Ühe kausi road – sushi, smuuti ja superfood puder

Kas Sulle meeldiks, kui palju maitsvaid ja kasulikke toiduaineid mahuks ühte söömaaega ära nii, et ei peaks ohtralt erinevaid roogasid vaaritama? Vot siis on seekordne postitus just Sinule, sest tänased rikkalikud retseptid mahuvad igaüks ära vaid ühte kausikesse. Paneme kokku ühe kausitäie sushit (jah, õige jutt, kausitäis sushit), teise kaussi vuristame valmis smuuti, millele lisame kuhjaga muud head ja kolmandasse keedame ühe superfood pudru. 

Minu jaoks meenutab selline erinevate ilusate kokkusobivate toiduainete ühte kaussi kokku kuhjamine kohe jaapanlasi. Nende köögis on see levinud ja sealt olen ka mina selle pisiku külge saanud. Sellepärast alustamegi ühest jaapanipärasest kausitäiest, mis on inspireeritud sushist. Aga tegelikult ei peaks sellised ilusad ja toitvad kausitäied sugugi vaid Jaapani köögiga piirduma ja sellepärast leiate sellest postitusest ka ühe toitva smuuti ja supertoitudest pungil pudru retsepti. Nii et üks kausitäis igaks söömaajaks – hommikuks kinoapuder, lõunaks kerge smuuti ja õhtul pere või sõpradega kausitäis sushit :). 

Sushi – kauss

Must riis on puhas tervis juba omaette, kuna selles on nii suures koguses rauda, valku, antioksüdante ja kiudaineid, siis oli see vanasti Hiinas lubatud vaid keisrile ja seda hakati nimetama “keelatud riisiks”. Samuti on kõigest heast pungil rasvane kala, edamame oad, avokaado, seesamiseemned ja vetikatest tehtud tšipsid. Rääkimata sellest, et see kõik maitseb hästi!

sushi kauss

Riisi jaoks läheb vaja:
*2dl musta kleepuvat riisi või  sushiriisi
*3dl vett
*2spl riisiäädikat
*1tl soola
*1tl suhkrut

Tee nii:
Pese riisi korralikult sõelal jooksva külma vee all. Pane riis potti ja kata puhta külma veega. Leota riisi ca 1 tund külmas vees. Nüüd kurna riis ja raputa sõelal kuivemaks. Aja vesi keema ja vala riis keevasse vette. Lase kiiresti keema tõusta, sega aegajalt riisi. Nüüd keera kuumus võimalikult madalaks, kata pott kaanega ja lase riis valmis keeda, see ei tohiks keeda pudruks, aga peaks kokku kleepuma. Sushiriisi puhul võtab see umbes 10-15 minutit, musta riisi puhul üle poole tunni, maitse vahepeal riisi. Keeda, kuni vedelik on riisi sisse imbunud, kui musta riisi puhul tundub, et riis pole valmis, aga vedelik on ära auranud, siis lisa vähehaaval vett. Tõsta pott tulelt ja jäta veel mõneks minutiks kaane alla hauduma. Nüüd sega kokku riisiäädikas, suhkur ja sool, piserda see riisile ja sega korralikult läbi. Musta riisi puhul võid jätta riisiäädika, soola ja suhkru lisamise ära, sest selles riisis on isegi nii palju maitset. Laota riis laiapõhjalisse kaussi, kata niiske riidega ja lase jahtuda. Ära pane riisi külmkappi! 
 
Kala jaoks läheb vaja:
*200-300g värsket lõhefileed
*4spl sojakastet
*1spl mirinit
*0,5tl seesamiõli
*0,5 laimist pigistatud mahl

 
Tee nii: eemalda terava noaga kala nahk (sellest saab muide maailma parimad tšipsid, kui eemaldad soomused, pintseldad nahka mõlemalt poolt õliga, lisad veidi head soola ja küpsetad 10 minutit 180 kraadises ahjus küpsetuspaberil) ja lõika kalafilee tükkideks. Sega kokku sojakaste, mirin, seesamiõli ja laimi mahl, vala kalatükkidele, sega läbi ja tõsta vähemalt 30 minutiks külmkappi.
 
Serveerimiseks läheb vaja
*1 avokaado
*vetika tšipse
*musti seesamiseemneid ja/või ume ploomiga seesamiseemneid
*edamame ube 
*roosat sushi ingverit (leia siit või siit)
 
Tee nii: tõsta kaussi riis, lisa sellele mõned supilusikatäied marineeritud kala. Viiluta ja koori avokaado, pese edamame oad külma jooksva vee all sõelal, lõika vetika tšipsid väiksemateks tükkideks. Lisa kaussi viilutatud avokaadot, edamame ube, sushi ingverit, puista peale seesamiseemneid ja vetikatšipsi tükke. Soovi korral lisa sojakastet ja wasabit.
 

*************************************************************************************************

 

Smuuti-kauss

Selline kausitäis smuutit sobib hästi hommikueineks (näeb nii särtsakas välja ka, et teeb hommiku kohe ilusaks), kergeks lõunaks (pärast mida kontoris uni peale ei tiku), trennieelseks energialaksuks või õhtuseks maiustamiseks. Marjadest saab antioksüdante, kanepiseemnetest väärtuslikke oomega rasvhappeid, maapähklivõist häid valke jne jne.

smuuti kauss

Vaja läheb:
*180g Kreeka jogurtit (võid kasutada ka keefiri või kookospiima)
*100ml külmutatud vaarikaid
*3spl roosuhkrut, kookospalmisuhkrut või agaavisiirupit või 3spl steviat
*1tl vanilliekstrakti

Serveerimiseks:
*kanepiseemneid
*maapähklivõid
*mustikaid
*pekaanipähkleid ja pistaatsiaid

Tee nii: purusta saumikseriga või blenderis vaarikad kokku jogurti, vanilliekstrakti ja magusainega. Vala saadud smuuti kaussi, puista peale mustikaid (või teisi marju), pekaanipähkleid (või teisi pähkleid), kanepiseemneid ja maapähklivõid (maapähklivõid saab paremini valada, kui seda enne kergelt potis kuumutada).

 

*************************************************************************************************

 

Superfood-puder

Kas pole ilus puder? Lisaks ilule on selles ohtralt kõike kasulikku – mineraale, vitamiine, rasvhappeid, kiudaineid, antioksüdante jne. Superalgus igale päevale minu meelest. Magustamiseks keetsin kinoad koos datlitega, aga kellel sellest magusast väheks jääb, võib lisada muud magustajat, nt agaavisiirupit või mette või mõnda head suhkrut. 

 Superfood puder

Vaja läheb:
*120ml keetmata kinoad
*360ml vett
*120ml kookospiima
*4 datlit 
*soovi korral veidi agaavisiirupit
*0,5tl jahvatatud kaneeli
*0,25tl jahvatatud kardemoni
*soovi korral 0,5 tonka uba 

Serveerimiseks:
*kookoslaaste
*banaani
*mango
*chia seemneid 
*goji marju
*tumedat šokolaadi

Tee nii: loputa kinoad sõelal külma voolava vee all. Pane kinoa potti koos vee, datlite ja kookospiimaga, lase keema tõusta ja keeda tasasel tulel 15 minutit, lisa kaneel, kardemon ja riivitud tonka uba, keeda veel 5 minutit. Vajadusel lisa veel veidi kookospiima. Tõsta tulelt ja pane kaussi. Lisa banaani- ja mangoviile, puista peale chia-seemneid, kookoslaaste ja goji-marju. Kõige peale purusta tumeda šokolaadi nööpe. 

 

Tervist täis maitsvaid kausitäisi soovides


 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 19 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Uus lähenemine grillitud kalale ehk Pla pao

Kui ka Sina armastad kala, siis on seekordne postitus just Sinule. Leidsime Taist ühe väga laheda viisi, kuidas kala grillida ja valminud hõrgutis hiljem ära süüa. Kõige parem selle juures on aga, et sellist kala saab edukalt ka meil Eestis grillida ja ma garanteerin, et tulemus on väga maitsev!

pla pao

Pla pao ehk Tai soolakoorikus grillitud kala on lihtsalt geniaalne.

• Esiteks katab kala grillimise ajal paks soolakiht, mis hoiab liha ilusti mahlaka ja niiskena.

• Teiseks on see maitsetest tulvil kala üks tõeliselt tervislik ja värskust täis söömaaeg.

• Kolmandaks on niimoodi kala söömine (kohe seletan, kuidas) üks lahe seltskondlik tegevus.

Tais kasutatakse selle maiuspala tegemiseks tavaliselt punast hübriid-tilaapiat, aga kasutada võib ka muid valge tiheda lihaga kalasid. Pla paod pakkuva restorani tunned Tais selle järgi ära, et tänava äärde, restorani ette, on paigutatud pikk kitsas grill, selle ühest küljest ulatuvad välja vardad. Kui kala grillimine käib, siis on iga varda otsas suur soolaga kaetud kala, mis aeglaselt kuumade süte kohal ringi keerleb!

