin ma oma pasta kallal juba piisavalt vaeva näinud, tuli Natalie ja ütles, et olen omadega umbes poolel teel. On alles trenn see pasta valmistamine. Kui kõik oli ilus ja kreemine, lisasime mõlemale pastale krevetipasta ja segasime kõik ühtlaseks kokku. Rohelise ja punase karripasta vahe ei ole mitte ainult nende värvis, vaid roheline on vürtsikam ning punasel on õrnalt suitsune mekk, mis tuleb kasutatud kuivatatud punastest tšillides.
Punane karripasta (4-le):
Roheline karripasta (4-le)
Omavalmistatud karripastast roheline karri kanaga (Gaeng khia wan kai)
Tee nii: Pane 3,5 spl kookospiima potti, lisa 1 spl karripastat, sega, kuumuta paksuks. Lisa kana. Sama retsepti võid kasutada ka näiteks kala või sealiha puhul. Või valmistada karrit hoopis ainult köögiviljadega. Lisa vesi, oota, kuni roog keema hakkab. Lisa ka munataimed. Tais kasutatakse väikseid ümmargusi rohelisi ja päris pisikesi kobaras kasvavaid, aga kodustes tingimustes võid kasutada seda, mis saadaval on. Munataime asemel võid kasutada ka teisi köögivilju, näiteks rohelisi ube, suvikõrvitsat või minimaisi. Keeda mõned minutid pidevalt segades et kookospiim tükki ei läheks, lisa tšilli, ingver, roheline pipar, laimilehed. Võta roog tulelt! Lisa basiilikulehed ja 3-4 spl kookospiima. Kuigi Tai magus basiilik on meil müügil olevast basiilikust erineva maitsega, väitis Natalie, et see roog tuleb suurepärane välja igasuguse basiilikuga. Serveeri aurutatud riisiga.
Järgmisena valmib merannisuflee (Ho mok talay)
Tee nii: Meisterda banaanilehtedest karbike või õõnesta kapsapea. Kõige põhja aseta mõned basiilikulehed. Sega kokku kala ja mereannid (sama retsepti võid kasutada ka kanaliha, sealiha või köögiviljadega), karripasta, muna, 6 spl kookospiima ja maitsesta kalakastmega. Vala basiilikulehtedele. Keeda kookospiim pidevalt segades paksemaks. Tõsta igasse karpi 1 spl paksu kookospiima. Kaunista tšilliviilude ja laimilehtedega. Auruta 20 minutit. Söö leigelt või toatemperatuuril.
Üks lusikatäis – neli maitset ehk Tom Yum
Seni, kuni sufleesid aurutati, valmistasime meie ühte kõige traditsioonilisemat Tai rooga – suppi nimega Tom Yum Goong. See on krevetisupp, milles on tasakaalus neli erinevat maitset – hapu, soolane, magus ja vürtsine. Tänapäeval Tai tänavatel pakutav Tom Yum on algupärasest paljuski erinev – supp on tulivürtsine ja kookospiima asemel kasutatakse kergelt magusat lehmapiima. Aga Bucha Bun kokakoolis õpetatakse, kuidas käib traditsioonilise Tom Yam Goongi valmistamine.
Tee nii: Aja potis 1 kl vett keema, lisa sidrunhein, galangal, küüslauk, šalotid ja laimilehed. Lisa tšillipasta, keeda segades mõned minutid. Lisa 3,5 spl kookospiima, tomat ja seened. Sega pidevalt, muidu läheb kookospiim tükki. Maitsesta kalakastme ja laimimahlaga. Lisa krevetid. Kui need hakkavad valmima, lisa suhkur. Tõsta pott tulelt. Lisa 3,5 spl kookospiima, maitsesta vajadusel üle kalakastme, laimimahla ja suhkruga. Puista peale ürdisegu ja maitse järgi purustatud tšillit. Serveeri aurutatud riisiga!
Tere
Soovin liituda uudiskirjaga
Ja samas küsimus:
Kuna värsket tsillit on sel aastal palju, siis sooviksin ise teha säilitamiseks tsillipastat, mida oleks hea talvel erinevatesse toitudesse lisada.
Kas oleks head retsepti soovitada?
Jaanika, lisan teid meie uudiskirjasaajate sekka, teile peaks ilmuma ka e-kokaraamat.
Mis puutub aga tšillipastasse, siis tšillid võib ära püreestada ja sügavkülma väikeste kuubikutena panna näiteks. Aga võib ka püreestada, pannil oliiviõli ja väikse küüslauguga (või lisada veidi ingverit või hoopis vürtsköömneid) pidevalt segades praadida, siis purki ja külma.
Tere, palun saatke mulle Teie uudiseid ka mulle. Parimate soovidega, Edo Allas
Tere, Edo
Lisame Teil mail-listi 🙂