26 lihtsat ideed, mida teha granaatõuna melassiga

Pole kuigi palju toiduaineid, mis paneks särama nii magustoidu kui joogi, nii liha, kala, salatid kui ka köögiviljad. Aga just selline võlu on granaatõunamelassil ehk naršarabil. Loe edasi ja saad teada, millega tegu, ja ka ohtralt ideid, kuidas omale soetatud pudelitäiest tumepunasest kullast viimast võtta.

Foto: Tasting table

Mis on granaatõuna melass ehk naršarab?

Granaatõuna melass on paksuks ja siirupiseks keedetud granaatõuna mahl. See on lihtsalt uskumatult mitmekülgne abiline Sinu köögis. Lisaks sellele, et see sobib kõikvõimalikke erinevaid toite maitsestama, toimib see ka maitsetugevdajana. Ja nagu sellest veel vähe oleks, siis kuigi seda on raske uskuda, siis see on samal ajal nii väga hapu kui ka väga magus! Põnev, kas pole? Aga mida muud kui maagiat võikski oodata melassist, mis on saadud sellise iidse vilja nagu granaatõuna mahlast. Granaatõuna on mainitud nii koraanis kui tooras, terveid granaatõuna vilju on leitud Egiptuse vaaraode matmiskambritest ja mõned arvavad, et just granaatõun oli tegelikult vili, mis Aadamat ja Eevat paradiisiaias ahvatles. Väidetavalt oli granaatõun esimene puuvili, mida inimesed hakkasid enda tarbeks ise kasvatama. Mis on ka arusaadav, see vitamiinidest pungil (ja mineraalidest ja antioksüdantidest) vili säilis oma kõvas kestas kordi kauem kui ükskõik milline teine puuvili. Ja lõpuks, kas olete tähele pannud, et uhkel granaatõunal on lausa “kroon” peas? 🙂

Kuidas kasutada granaatõuna melassi?

Kõige tuntum on granaatõuna melass Pärsia, Türgi ja teistes Lähis-Ida köökides. Seega, kui soovite neist köökidest pärit retsepte kodus katsetada, siis on üsna kindel, et granaatõuna melassi pudel peab varuks olema. Aga kui nüüd täpsemaks minna, siis tasub katsetada naršarabi kasutamist järgmistes toitudes:

  • Maitsesta sellega salateid, nt Tabbouleh salatit (vt retsepti) või Fattoush salatit (värske salat kurgist, tomatist, Rooma saltist, sibulast, lehtpetersellist ja mündist, maitsestatud oliivõili, sumahhi ja granaatõuna melassiga, lõpuks lisatakse ka grillitud pitaleiva tükid). Valmista lihtsat tomati-sibula salatit, aga lisa ka röstitud seedriseemneid ja maitsesta granaatõuna melassiga. Tegelikult sobib granaatõuna melass ka kõige lihtsamasse salatikastmesse oliiviõlist, veiniäädikast (asenda melassiga või lisa veiniäädikale pisut melassi), soolast ja suhkrust/meest. 
  • Lisa melassiga maitset oma dipikastmetesse. Nirista pisut hummusesse (vt retsepti) või valmista muhammarat (Liibanoni dipikaste röstitud Kreeka pähklitest, röstitud paprikast ja riivsaiast, maitsestatud küüslaugu, vürtsköömne, tšilli, oliiviõli ja granaatõuna melassiga). Isegi baba ganoushi (vt retsepti) sisse võib särtsuks natuke melassi segada. 
  • Granaatõuna melass sobib suurepäraselt igasuguse liha (sea, lamba, veise, kitse, kana, vuti, pardi …) marineerimiseks ja glasuurimiseks. Sama käib ka grillitud või praetud kala kohta. Ma ise pole maksasõber, aga väidetavalt maitseb see melass imeliselt ka kanamaksaga.
  • Granaatõunamelass paneb särama ka sinu joogid – sega kokku mulliveega värskendavaks maitseveeks, lisa jääteesse, valmista kokteile (sega pisut oma mulliveini sisse?) või alkoholivabu mokteile.
  • Minu jaoks vast kõige üllatavam on see, kui hästi granaatõuna melass sobib röstitud juurviljadele, valmista näiteks röstitud lillkapsast või Brüsseli kapsaid granaatõunamelassiga või pintselda sellega baklažaaniviile enne küpsetamist. Masseeri porgandeid ja pastinaake mõne tilga melassiga enne ahju panemist. PS! Ära köögiviljade puhul melassiga üle pinguta, et köögivilja enda maitse esile jääks!
  • Ka hommikusöögil leiab granaatõuna melass kasutust – sega seda pisut oma hommikusse Kreeka jogurtisse, nirista müsli peale, röstitud viigimarjadele või lisa pisut kaerahelbepudru sisse.
  • Mõned tilgad granaatõunamelassi sobivad rubiiniks ka suupistetele –  proovi näiteks kitsejuustuga bruschettadel või küpseta lehttainal fetajuustu-viigimarja pirukas nig nirista peale melassi.
  • Magustoitudeski on see omal kohal – kõige lihtsam vast on niristada natuke melassi vanillijäätisele või pannkookidele (kõrvale sobiks ka natuke vahukoort või Kreeka jogurtit), miks mitte aga tilgutada seda pisut pavlovale ja kaunistada granaatõunaseemnetega.

baba ganoush
baba ganoush

Või vali endale meelepärane retsept Umami retseptivaramust, näiteks:

kupsetatud-viigimarjad

Granaatõuna melassi ehk naršarabi saad SIIT.