(veel …)

Labneh ehk hakkame ise juustu tegema

Kas teadsid, et on terve rida maitsvaid juuste, mida on kodus lihtne ise valmistada? Ja veel pikem rida maitsvaid võimalusi, milliseid roogasid isevalmistatud juustust teha? Plaanin teiega siin Umami blogis neid juuste koos valmistada ja täna alustame kõige lihtsamast – teeme Lähis-Ida köökidest tuntud toorjuustu labneh´t ja paneme selle nii magusate kui soolaste toitude sisse!

 labneh retseptid (veel …)

Šokolaadikook, kuhu peita kõik need suvikõrvitsad

Kui ka Sinul juhtub suve lõpus alati nii, et head inimesed, kel rohenäpu geen olemas, jagavad lahkelt ilusaid priskeid suvikõrvitsaid, aga ideid jääb aina vähemaks, siis on seekordne postitus Sinu jaoks. Teeme suvikõrvitsaga šokolaadikooki, mida terve pere armastab. See on vist küll maailma lihtsaim viis panna lapsed suurtes kogustes köögivilju sööma 🙂

suvikorvitsa sokolaadi kook

(veel …)

Suvekurgid Sichuani moodi

Üks mõnusamaid suviseid ampse on väiksed krõmpsuvad värsked kurgid, kas pole? Seekordsest postitusest leiad retsepti, kuidas kurke Sichuani pipra marinaadi panna, et grilli kõrvale midagi teistsugust pakkuda ning oma sõpru millegi uuega üllatada!

sichuani kurgid

(veel …)

Smuutid kookosveega, suvine kosutus

Kas Sa tead kui metsikult kasulik on juua naturaalset kookosvett, aga napib ideid, mil moel seda tarbida ja enda jaoks maitsvamaks muuta? Suvi on ideaalne aeg smuutide joomiseks-söömiseks ja samuti ideaalne viis, kuidas kookosvee kasulikud omadused enda heaks tööle panna. Tänasest postitusest leiad kolm erinevat, samas lihtsat, kookosveega smuuti retsepti.

kookosvesi-

Foto: Matthew Schoenfelder

(veel …)

Vetikasalat ehk tervislik ja kerge amps otse merest

Kui ka Sulle maitsevad erinevad vetikad ning neist valmistatud tooted, siis on mul Sinu jaoks üks rõõmusõnum ja retsept. Nimelt saad nüüd Umamist vetikate segusalatit, millest valmib lihtsa vaevaga üks ilus ja tervislik salat! Just sellest segust ja sellest salatist tänases postituses lähemalt räägingi.

Image

(veel …)

3-in-1 ehk Mehhiko, Jaapan ja Samoa ühel taldrikul

Seekordsest postitusest leiad lausa kolm retsepti, mis sobivad hästi nii korraga ühele taldrikule, kui ka eraldi pakkumiseks. Kõik ühtaegu maitsev, lihtne, tervislik kui ka põnev. Üks Mehhikost, üks Jaapanist ja kolmas lausa Vaiksest ookeanist Samoa nimeliselt paradiisisaarelt. Kõigi valmistamine on puhas maitsmiskunst – koguste asemel tuleb sisetunnet ja maitsemeelt usaldada! Lähenegem köögile loominguliselt :)!

Image

(veel …)

Maiustame kookosõliga

Kas oled teadlik kookosõli loendamatutest headest omadustest, aga napib ideid, kuidas seda rohkem süüa? Kui oled lisaks ka maiasmokk, siis on seekordne postitus just Sinule, sest koduses kommivabrikus valmistame täna ise kookosõlist šokolaadi, kookosemaiust ja väikseid toorjuustudesserte.

kookosefarm_Indias

 

Sissejuhatuseks panen paari sõnaga kirja mõned kookosõli võlud, et oleks selge, milleks üldse tuleb nuputada välja võimalikult palju variante, kuidas endale õli sisse süüa.  Niisiis, kookosõli:
* võitleb bakterite vastu;
* see ei kogune organismi rasvkoesse ja on hea ainevahetusele;
* kookosrasv madaldab halva kolesterooli taset;
* suurendab keha vastupanuvõimet haigustele;
* kookosrasval on kõrge E-vitamiini sisaldus, seega soodustab see seedimist ja vitamiinide imendumist;
* on kasulik kilpnäärme tööle;
* on hea nahale – see niisutab, ravib päikesepõletust, võitleb kortsude ja armide vastu, hoiab naha noorena jne
* suurepärane juuste hooldamiseks – kookosõli on kõõma, katkiste juukseotste ja väljalangemise vastu.kookosfarm riococonutwatercom

Kõige lihtsam variant rohkem kookosõli kasutada on vahetada oma tavaline toiduvalmistamiseks kasutatav toiduõli kookosõli vastu. Kuna see kannatab suurepäraselt kõrget kuumust ja säilitab sealjuures ka kasulikud omadused, siis võib kookosõliga isegi kartuleid praadida. Kuigi sellisel juhul valiksin mina isiklikult ilma maitseta kookosõli, aga see on juba maitse küsimus.

Siis on alati olemas ka võimalus kookosõli lihtsalt endale sisse süüa. Tean mitut inimest, kes hommikul peale ärkamist sissejuhatuseks tühja kõhu peale lusikatäie kookosõli söövad, et kasulikud omadused ikka kõige täiega ära saaksid kasutatud. Mina isiklikult teen talvehooajal iga päev segu 1tl külmpressitud kookosõlist, 1tl kurkumist, 1tl matcha teest ja 1tl kaneelist, saan tumerohelise pasta, jagan pereliikmete vahel ära ja söön oma osa lihtsalt ära. Maitset ei saa just ülearu meeldivaks nimetada, aga kuna võtan seda kui profülaktilist ravimit organismi tugevdamiseks, siis ma seda ei eeldagi. Samas midagi hullu ka pole, sest tõsiste talviste viiruspuhangute ajal võtab selle lusikatäie sisse isegi mu 8-aastane tütar. Ja tema juba kõike sisse ei söö.

Aga tegelikult on olemas tõeliselt meeldivaid variante, kuidas igapäevaselt rohkem kookosõli tarbida ja just need mind seda postitust kirjutama ajendasidki. Valmistame kolm maiustust, mida süües ei pea mitte südametunnistus piinama, vaid võid end kohe päris hästi tunda, et teed enda jaoks maiustades midagi head ära!

************************************************************************************

Kõigepealt midagi šokohoolikutele ehk isetehtud šokolaad kookosõlist.

KOOKOSÕLIST ŠOKOLAAD

kookosoli sokolaad

Vaja läheb:
• 100 g külmpressitud või rafineeritud kookosõli
• 30 g kakaod (ilma suhkruta)
• Magusaks maitse järgi steviaga magusainet või agaavisiirupit või nende segu (mina kasutasin 4 tl steviaga magusainet ja 4 tl agaavisiirupit)
• Soovi korral lisandeid, nt plaksuvat suhkrutgoji- või barbarissimarjutšilliniite, kookoshelbeidpistaatsiapähkleid vms

Tee nii:
Sulata kookosõli potis. Selleks ei ole vaja suurt kuumust, sest kookosõli sulab juba ca 22 – 24 kraadi juures. Lisa kakao ja magusaine/siirup. Sega hästi korralikult läbi. Vala meelepärastesse silikoonist või paberist vormidesse, neist on šokolaadi hiljem lihtne kätte saada. Tõsta külmkappi tahkuma. Kui soovid oma šokolaade kaunistada, tee seda ca 5 minuti pärast, kui šokolaad veel päris tahke pole ja kaunistused kinni jäävad.

************************************************************************************

Nüüd valmistame tõelistele kookosesõpradele ühed mõnusad kookosepätsid.

KOOKOSEPÄTSID

 

kookosemaius

Vaja läheb:
• 100 g kookoshelbeid
• 50 g külmpressitud või rafineeritud kookosõli
• 1 spl agaavisiirupit või mett
• 0,5 tl vanilliekstrakti
• 1 tl sidrunimahla
• 0,5 tl sidruni koort või yuzut
• näpuotsaga soola

Tee nii:
Sulata potis kookosõli ja lisa kõik ülejäänud koostisosad. Sega hästi läbi kuni kõik kookoshelbed on õlised. Jaota segu nt muffinivormidesse ja suru hästi kokku. Tõsta vorm külmikusse tahenema. Et kookospätsid kätte saada pista vormi alumine ots hetkeks kuuma vette.

P. S. Bounty sõbrad võivad ühendada esimese maiuse teisega ja teha kodused tervise-bountyd.  Selleks pista valminud kookosepätsid esimese retsepti sulašokolaadi sisse ja tõsta külmikusse tahenema.

************************************************************************************

Ja kolmandaks pakun välja kergema südametunnistuse toorjuustukoogi.

MINI-TOORJUUSTUKOOGID

 

kookosoliga_toorjuustukook

Vaja läheb:
• 150 ml purustatud küpsiseid
• 2 spl külmpressitud või rafineeritud kookosõli
• 200 g toorjuustu
• 200 g Kreeka jogurtit
• 50 ml mett või agaavisiirupit
• 2 spl sidrunimahla
• 1 spl vanilliekstrakti
• serveerimiseks toormoosi või marju

Tee nii:
Purusta küpsised peeneks ja sega need kookosõliga. Jaota 6 väikse klaasi vahel saadud segu ära. Sega kokku toorjuust, jogurt, mesi või siirup, vanilliekstrakt, sidrunimahl ja täida saadud kreemiga klaasid. Tõsta need paarik tunniks külmkappi ja serveeri marjade või toormoosiga.

************************************************************************************

Lisaks ära söömisele kasutan mina kookosõli veel paljudeks asjadeks: teen sellega juuksemaski, kasutan ihukreemi asemel, määrin lõhenenud huultele ja nohust räsitud ninaalusele, töötlen oma puust lõikelaudu, õlitan lapse vankri rattaid, jne jne.

sokolaad_kookosoliga

Jäta siia kommentaar, kuidas Sulle meeldib kookosõli kasutada. 

 

Tervislikumat maiustamist soovides

 

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 23 300 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Tervislik toit – mida võiks teada gluteenist?

Kas oled viimasel ajal üha rohkem kuulnud jutte gluteenitalumatusest, aga selge ülevaade selle olemusest puudub? Siis loe edasi, sest seekordses postituses räägib toitumisnõustaja Triin Muiste lähemalt gluteenist ja selle asendamisest toitudes ning jagab ka kolme gluteenivaba roa retsepti.

Foto: flickr.com/photos/ksomething
Foto: flickr.com/photos/ksomething

Meilt on mitmeid kordi palutud, et räägiksime lähemalt gluteenist, gluteenivabadest toiduainetest ja gluteenitalumatusest. Siinkohal tuleb meile täna appi Parem Elu Koolitused (www.paremelu.ee) toitumisnõustaja* Triin Muiste:

Viimasel ajal räägitakse üha rohkem teraviljavalgu – gluteeni – kahjulikkusest. Mõned Eestis kiiresti populaarseks saanud dieedid välistavad seepärast teraviljatarbimise sootuks. Miks see nii on ja kas hirmul on ka tõepõhi all?

Toitumisnõustajana pean mainima, et ei pea absoluutset teraviljatoodete vältimist kindlasti õigeks. Teraviljatoodetes on palju olulisi vitamiine ja mineraale, mida me igapäevaselt vajame. Näiteks on rafineerimata teraviljad olulised magneesiumi ja B-grupi vitamiinide allikad meie toidulaual.

Gluteen

Mis on siis see kurikuulus gluteen ja kuidas sellesse suhtuda? Gluteen on teraviljas leiduv kleepuv valk, elastne terade koostisosa, mis on meie jaoks oluline nt leiva küpsetamise seisukohast. Gluteeni sisaldavad teraviljad on nisu, oder ja rukis. Vahel peetakse gluteeni sisaldavaks ka kaera, kui seda pole puhtalt kasvatatud. Samamoodi võivad gluteeni sisaldada muidu gluteenivabad riisi-, hirsi- ja tatrajahud, kui neid on jahvatatud samas veskis, kus gluteenirikkaid teravilju.

Miks võib gluteen olla ohtlik?

 Toiduallergia ja -talumatus. Väga paljud inimesed on gluteenitundlikud – neil võib olla allergia või toidutalumatus gluteeni suhtes. Toidutalumatus ja –allergia on kaks eri asja. Allergiat võib pidada toidutalumatuse üheks vormiks, selle sümptomid ilmnevad kiiresti ja on sageli ägedad. Seetõttu on neid lihtne seostada toiduga. Samas toidutalumatuse tagajärjed ilmnevad pika aja jooksul. Nende sümptomid (migreen, väsimus, kõhulahtisus ja –kinnisus, nahaprobleemid jne) võivad ilmneda kuni 72 tunni jooksul ja nii ei pruugi me märgatagi, et mõni toiduaine meile liiga teeb. Samas, kui tarbida pidevalt toidutalumatust tekitavaid sööke, siis sümptomid hakkavad vähehaaval tugevnema toksiinide kuhjumise tõttu ning võivad lõpuks muutuda tõsiseks haiguseks.
• Tsöliaakia on haigus, mille vallandavad päriliku eelsoodumusega isikutel gluteeni sisaldavad toidud ja tooted. Gluteenivalkude toimel kahjustub neil peensoole limaskest ja järk-järgult hävivad limaskesta hatud kuni täieliku kaoni. Kuna peensoole limaskesta hattude kaudu imenduvad organismi kõik toitained, siis kujuneb kahjustunud peensoole limaskestaga tsöliaakiahaigel nende vaegus. Tüüpilisteks haigusnähtudeks sellisel juhul on krooniline kõhulahtisus ja kõhnumine.
• Aneemia. Rauapuudusaneemia on olukord, kus organismis napib rauda, et moodustada piisavas hulgas piisava suuruse ja rauasisaldusega punaseid vereliblesid. Uuringud on tõestanud, et gluteen ei lase raual imenduda. St inimene võib süüa ohtralt rauda sisaldavaid toite (nt punane liha), aga kui ta teeb seda koos gluteeniga (nt jahukaste), siis ta toidust rauda kätte ei saa ning pikapeale võib tekkida rauapuudusaneemia.

Gluteeni asendamine

Kui tundub, et gluteen on midagi sellist, mis ka sinule probleeme valmistab ja soovid katsetada gluteeni vältimist, siis on paar asja, millele soovitan tähelepanu pöörata. Nimelt, kui oled inimene, kes on harjunud ostma poest valmistoitu ja poolfabrikaate, siis pea meeles, et gluteeni sisaldavad peaaegu kõik tavapärased teraviljatooted: leivad, saiad, koogid, küpsised, pastad, jahud, lisaks veel kastmed, paki- ja purgisupid, lihatooted, erinevad magustoidud (nt jäätis, šokolaad, vahvlid) ning ka alkohol (nt õlu, viski, gin, viin – v.a kartuli- või ploomiviin). Muide, ka maitseainetes võib olla nisujääke.

Tarvita vaid gluteenivabu teravilju: riis, hirss, mais, tatar, kinoa, amarant – ja nendest tehtud jahusid. Lisaks võib mõnele inimesele sobida tarvitamiseks ka gluteenivaba märgistusega kaer. Eelmainitud gluteenivabadest teraviljadest tooksin eraldi välja veel kinoa ehk Tšiili hanemaltsa. See on üks mu lemmikuid. Kinoast saab valmistada putrusid, salateid ja magustoite. Samuti on see väga hea toitainetesisaldusega. Üks huvitav fakt – ÜRO kuulutas 2013. aasta kinoa-aastaks.

Kui oled suur küpsetaja, siis ei maksa heituda sellest, et gluteenivabad jahud ei kerki nii hästi kui nisujahu. Alati saab lisada pisut rohkem kergitusaineid. Mina olen lisanud näiteks ka soodat kerkimise parandamiseks. Õhulisust lisab küpsetistele ka näiteks guargummi (guaraanapõõsa seemnetest valmistatud taimne paksendaja). Ka tasub meeles pidada, et kasutades erinevaid gluteenivabasid jahusid üheskoos saab alati parema tulemuse, kui kasutada ainult ühte tüüpi jahu.

Guargummi ja tapiokk sobivad ka toitude paksendamiseks ning magustoitude valmistamiseks. Veel annavad küpsetistele hea maitse hoopiski pähkli- ja mandlijahud, mis on ka 100% gluteenivabad.

Pastasõpradele teadmiseks, et nisumakaronide asemel saab kasutada toitudes gluteenivabasid makarone (tatrast, riisist, maisist) või proovida hoopiski klaas- (mungubadest), riisi- või shirataki nuudleid. Kõik viimased on head vokktoitudes kasutamiseks.

Tatra- ehk sobanuudlite puhul aga peab arvestama, et ka seal on sees nisujahu. Aasiapäraste toitude armastajad võivad ka meeles pidada seda, et enamikus sojakastmetes on samuti sees nisujahu. Seda ei leidu vaid tamarisojas või spetsiaalselt gluteenitalumatusega inimestele valmistatud sojakastmes. Uuri koostist ja otsi gluteenivaba toote märki!

Rafineerimine vs täisteravili

Gluteenist ja üldisemalt teraviljadest rääkides tahan aga välja tuua veel ühe olulise aspekti. Nimelt, olenemata sellest, kas tarbime gluteeni sisaldavaid või mitte sisaldavaid teravilju, tuleb pöörata tähelepanu sellele, et täisteravili on meie organismile kindlasti kordades kasulikum kui rafineeritud teraviljad ja nendest tehtud jahud ning tooted.

Täistera sisaldab palju häid vitamiine-mineraale ning ka kiudaineid. Teraviljade rafineerimine vähendab oluliselt väärtuslike toitainete sisaldust. Nt nisujahu rafineerimisel kaob ca 83% toitainetest ning alles jääb peamiselt tärklis. Gluteenivabade teraviljade näitena võib tuua riisi, kust rafineerimisel kaob ca 40% B-grupi vitamiinidest. Võib ilmselt ka väita, et just rafineeritud teraviljade tarbimine (mida kasutab suurem osa teraviljatarbijatest) on seotud ülekaalulisuse, südamehaiguste, diabeedi jm haigustega.

Kokkuvõtteks võin öelda, et gluteeni kõige suuremaks probleemiks pean selle ületarbimist. Isegi need inimesed, kelle tervisele ei avalda gluteen negatiivset mõju, võiksid üle vaadata oma igapäevase nisutarbimise ning asendama nisutooteid erinevatest teraviljadest toodetega ning kasutama pigem täisteratooteid. See rikastab ka toidulauda ning tõstab erinevate toitudest saadavate mineraalide ning vitamiinide hulka.

Kindlasti ei ole kasulik suures gluteenihirmus oma menüüst välja jätta tervet teraviljade gruppi, sest sellisel juhul ei ole enam tegemist tasakaalus toitumisega. Me vajame erinevaid toidugruppe ning seepärast ei saa ükski äärmus olla hea.

Triin Muiste
Parem Elu Koolitused toitumisnõustaja

*Toitumisnõustaja on inimene, kes õpetab läbi toidu oma kehaga sõbraks saamist, näitab, kuidas toit aitab terve olla ning head vormi säilitada. Nõustaja aitab koostada individuaalseid menüüsid ning tema kaudu on võimalik teha toidutalumatuse teste. Toitumisnõustaja poole võib julgelt pöörduda kõrge kolesterooli ja vererõhuga, aneemiaga, liiges- ja nahahaigustega. Õige toit toetab ravi. Kui soovid toitumisnõustaja Triin Muistega ühendust võtta, kirjuta talle: triin@paremelu.ee

 

Lisaks kasulikule infole jagab Triin meiega ka gluteenivaba koogi, küpsiste ja nuudliroa retsepti.

Kaera- ja mandliküpsised

mandliküpsised

 

Vaja läheb:
• 125 g võid
• 100 g rafineerimata roosuhkrut või 120 g palmisuhkrut (saad siit)
• 1 muna
• 150 g gluteenivaba kaerajahu
• 1 tl gluteenivaba küpsetuspulbrit (või 0,5 tl soodat ja 0,5 tl sidrunhapet)
• 100 g mandlijahu (saad siit)
• 0,5 spl kuivatatud ja jahvatatud apelsinikoort (saad siit) või yuzu koort (saad siit)
• 1 tl purustatud kardemoni (saad siit)
• soovi korral natuke riivitud muskaatpähklit (saad siit)
• 2 sl vett

Tee nii: Vahusta toatemperatuuril seisnud või ja suhkur, lisa muna, seejärel jahude ning küpsetuspulbri segu. Niisuta tainast vähese veega. Veereta käte vahel tainast väikesed pallikesed ning vajuta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadil lamedaks. Arvesta, et küpsised valmides paisuvad, seepärast jäta nende vahele piisavalt ruumi. Küpseta küpsiseid 180-kraadises ahjus umbes 15 minutit.

 

Talvine puuviljakook

puuviljakook

Vaja läheb:
•  3dl kastani-riisijahu või 1,5dl maisijahu ja 1,5dl riisijahu
• 2 dl mandlijahu
• 2tl gluteenivaba küpsetuspulbrit (või 0,5 tl soodat ja 0,5 tl sidrunhapet)
• 1 tl soodat
• 1 tl jahvatatud ingverit
• 1,5 apelsini (1 apelsin koorida ja lõigata väikesteks tükkideks, poolikust pigistada mahl)
• 1 spl  jahvatatud kaneeli
• 1 tl purustatud kardemoni
• 2dl Demerara suhkrut
• 3dl Muscovado suhkrut
• 4 muna
• 250g võid
• 300g puhastatud porgandit
• 300g puhastatud õunu
• 1 suur peotäis hakitud sarapuupähkleid või pistaatsiapähkleid (või nende segu)
• 4 peotäit kuivatatud puuvilju: nt rosinaid, goji marjubarbarissi marju, viigimarju, ploome, aprikoose, ingveritükke ja/või kirsse (leota ca 10 min ja suuremad puuviljad haki väiksemateks tükkideks)
• serveerimiseks 1 peotäis värskeid jõhvikaid

Tee nii: Vahusta pehme või suhkrutega. Lisa ükshaaval munad, kogu aeg edasi vahustades. Sõelu kaussi jahud, lisa küpsetuspulber ja maitseained ning sega läbi. Vahustatud massile sega juurde jahu, püreestatud porgandid ja õunad, apelsinitükid ja –mahl (kui tainas tundub niigi vedel, võib mahla lisamata jätta), pähklid ja kuivatatud ning leotatud puuviljad. Pane segu küpsetusvormi (ca 26 cm läbimõõduga vorm). Eelkuumuta ahi 180 kraadini. Küpseta umbes 50-60 min. Kook on valmis, kui sellesse pistetud puutikk jääb puhtaks. Jahtunud koogile võid kaunistuseks raputada peale tuhksuhkrut või lisada marju. Kooki võid serveerida koheselt koos vaniljekastme või jäätisega, kuid kõige parem on kook jahtunult.

Shirataki nuudliroog (4-le)

shirataki_nuudlid

 

Vaja läheb:
• 2 pakki shirataki nuudleid

• 1 punane tšilli
• 2 küüslauguküünt
• 1 väike suvikõrvits
• 1 paprika
• 8 päikesekuivatatud tomatit õlis
• 2 spl oliive
• 1 spl kappareid
• 1 spl palmi– või kookosrasva praadimiseks
 
Tee nii: Puhasta ja haki küüslauk ning tšilli. Viiluta paprika ja suvikõrvits ribadeks. Haki tomatid väiksemateks tükkideks. Kuumuta pannil rasv, lisa hakitud tšilli ja küüslauk. Sega ja lisa siis juurde päikesekuivatatud tomatid. Paari minuti pärast lisa paprika, kapparid, oliivid. Kõige viimasena sega juurde suvikõrvitsatükid ning loputatud ja nõrutatud shirataki nuudlid. Sega pidevalt. Maitsesta soolaga. Lisa juurde ka oliiviõi. Söö koheselt, sest toit jahtub üsna kiiresti. Nuudliroog sobib hästi kana- või kalafilee kõrvale. Tervisest pakatavat aastat soovides, PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile. PS! Facebookis jälgib meid juba ligi 26000 toidusõpra, tule ka!

Kolm hommikusööki uueks hooajaks

Kas ka Sinul napib vahel ideid, kuidas enda ja oma pere hommikuid tervislikult ja maitsvalt, samas kiirelt ja lihtsalt, alustada? Kui nii, siis leiad tänasest postitusest kolm retsepti selle mure lahendamiseks.

Kõik-kõik on uus septembrikuus. Kulunud väljend, aga peab tihtipeale paika. Huvitaval kombel tundus september selline uue hooga alustamise aeg isegi siis, kui peres keegi koolis ei käinud. Sügisel tahaks kuidagi tublim, tervislikum, sportlikum ja õpihimulisem olla, kas pole? Mina näiteks luban, et uuel hooajal saab Umami blogi jälle tihedamini uute postituste näol täiendust, kui suvekuudel. Ja samuti luban enne jõule lähemalt rääkida, mis see oli, mis mind suvel tavalisest harvem Umami blogi kallale lasi. Usun, et pidev hommikusöögi küsimus on päevakorral nii peredes, kus väiksed mudilased väärtusliku kõhutäiega kooli tuleb saata kui ka neis, kus ainult täiskasvanud terveks päevaks energiat ja jaksu peavad koguma. Pidevalt samasugust võileiba süüa on igav ja olgem ausad, tervisele pole see ka enamasti teab mis kasulik. Seepärast leiadki tänasest postitusest mitmeid ideid, kuidas oma uue hooaja hommikuid mõnusalt ja maitsvalt alustada. Seekordsed retseptid on pisut magusa poole kaldu, soolased hommikusöögid jäävad järgmist hommikusöögi-postitust ootama.

Mitmevilja röstsai Kreeka jogurti ja pistaatsiatega

 

hommikusai
 
Selle idee sain ma Martha Stewartilt. Tegu on imelihtsa hommikusöögiga, milles on nii valku, kiudaineid kui ka kasulikke rasvasid, et energiat jaguks kohe pikemalt.
Vaja läheb (1-le):
*1 viil Sinu lemmikut täistera saia
*2spl Kreeka jogurtit
*1spl maitsestamata pistaatsiaid
*1spl agaavisiirupit või mett

Tee nii: Rösti sai, kata see jogurtiga, puista peale pistaatsiaid ja nirista üle agaavisiirupi või meega!

**********************************************************

Energiapätsike pähklitest

 

pahklipatsid
 
Luba endale hommikuks pisut luksust pistaatsiatest, Kreeka pähklitest, mandlitest ja goji marjadest.
Vaja läheb (12 tk):
*100g kaerahelbeid
*100g Kreeka pähkleid
*100g maitsestamata pistaatsiaid
*100g mandlijahu
*Peotäis goji marju
*100-150ml agaavisiirupit (maitse järgi)

Tee nii:

Rösti kaerahelbeid kergelt kuumal kuival pannil. Haki pähkleid ja goji marju veidi peenemaks. Sega kokku kaerahelbed, Kreeka pähklid, pistaatsiad, mandlijahu ja goji marjad. Lisa agaavisiirup ja sega härsti läbi. Jaota segu 12 muffinipaberi vahel ära. Küpseta 200 kraadises ahjus 10 minutit.
 

**********************************************************

Maailma lihtsaimad kaerapätsid

kaerapatsid
 
Minu meelest on täiesti uskumatu, kuidas ainult banaanist ja kaerahelvestest saavad kokku kaerahelbepätsid. Soovi korral võib muidugi lisada ka šokolaaditükke, pähkleid või magusamaks suutäieks agaavisiirupit.
Vaja läheb:
*2 hästi küpset banaani
*2dl kaerahelbeid
*2spl agaavisiirupit (et küpsised magusamad oleksid)
*Soovi korral hakitud šokolaadi, seemneid, rosinaid või pähkleid

Tee nii:

Suru banaanid kahvliga ühtlaseks püreeks, sega juurde kõik muu. Tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile supilusikatäied saadud segu ja küpseta 180 kraadi juures 10-15 minutit või kuni pätsid on ilusad kuldpruunid. Lase jahtuda ja naudi.

Veel mõnusaid hommikusöögi-ideid leiad siit:

   

Jogurt pähkli ja marjaga

  Maitsvad smuutid   Troopiline krõbe müsli
Jaga ka teiste lugejatega, milline on Sinu lemmik hommikusöök. Nii saab siia blogisse häid ideid veel rohkem juurde. Proovi ka postituse retsepte ja kirjuta, kuidas need hommikud Sinu jaoks algasid! 
Mõnusaid hommikuid soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 23 700 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

 

Kodune kommivabrik vol 2 – kolm sorti suussulavaid komme

Seekord leiavad kommisõbrad meie „kommivabriku“ postitusest lausa kolm retsepti:
*tuntud after eight mündimaiuste koduse (ja muide väga lihtsa) variandi,
*veel lihtsama eriti mõnusa kohvikõrvase šokolaadi-pistaatsia fudge´i ja
*kerged ning jahutavad marjad jogurtis.
Nii et mis muud, kui hakkame maiustama!

vaarikad

Suvel juhtub minu meelest tavalisest rohkem seda, et järsku on külalised ukse taga ja neile tuleb kibekiirelt midagi kohvi kõrvale pakkuda. Ega suuri praade keegi ei oota ega soovigi. Palju lahedam on, kui sellisteks puhkudeks on külmkappi varutud enda valmistatud ilusaid maiuseid, mille valmistamine käib justkui muuseas ja ei nõua liiga palju köögis veedetud minuteid, mis kõik ju muidu suve nautimise arvelt napsata tuleks. Niisiis, 1 kuulus after eight, 1 õige magus fudge ja 1 värske ning tervislik vaarikas (või muu mari) jogurtis.

after eight

Kodune after eight

Vaja läheb:
*200 g tumedat šokolaadi
*1 munavalge
*0,5 tl mündi eeterlikku õli (toiduvalmistamiseks sobilikku)
*220 g tuhksuhkrut
*suts looduslikku rohelist toiduvärvi või pisut matcha teed
 
Tee nii:
Sulata vesivannil pool šokolaadist. Kata õhukese šokolaadikihiga kas küpsetuspaberiga kaetud koogivorm või paberist muffinivormid. Tõsta külmkappi min 30 minutiks tahkuma.
Vahusta munavalge ja sega pool sellest tuhksuhkrusse. Lisa mündi õli ja toiduvärv või matcha tee. Sega korralikult ja lisa ülejäänud munavalge. Sega korralikult, kuni saad ühtlase paksu kreemi. Kata šokolaadikiht õhukese kihi saadud mündikreemiga ja tõsta taas min 30 minutiks külmkappi.
Kui mündikiht on tahkeks muutunud, sulata ülejäänud šokolaad veevannil ja kata mündikiht veel ühe šokolaadikihiga. Tõsta kommid külmkappi kuni serveerimiseni. Kui kasutasid kommide tegemiseks suuremat vormi, siis murra serveerimiseks suupärased tükid.
 
 
 fudge
 

Šokolaadi – pistaatsiapähkli fudge

Vaja läheb:
* 200g tumedat šokolaadi
* 100g maitsestamata pistaatsiapähkleid
* 250g kondenspiima
* 20g võid
* suts soola
* soovi korral veidi rummi või brändit
 
Tee nii:
Kuumuta kondenspiim, tõsta pott tulelt, lisa tükeldatud šokolaad ning või ja sega, kuni saad ühtlase massi. Sega juurde pähklid, sool ja kui kasutad, siis rumm või brändi.
Polsterda nelinurkne vorm küpsetuspaberiga ja vala fudge-mass vormi. Tõsta paariks tunniks külmkappi tahenema. Lõika vahetult enne serveerimist väiksed ruudud ja serveeri kohvi kõrvale.
 
 
vaarikas_jogurtis
 

Tervislik suveamps – marjad jogurtis

Vaja läheb:
*200g paksu Kreeka jogurtit
*maitse järgi steviaga magusainet (võib kasutada ka suhkrut)
*1 vanillikauna seemned või 1tl vanilliekstrakti
*200ml vaarikaid või väikseid maasikaid
 
Tee nii:
Sega jogurtisse vanilliseemned või –ekstrakt, lisa maitse järgi steviaga magusainet või suhkrut. Jogurtikiht võib üsna magus olla, sest mari pakub vastukaaluks hapukust. Pista hambaork marja sisse ja kasta paksu jogurtisse. Tõsta jogurtiga kaetud mari küpsetuspaberiga kaetud vaagnale. Tee nii kõigi marjadega, aga jäta marjade vahele ruumi, et nad kokku ei puutuks vaagnal. Tõsta vaagen sügavkülma ca 30-60 minutiks.
Jäised jogurtiga marjad on parimad mõned minutid peale sügavkülmast välja võtmist  – enne on need liiga jäised ja külmad, pärast sulavad aga täiesti pehmeks. Nii et naudi tempokalt ja saad mõnusa jahutava snäki.
 
 
Loodan, et leidsite siit valikust midagi enda jaoks.
Head kommimeisterdamist ja magusat suve jätku,
 
 

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Smuutid, suvesöök klaasis

Suvi on smuutide aeg, kas pole? Pole midagi mõnusamat, lihtsamat ja tervislikumat, kui haarata kuumal suvepäeval aiast, turult ja külmkapist meelepärast ning nendest üks mõnus kosutav smuuti kokku vuristada. Tänasest blogipostitusest leiad 5 smuuti retsepti, erinevad  nii maitse, välimuse kui toime poolest!

kulmutatud_lassi

Jäätiseks külmutatud lassi (Foto: flickr.com/photos/slaveofthepassions)

Tunnistan üles, et minu lemmik smuuti, kui seda nii nimetada võib, on lihtne mango lassi – ½ kogust mangopüreed ja ½ kogust maitsestamata jogurtit või keefiri. Ja ongi kõik. Valmib täpselt nii kiiresti kui võtab aega mangopüree purgi ja jogurtitopsi avamine ning nende sisu kokku segamine.  Tulemus on ilus, maitsev ja toitev. Vahel ei jõua ma kannatada ja joon selle kohe ära, vahel panen külmkappi, et jooki hiljem jahedalt nautida, vahel külmutan hoopis sügavkülmikus pulgajäätiseks. Sama võib teha ka kõigi teiste smuutide puhul, mille retsepte teiega täna jagan. Smuutide puhul on põnev nii maitsetega mängimine kui ka see, et erinevaid koostisosi valides saab valmistada just sellise smuuti, nagu Su organismil hetkel vaja on. Vajad energiat, jõudu, hellitust kõhule või hingele, antioksüdantide laengut – õige smuuti aitab hädast välja.  

smuutid

Kuna suvi on mõnusate koosviibimiste aeg, siis mina pakun välja, et küllatulnud sõpradele võib eelroa asemel või magustoiduna hoopis smuutit pakkuda. Kes meist kuuma ilmaga ikka tugevat praadi ja rammusat kooki igatseb. Niisiis, siit tulevad 5 erineva funktsiooniga smuutit, milles kasutame erinevaid maitseid, vedelikke ja magusa allikaid. Loodan, et inspiratsiooni jagub! Tegevuskäik on kõigil ühesugune – kõik koostisosad saumikseri või köögikombainiga ühtalseks ja maiustama!

Superfood smuuti

 Korralik annus antioksüdante ja vitamiine!

superfood_smuuti

Vaja läheb:
*100ml külmutatud mustikaid ja vaarikaid
*1 spl goji marju
*½ granaatõunast pigistatud mahl
*½ apelsinist pigistatud mahl
*3 spl agaavisiirupit
 

Banaani-maapähklivõi smuuti

Kosutus peale füüsilist pingutust!

banaani-maapahkli_smuuti

 

Vaja läheb:
*2 küpset väikest banaani
*1 spl maapähklivõid
*100ml piima
*Suts kaneeli (tervisliku Tseiloni kaneeli leiad SIIT)
*1spl laimi mahla
*0,5 tl kurkumit

 

Pina colada

Kõhule pai ehk kuhjaga kiudaineid!

pina_colada_smuuti

 

Vaja läheb:
*½ ananassi
*3tk kuivatatud ploom (kivita)
*100ml kookospiima
*2spl laimimahla
*Vajadusel steviaga magusainet maitse järgi
*Peosmuuti saamiseks lisa törts rummi!

 

Maasika unistus

Täielik puhkus ja nauding troopilisest vanillist ja magusast maasikast!

maasika vanilli smuuti

 

 Vaja läheb:

*7 suurt maasikat
*1 väike küps banaan
*½ vanillikauna seemned
*100ml maitsestamata jogurtit
*2spl agaavisiirupit

 

Roheline energia

 Ehk korralik annus energiat ja tervist rohelisest suutäiest!

roheline_smuuti
Vaja läheb:
*1 avokaado
*1 roheline õun
*1tl matcha teed
*1 laimi mahl
*¼ tl riivitud ingverit
*100ml mineraalvett
*2,5 spl mett

Milline on Sinu lemmik smuuti? 

Mõnusat smuutisuve soovides,  

allkiri

juta ring

Sööme sushit!

sushi

Seekordsest blogipostitusest leiad näpunäiteid:
*sushiriisi keetmiseks;
*sushi valmistamiseks;
*sushi söömiseks!

 

Sushi on pärit küll Jaapanist ja algselt, sajandeid tagasi, oli tegu hoopis riisi sees säilitatud kalaga, mitte peene roaga, millena me seda tänapäeval tunneme, aga nüüdseks on see jaapanipärane hõrgutis saanud populaarseks üle maailma. Sushi valmistamiseks läheb tarvis spetsiaalset sushiriisinori vetika lehti, meelepäraseid täidiseid, Jaapani mädarõigast wasabitsojakastet ja marineeritud ingverit. Ma mäletan väga täpselt, millal ma oma elu esimesed sushiampsud suhu pistsin. See oli aastal 2004, kui New Yorkis külas olles keegi suure hulga erinevaid sushisid lauda tellis. Pidime teiste pealt pisut jälgima, mismoodi see sushide söömine käima peaks ja tegime proovi. Esmamulje ei olnud jalustrabav, tuleb tunnistada, aga siiski jäi meelde, et midagi selles jaapanlaste roas peitub. Mul on veel meeles, et selles NY restoranis pakuti sushi kõrvale dipikastmeks muuhulgas ka mett!!! Ja see maitses küll kummaliselt. Oli selle meega nagu oli, sushit hakkasin armastama juba järgmisest korrast, kui seda proovisin. Nüüdseks oleme sushit söönud kõikjal üle maailma, alustades Brasiiliast (kus on ju tegelikult maailma suurim jaapanlaste kogukond väljaspool Jaapanit ja seega täiesti ideaalne koht autentse sushi söömiseks) kuni Tokyo kuulsa Tsukiji kalaturuni välja. Sellest viimasest saadud ilmselge sushi üledoos on mul samuti väga selgelt meeles. Pisikesest sushikohast välja taarudes oli tunne, et enam iial ei lähe minu kõhtu ühtki sushit. See tunne läks õnneks koos täiskõhutundega üle, aga ühe tarkusetera panin siiski sellest kogemusest kõrva taha – hommikul kl 6 ei tasu üritada ära proovida võimalikult paljusid erinevaid sushirestoranis pakutavaid hõrgutisi!!! 

sushi_tegu

Sushitegu on suures osas fantaasia küsimus – kellele meeldib traditsiooniline minimalistlik lähenemine, nt lihtsad kurgi või lõhega makirullid, kes eelistab aga täita või katta oma sushirullid kõige erinevamate täidiste-lisanditega, mille peale Jaapani sushikokad arvatavasti südamerabanduse saaksid, aga millega katsetamine on jällegi pagana põnev!

sushitegu

Sellel pildil on valik võimalikke traditisoonilisemaid sushitäidiseid – lõhe (kui Sa pole kindel, et müügil olev lõhe on eriti värske, siis võid asendada selle soolalõhega), krabipulgad (mille võid ka ära hakkida ja vähese majoneesi ning tšilliõliga sushi sisse käivaks salatiks segada), avokaado, kurk, krevetid, kalamari, seesamiseemned.

How to make perfect sushi rice. Firm shiny grains or rice seasoned with vinegar, sugar and salt.
How to make perfect sushi rice. Firm shiny grains or rice seasoned with vinegar, sugar and salt.

 

Olgu lähenemine traditsiooniline või fantaasiarikas, igatahes on õnnestunud sushiteo üheks eelduseks hästikeedetud sushiriis. Just seetõttu pakungi sissejuhatuseks välja ühe lihtsa viisi, kuidas sushi jaoks vajalikku riisi keeta. 

Sushiriis

Vaja läheb:
*240ml sushiriisi
*240ml vett
*40ml riisiäädikat
*1tl soola
*2spl suhkrut
Tee nii:
Pane riis potti. Vala peale külm vesi, sega kergelt ja vala vesi kohe ära. Korda sellist riisi pesemist kuni vesi enamvähem puhtaks jääb. Jäta riis 20 minutiks külma vette likku. Kurna sõelal korrlikult. Pane riis potti ja lisa vesi. Kata pott kaanega ja lase keema tõusta. Keera kuumus madalaks. Kui vesi on ära auranud, on riis valmis.

Vahepeal keeda sushiäädikas. Selleks sega potis äädikas, suhkur ja sool. Sega ja kuumuta, kuni suhkur on täielikult sulanud. Lase jahtuda.

Tõsta pott tulelt. Nirista äädikas riisile. Õhuta riisi riisilusikaga diagonaalseid „hakkimise“ liigutusi tehes kuni riis jahtub. Kata pott niiske köögirätiku või köögipaberiga. Ära pane sushiriisi külmkappi!

sushitegu(1)

.

Internetist võib leida väga vahvaid õpetlikke jooniseid sushide meisterdamiseks:
Foto: raamatust Show Me How

Sushi valmistamine

Esimene sushitegu ei pruugi üldse nii libedalt kulgeda, nagu neil joonistel näha on. Ära heida meelt, harjutamine teeb meistriks! Et aga tee meistriks saamiseni liiga pikaks ei veniks, toon siinkohal ära mõned kasulikud näpunäited:

*Kata sushi keeramise matt toidukilega, muidu läheb kleepuv sushiriis mati vahele. Kile teeb sushi rullimise oluliselt lihtsamaks.
*Riis laotatakse alati norilehe krobelisele poolele.
*Tee käed enne sushiriisi norile laotamist veega märjaks, muidu kleepub riis käte külge.
*Suru täidis kergelt riisi sisse, muidu libiseb see norilehe pealt ära, kui rullimist alustad.
*Norilehe võib kääridega pooleks lõigata, et saada väiksed suupärased makirullid.
*Kasuta rullide lõikamiseks tõeliselt teravat nuga, muidu vajutad lõikamisel rulli lamedaks ja täidise välja.
*Niisuta enne lõikamist nuga veega, nii läheb nuga rullist libedamini läbi.

sushi_types(1)Foto: burpple.com

Sushi söömine

Sushi söömine, nagu jaapanlastele omane, on omaette teadus, kui nii võib öelda. On terve hulk asju, mida sushi söömisel peaks silmas pidama, eriti kui sööte sushit Jaapanis või jaapanlaste seltskonnas. Sõprade keskel või kodumaistes tingimustes võib muidugi pea kõige osas silma kinni pigistada ja teha nii, nagu ise paremaks peate. Kõrva taha tasub järgnev aga siiski panna.

*Traditsiooniliselt süüakse sushit näppudega, aga ka pulkadega sushi söömine on täiesti ok. Nii et selles osas on valik Sinu, ka Jaapanis olles!
*Kui tõstad sushit pulkadega ühiselt vaagnalt, siis kasuta selleks pulkade tagumist, jämedamat otsa.
*Sojakastme sisse pistetakse sushil olev kala, mitte riis. See nõuab nüüd küll pisut harjutamist ja õigesti valmistatud sushit, et kala riisipätsikeselt kastme sisse ei kukuks!
*Sushi süüakse ära ühe ampsuga, mitte ei hammustata poole kaupa!
*Ingverit süüakse sushiampsude vahele paleti puhastamiseks, mitte sushiga koos. Kuigi, tuleb tunnistada, see on nüüd küll üks reegel, mille vastu mina isiklikult teadlikult eksin, sest mulle lihtsalt maitseb nii!
*Wasabit ei segata sojakastme sisse. Kui seda üldse lisatakse, siis otse sushile!
*On äärmisel ebaviisakas anda raha otse sushikokale! See tasub meelde jätta eriti just Jaapanis reisides, kus tihtipeale sushikokad otse leti taga maitsvaid sushisid valmistavad.

Mõnusat sushimeisterdamist soovides,

Juta

Soojad ilmad ja külmad nuudlid

Kas teadsid, et soojade ilmadega armastavad jaapanlased süüa külmi nuudleid? Ja kas suudad ette kujutada, et külmad Jaapani nuudliroad võivad täiesti võrratult maitseda? Proovi järgi – seekordsest postitusest leiad kaks külmade Jaapani nuudlite retsepti (soba ja somen nuudlitega) ning saad lugeda Jaapani kombest süüa külmi nuudleid.

sobad

Eurooplastele võib esmapilgul mõte külmade nuudlite nautimisest kummaline tunduda. Vähemalt minule küll tundus. Aga kohe kui olin näinud, milliste eht jaapanipäraselt läbimõeldud roogade, lisandite, kastmete ja serveerimisega tegu on, sain aru, et kummalist pole siin midagi ja asja tasub lähemalt uurida. Külmad nuudliroad võetakse Jaapanis menüüsse just kuumadel suvekuudel, mil mõte jahutavast toidukorrast eriti ahvatlev tundub. Just sellepärast kirjutan seda lugu nüüd, kui temperatuur vaikselt lõpuks ometi tõusma on asunud ja on hakanud tekkima väike lootusekübe, et võibolla tuleb sel aastal siiski ka suvi! Nuudlid, mida külmana süüakse, on enamasti tatranuudlid ehk sobad, peenikesed nisujahunuudlid ehk somenid ja vahel ka paksemad udonid. Kuna sobad on meil siinsamas Umamis lihtsalt kättesaadavad, siis jagan teiega kahte retsepti just nende nuudlitega. Soba nuudleid ainult tatrajahust teha on suur kunst, sest tatrajahu ei hakka hästi kokku nagu nisujahu, sellepärast on 100% tatrajahust sobad kallimahinnalised kui sellised, millesse (nagu enamustesse soba nuudlitesse) lisatakse lihtsama valmimise nimel ka nisujahu. Umamist leiad mõlemad variandid! Keedetud ja külma vee all maha jahutatud soba nuudleid serveeritakse enamasti madalas bambusanumas ehk zaru´s, seetõttu nimetatakse külmadest sobanuudlitest rooga tihti ka zaru sobaks. Keedetud ja jahutatud someneid serveeritakse aga lausa jääkuubikutel, et need ikka terve söögiaja korralikult ja tõeliselt külmad püsiksid! Aga siit siis kaks lihtsat retsepti, kuidas valmistada jahutavaid jaapanipäraseid nuudliroogasid somen ja soba nuudlitest.

Hiyashi somen (4-le)

somen_seesamiga

Vaja läheb:
*400g somen nuudleid (või kasuta soba nuudleid või 100% soba nuudleid)
*300ml dashi puljongit
*50ml sojakastet
*60ml mirinit
*0,5 pikka kurki
*Jupp värskelt riivitud ingverit
*Paar peotäit hakitud rohelist sibulat
*(Ume ploomiga) seesamiseemneid
 
Tee nii: Aja keema 300ml vett. Lisa dashi puljongi pulber, sega, kuni see on lahustunud. Nüüd lisa sojakaste ja mirin. Keeda tasasel tulel mõned minutid. Tõsta tulelt ja lase kastmel jahtuda. Aja keema suur potitäis ilma soolata vett. Keeda nuudlid pakendil antud juhendi järgi pehmeks. Kurna ja lase voolava külma vee all neil jahtuda. Jäta mõneks ajaks nuudlid sõelale nõrguma. Tõsta nuudlid kaussi. Võid kaussi, kõige alla, panna ka mõned jääkuubikud, et nuudlid tõeliselt külmad püsiksid. Sega nuudlite sisse õhukesed kurgiviilud. Tõsta nuudlikausi kõrvale lauale jahtunud kaste, riivitud ingver, rohelised sibulad ja seesamiseemned. Iga sööja maitsestab oma väikses kausikeses kastme meelepäraste lisanditega ja kastab suutäie nuudleid kastmesse ning laseb hea maitsta!
Algne retseptiidee: lafujimama.com
 

Zaru soba (4-le)

zaru_soba

Vaja läheb:
*400 g soba nuudleid, leia SIIT või SIIT
*350 ml dashi puljongit, leia SIIT või SIIT
*60 ml sojakastet
*60 ml mirinit
*Paar peotäit hakitud rohelist sibulat
*Maitse järgi wasabit
*Merevetika helbeid või vetikate segu
 
Tee nii: Aja keema 350 ml vett. Lisa dashi puljongi pulber, sega, kuni see on lahustunud. Nüüd lisa sojakaste ja mirin. Keeda tasasel tulel mõned minutid. Maitse – kaste peaks olema üsna tugeva maitsega, kui vaja, lisa veel dashi pulbrit ja/või sojakastet. Tõsta tulelt ja lase kastmel jahtuda. Aja keema suur potitäis ilma soolata vett. Keeda soba nuudlid pakendil antud juhendi järgi pehmeks. Kurna ja lase voolava külma vee all neil jahtuda. Jäta mõneks ajaks nuudlid sõelale nõrguma. Tõsta nuudlid kaussi või serveerimisvaagnale. Tõsta lauale jahtunud kaste, rohelised sibulad ja wasabi. Puista nuudlitele viilutatud norilehti või vetikate segu. Iga sööja maitsestab oma väikses kausikeses kastme meelepäraste lisanditega ja kastab suutäie nuudleid kastmesse ning laseb hea maitsta!
Algne retseptiidee: justonecookbook.com

Oishii (jp k maitsev)!

Ilusat suve soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Limonaad „lapsevanema unistus“ ja stevia suhkur

Tänane jutt on magusasõpradele, tervisesõpradele, salenejatele ja lapsevanematele. Ja juttu tuleb steviast, mis on metsikult magus looduslik suhkur, millel on kuhjaga muidki häid omadusi kui ainult magus maitse.

Teeme koos ka ühe ilusa värvilise limonaadi, mille me oma peres ristisime „lapsevanema unistuseks“, sest selles puuduvad kõik need kahjulikud omadused, mille pärast me oma lastele (ja iseendale) limonaadi heldekäeliselt lubada ei taha! 

stevia_limonaad-
Esimene kord puutusin stevia ehk suhkrulehega kokku, kui mu väsimatu aiandushuviga ema paari aasta eest ühel suvel seda kasvatama asus. Suve lõpus haljendasidki tema aias ilusad rohelised ja pagana magusad lehed. Nendega sai näiteks teed magusaks teha, aga kuna tegu oli siiski nö „heinaga“, siis jäi see suvine katsetus rohkem eksperimendiks ja väga palju kasutust tulemus ei leidnud. Vastupidiselt meie perele ei ole inimkonna jaoks tegu muide mingi uudistootega – indiaanlased on seda juba sajandeid kasutanud oma taimeteede magustamiseks ja Aasias on see samuti juba ammu laialdaselt kasutusel. Teist korda äratas stevia meie tähelepanu, kui külastasime ühel sügisel Pariisis hiiglamasuurt toidumessi SIAL. Seal presenteerisid hiinlased oma uut leiutist – helepruuni suhkrutaolist hüpermagusat looduslikku magusainet, mis koosnes sellestsamast steviast, magusast teest ja mingist tsitruselise nägu viljast, mille nime tootja ainult hiina keeles teadis. Ma polnud eales midagi nii magusat enne proovinud!

stevia

Foto: steviaiberica.blogspot.com

Arutasime asja natuke oma prantsuse partneritega Terre Exotique´st ja tuli välja, et neil on sarnane toode täiesti olemas. Algselt olid nad välja töötanud toote, milleks oli puhas stevia ekstraktist tehtud pulber, mis oli lausa 300 korda magusam kui tavaline suhkur. Mõelge, milline õnn, sööd magusat, aga jääd saledaks, hambad jäävad terveks, veresuhkur on kontrolli all jne. Aga peagi selgus, et 300-kordse magususega suhkur ei ole just lihtsalt kasutatav. See on lihtsalt liiga magus ja täiesti võimatu on seda õigesti doseerida. Niisiis asuti uuesti toodet täiustama, et see oleks sobivama kontsistentsiga ja et seda saaks kasutada igapäevases toiduvalmistamises – soojades ja külmades jookides, küpsetistes, dessertides, marinaadides, moosides jne. Ja tulemuseks on suhkruga sama magus magusaine steviaga, mis meilgi Umamis nüüd saadaval on. Nüüdseks on stevia selles täpselt suhkru väljanägemisega magusaines endale kaaslaseks saanud samuti täiesti loodusliku erythritoli, mis jagab steviaga enamust selle kasulikest omadustest – 0 kalorit, glükeemiline indeks 0, jätab hambad terveks, soodustab ainevahetust, sobib küpsetamiseks (meie magusaine steviaga talub kuni 180 kraadist kuumust).

Kõigi nende heade omaduste tõttu (ja seetõttu, et meie endi väike preili armastab väga limonaadi juua) hakkasimegi valmistama kodust limonaadi, mille ristisime „lapsevanema unistuseks“. Sest kuidas Sa ikka kutsud limonaadi, mis jätab hambad terveks, joojad saledaks, meeldib lastele (ja suurtele), näeb hea välja ja omab veel tervet rida kasulikke omadusi! Noh, kel lapsi pole, need nimetaksid seda võibolla veel „saleneja unistuseks“ või siis „südametunnistusele pai“ 🙂

Sidrunilimonaad “lapsevanema unistus”

stevia_limonaad_

Vaja läheb: 

*meelepäraseid tsitruselisi (meie teeme sidruni limonaadi, aga lisame kannu maitseks ja iluks veel laime ja kumkvaate)
*100 ml värskelt pressitud sidruni mahla
*1 l mulliga vett (Vahemärkus – ära osta soolaga mineraalvett. Ja arvake ära, kuidas mulle see üldse pähe tuli 🙂 – muidugi sai see trikk endal läbi proovitud ja see ei tulnud joogi maitsele sugugi kasuks)
*maitse järgi magusainet steviaga (saad SIIT)
*soovi korral jääd

Tee nii: Pressi sidrunitest mahl, sega see mulliveega. Lisa steviaga magusaine ja sega kuni see lahustunud on. Lisa hulk värskeid tsitruste viile, vajadusel veidi jääkuubikuid ja naudi!

Maitsvaid roogasid ja tugevat tervist soovides

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 24 500 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Targad snäkid ja hummuse retsept

Sõna “snäkk” kipub enamus inimeste jaoks seostuma ebatervislikkusega. Aga see ei peaks sugugi nii olema. Seekordsest blogipostitusest:

*saad lugeda, kuidas “targalt näksida” ehk milliseid snäkke koos süüa, et neist maksimaalselt kasu lõigata ja *leiad ühe lihtsa “targa snäki” retsepti, mida ise kodus järgi teha, kui järgmine kord sõbrad külla tulevad või filmi kõrvale toidupoolist otsid.

See, et snäkid ei pea piirduma vaid kartulikrõpsude, juustukuubikute ja kommikausiga, pole vähemalt siinsele lugejaskonnale kindlasti mingi uudis. Snäkke on nii tervislikke, põnevaid kui maitsvaid, nõudku nende valmistamine siis pikemat nikerdamist või mitte. Mõne aja eest sattusin aga veebi-toiduajakirju sirvides huvitavale infole (ajakirjas Flavour Fiesta!), mis räägib sellest, milliseid tervislikke snäkke omavahel kombineerida tasuks, et mõlema snäki kasulikest omadustest maksimaalset ammutada. Tänases postituses tahangi seda infot teiega jagada, et järgmisel korral, kui sõbrad külas või perega filmivaatamine plaanis, te tumeda šokolaadi kõrvale maasikaid sööks, et raud tänu marjade C-vitamiinile paremini imenduks või krõmpsuvate paprikaribade juurde kodujuustudipi valmistaks, et köögiviljast A-vitamiin kätte saada. Erinevaid hästi koostööd tegevaid kombinatsioone näete allolevalt pildilt:

targad snäkid kasulikud

Jagan teiega ka kiiret ja lihtsat hummuse retsepti, mille kõrvale siis muuhulgas tasuks porgandeid serveerida, ikka et kasulikku A-vitamiini kätte saada. Hummus on Lähis-Ida köökides populaarne kikerhernestest dipikaste, mida serveeritakse köögiviljade või pitaleiva kõrvale. Kreemjas dipikaste on tervislik tänu kikerhernestele, mis aitavad kolesterooli kontrolli all hoida (allikas: whfoods.com), küüslaugule, külmpressitud oliiviõlile ja kaltsiumisrikastest seesamiseemnetest tehtud tahinile. Soovitan hummusele puistata ka traditsioonilist zaatari ürdisegu, mille kohta Iisraelis, Liibanonis ja Süürias usutakse, et see mõjub vaimule ergastavalt ja teeb keha tugevaks. 

hummus ja porgand

Hummus porgandi kõrvale

Vaja läheb:
*1 purk keedetud kikerherneid
*2-3 spl tahinit
*1-2 küüslauguküünt
*0,5 tl vürtsköömet
*3 spl külmpressitud oliiviõli
*1 tl zaatarit
*3 spl sidrunimahla
*soola ja pipart
Serveerimiseks porgandit, teisi köögivilju, pita leiba

  Tee nii: kurna kikerherned, aga jäta vedelik alles. Pane kaussi kikerherned, tahini, küüslauk ja uhmerdatud või jahvatatud vürtsköömned. Suru või saumikserda nad ühtlaseks massiks. Maitsesta soola, pipra ja sidrunimahlaga. Lisa 2 spl oliiviõli. Sega kõik ühtlaseks. Kuna hummus peaks olema kreemjas, siis lisa vajadusel vähehaaval kikerherneste vedelikku, kuni saavutad soovitud kreemise kontsistentsi. Tõsta hummus kaussi, puista üle zaatari ja ülejäänud oliiviõliga. Serveeri köögiviljade ja pitaleivaga.

 

Teeme viirustele 1:0 ehk India kurkumapiim

Kuna käimas on aasta kõrghetk kõikvõimalike viiruste levikuks, siis on just paras aeg jagada teiega iidset India nippi, millega viirustele 1:0 pähe teha ja tervena kui purikas läbi talve purjetada!

Tänasest postitusest leiad India kurkumapiima retsepti ja saad lähemalt lugeda täieliku supertoidu kurkumi ning teiste kasulike vürtside kohta.

kurkumipiim

Hetkel, mil ajakirjandus soovitab süüa segu sidrunist, sibulast, ingverist ja meest, ehk „imeravimit“, nagu seda nimetama on hakatud (mis on ka vaieldamatult ülimalt kasulik ja omast käest võin öelda, et täiesti söödava maitsega üllatuslikul kombel), soovitan mina teil kasu lõigata veel ühest „imeravimist“, mis on pärit Indiast, kus seda juba aastasadu on viiruste peletamiseks ja organismi tugevdamiseks valmistatud. Nimelt kurkumapiima, mille esmane võlu tuleb täiesti uskumatult laiade raviomadustega kollasest vürtsist kurkumast, mida omakorda toetavad soe piim, teised kasulikud vürtsid ja mesi või agaavisiirup, kumba ise eelistate.

Esmakordselt lugesin kurkumapiimast ühe India päritolu toidublogija postitusest, kes ütles, et nende paljulapselise pere ema käskis neil kõigil talv läbi seda juua ja neile see sugugi ei maitsenud – ema keetis seda segades kokku vaid piima ja kurkuma, jättes tähelepanuta fakti, et ravim läheb lastel paremini kurgust alla, kui see ühtaegu ka maitsev on. Retsept, mida selles postituses jagatud oli, arvestas juba ka selle tõsiasjaga. Kuu aja eest, kui perega Eestisse kolisime ja siinsete ringi uitavate viirustega kohe silmitsi seisime, asusin kurkumapiima kohta lähemalt uurima. Retsepti sai oma maitse ning erinevate allikate näpunäidete järgi timmitud ja joojad kiitsid tulemuse heaks. Soovitasin kurkumapiima ka heale sõbrannale, kes kauaoodatud puhkusereisi eel haigeks oli jäänud ja tema enesetunne läks paremaks lausa tundidega. Nii et julgen soovitada, proovige ja te ei kahetse. 🙂

Kurkumapiima vägilased on:

*KURKUM ise (leiad siit ja siit)

Kõiki kurkumi häid omadusi ei jõuaks vist ka pikas raamatus üles loetleda. Aga kui ära tuua vaid mõned, siis kurkum tugevdab immuunsüsteemi,  ergutab seedimist,  võitleb põletike vastu  ja viimane, võibolla kõige põrutavam avastus on, et see võitlevat ka vähi vastu. Indias kasutatakse kurkumit igapäevaselt profülaktilise vahendina haiguste ennetamiseks, aga ka paljude haiguste, nt kõhuprobleemide, liigesehaiguste, artriidi, vähi, ishiase, parasiitide, maksahaiguste, nakkuste, haavade, silmapõletike, köha, hemorroidide, aneemia ja akne, raviks. Kurkum on kasutusel ka kosmeetikatööstuses, sest selle head omadused mõjuvad hästi ka juustele ja nahale. Muide, lisaks on kurkum üks võimasamatest looduslikest maksapuhastajatest, nii et kurkumapiima järgi tasub haarata ka peale suuremaid pidustusi 🙂 (Allikas: foodmatters.tv).
Ühesõnaga, nagu öeldud, kurkum on tõeline SUPERTOIT!

*rammusam PIIM (kes kehakaalu pärast mures on, võib muidugi ka lahjemat kasutada)

Soe piim lisab omalt poolt kasulikke proteiine ja aitab trüptofaanil, hea une aminohappel, paremini organismis imenduda (Allikas: himalayaninstitute.org) Indias, kust kurkumipiim pärit on, kasutatakse just lehmapiima. Kes aga piimatooteid vältida soovib, võib selle asendada mõne taimse piimaga.

*värske INGVERijuur

Ingver aitab kasulikel ainetel organismis imenduda, on põletikuvastase toimega ja võitleb iivelduse vastu. Ayurveda järgi on ingver ka afrodiisiak! (Allikas: foodmatters.tv)

*KARDEMON

Kardemonil on samuti lugematu arv tervistavaid omadusi alates seedimise soodustamisest, kõikvõimalike põie- ja neeruprobleemide leevendamisest, halva hingeõhu vastu võitlemisest, stressi ravimisest kuni vähivastase toimeni välja (Allikas: herbwisdom.com).

*KANEELIKOOR

Juba ainuüksi pool teelusikatäit kaneeli päevas aitab hoida veresuhkrut ja kolesterooli taseme kontrolli all, on põletike, kurguvalu ja kõrvetiste vastase toimega ja rikas antioksüdantide poolest. Lisaboonusena parandab kaneel meie mälu! PS! Kasuta Tseiloni kaneeli, selle tervistavad omadused on Hiina kaneelist ehk kassiast tugevamad! Võid kasutada ka jahvatatud Tseiloni kaneeli.

*PIKK PIPAR

Ayurveda meditsiinis hinnatakse pikka pipart juba ammustest aegadest, kuna see aitab kaasa toidu seedimisele ja omastamisele, on kõikvõimalike kõhuhädade leevendaja,  puhastab organismi mürkidest ja jääkainetest ja aitab kaasa pikaealisusele. Indias kasutatakse pikka pipart ka, kuna see on afrodiisiak ja aitavat kaasa viljatuse ravile. Lisaks nimetab Webmd.compika pipra kasuliku olevat bronhiidi, astma, psoriaasi, tuberkuloosi, epilepsia ja paljude teiste haiguste korral.

Pika pipra asemel võib kasutada ka musta terapipart, sest musta pipraga koos tarvitades olevat kurkumil eriti tõhus vähivastane toime!

Kõik nimetatud vürtsid, kurkum, kardemon, ingver, kaneel ja pipar omavad Ayurveedilise meditsiini kohaselt soojendavat toimet, mis aitab just külma aja viiruste vastu võidelda!

*AGAAVISIIRUP

Mehhiko juurtega agaavi siirup on tervislik aseaine suhkrule või meele. Tänu eriti madalale glükeemilisele indeksile ei kõrgenda agaavisiirup veresuhkru taset ega vererõhku nagu tavaline suhkur  (nt: agaavi siirupi glükeemiline indeks ehk GI on 27, mee GI 83, valge suhkru GI 92, glükoosi 137 jne /Allikas: blueagavenectar.com/). Lisaks tugevdab agaavisiirup immuunsüsteemi ning võitleb halbade mikroobide ja bakterite vastu nii välis- kui seespidisel kasutamisel.

Ühesõnaga, kujutage ette, millist võlujooki kõigi nende heade omaduste kokku segamisel endale keeta võite!

Ja nüüd siis retsepti juurde!

INDIA KURKUMIPIIM (2 klaasitäit)

* 400ml piima või mõnd taimset piima
* 1 tl kurkumit (leiad siit ja siit)
* 3 cm ingverit
* 3 puruks surutud kardemoni kupart
* Jupp kaneelikoort või jahvatatud kaneeli
* 1 pika pipra kaun (või asenda paari musta pipra teraga)
* 1,5 spl agaavisiirupit (või asenda meega)

Tee nii:
Pane kõik vürtsid piimaga koos potti. Kuumuta piima segades kuni see hakkab just-just keema tõusma. Tõsta pott tulelt ja kata kaanega. Lase mõned minutid tõmmata ja kurna siis vürtsid piimast välja. Sega juurde agaavi siirup ja joo soojana!

Püsige terved,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Teeme Umami.ee blogi avamise puhul samm-sammult kevadrulle!

Juba oi-kui-ammu oleme unistanud, et Umami.ee veebipoel oleks oma blogi, kust saaksite infot ja põnevat lugemist maailma köökide, maitsete, uute retseptide, tervise ja erinevate toiduainete kohta, mille jaoks Facebooki postitused ja tootekirjeldused liialt lühikeseks jäävad. Täna teeme selle unistuse teoks. Loodan siiralt, et leiate siit tulevikus huvitavat lugemist, kasulikke näpunäiteid ja põnevaid teemasid. Kui teil endil on mõttes mõlkumas mõni teema, toiduaine või retsept, mille kohta Umami.ee blogist tulevikus lugeda sooviksite, andke meile sellest kindlasti siin blogis teada.

Kui soovid kindel olla, et kõik blogipostitused ning uued ja põnevad retseptid Sinuni jõuavad, siis telli siit Umami uudised – anname Sulle ise teada, kui midagi uut toimumas on!

Värsked kevadrullid, samm-sammult

kevadrullid

(veel …)