Põnevaid katsetusi soovides

Kokteili ja söödavaid putukaid, ikka nädalavahetusele mõeldes

Söödavad putukad Umamis taas saadaval!

No seekordne postitus on nüüd küll neile, kes midagi põnevat tahavad proovida! Või siis neile, kes oma sõprade suuri silmi ja imestunud nägusid näha tahavad. Nimelt asume koos Meat Market Coctail Bari andekate baarmenide Karli ja Regeriga panema paari eriti ägedaid kokteile ja nende juurde snäkiks sobivaid Jimini söödavaid putukaid! jimini

Miks üldse süüa putukaid?

Ei saa salata, selline küsimus tekib, kui vaadata, mida inimesed ümber maailma söövad. Eri kultuurides peetaksegi toiduks väga erinevaid asju. No näiteks Hiinas sõime suppi, mille tegemiseks läks vaja 5 erinevat madu ja teist suppi, mida tehti kilpkonnadest, rääkimata linnupesasupist, konnadest, tigudest, krokodillidest ja kängurudest, mida erinevaid maailma nurkades meile pakutud on. Aga meie jaoks läks piir Vietnami koerarestoranide eest, mille järgi kohe kuidagi käsi ei tõusnud ja suu ei avanenud. Isegi vaatamata sellele, et õige kuu seisu ajal koera liha söömine pidi tervisele hiiglama kasulik lema. Sellistel puhkudel tekibki vahel küsimus, et miks süüa midagi nii kummalist, kui nälg majas ei ole. 

Putukatega on asi pisut teistmoodi.

Putukate osas oli minuga isiklikult nii, et kui Tais turul või tänava ääres aegajalt kuumas õlis praetud maitsestamata tõuke, tirtse või mardikaid müüdi, siis ei tekitanud see minus mitte mingit isu. Aga kui Umami tootevalikusse lisandusid traditsioonilised Mehhiko vürtside ja laimiga maitsestatud tirtsud ehk chapulines, siis sai kogu asi minu jaoks mõtte ja proovisin need suurima heameelega ära. 

Miks siis putukatega teistmoodi on, miks neid süüa tasub:

  1. Emake Maa
    Rändtirtse (Locusta Migratoria) leidub looduslikult paljudes maailma piirkondades, eriti Saharast allapoole jäävas Aafrikas, Aasias, Austraalias ja Vahemere äärsetes piirkondades. Nende üüratu söögiisu ja suurepärane kohanemisvõime on rändtirtsudest teinud tõelise vaenlase taimedele. Hariliku jahumardika (Tenebrio molitor) elutsükkel sarnaneb liblikate omaga, mis tähendab, et nende tõugud ei sarnane täiskasvanud isenditega. Täiskasvanuna on tegu pisikeste mardikatega. Söödav on ta just algses tõugu staadiumis.
    Kuna putukad tarbivad vähe vett ja toitu ning eraldavad minimaalselt süsihappegaasi, siis on nende toiduks tarbimine keskkonnasäästlik!
  2. Kuhjaga valku
    Olenemata sellest, kas tegu on looduses kasvanud või farmis kasvatatud putukatega, sisaldavad söödavad putukad kuni 40% valku. Seetõttu propageerivad erinevad organisatsioonid (nt WHO ehk maailma tervishoiu organisatsioon) putukate söömist, et pakkuda piisavalt toitu aina kasvavale inimkonnale (kui mõelda globaalselt).
  3. Pulli saab! 🙂
    Olgem ausad, kui Sa kutsud sõbrad reede õhtul enda juurde kokteilitama ja paned lauale snäkivaagna, millel lisaks juustudele ja oliividele on ka erinevalt maitsestatud tirtsud ja tõugud, siis saad kogeda erinevaid emotsioone ja näha, kes on papist ja kes juba risti ette ei löö! Ja usu mind, kes esimese putuka ära sööb, see haarab peagi ka teise ja kolmanda järgi!
    Viimastel aastatel ongi putukate söömine ka nii Euroopas kui Ameetikas hakanud levima. Belgias valmivad putukatest tapenaadid ja pastad, USAs ja Kanadas tehakse neist valgurikast jahu ja energiabatoone. 

Igatahes, aitab nüüd pikast sissejuhatusest, asume kokteilide ja snäkkide kallale. Siinkohal hiiglasuur aitäh Regerile ja Karlile, kes aitasid leida erinevate putukate jaoks sobivad kokteilid, neid tõeliselt hingega valmistasid ja meiega jagasid.

NB! Igaks juhuks märgin ka ära, et Meat Marketi menüüs putukaid ei ole, seega kes ise kokteile valmistada ei soovi ja soovib Karli ja Regeri märjukesi originaalis tarbida ning putukaid peale hammustada, peab enne Umamist endale ühe putukapaki taskusse soetama ja siis Meat Marketisse kokteilitama minema :).

***********************************************************

Negroni / Seesami ja vürtsköömnetega tõugud

negroni

 

Negroni sisse läheb campari, mis muide on oma erkpunase värvuse saanud samuti putukatelt (just nimelt, oled tegelikult kokteile juues juba ammu putukate söömisega tutvust teinud :), selleks kasutatakse pisikesi Dactylopius coccus (emane kilptäi, ingl k cochineal) putukaid. Meat Marketi negroni on omakorda eriline, kuna sealsed baarmenid panevad kokteili 2 nädalaks tammevaati laagerduma, mis lisab kokteilile õrna aniisimaitse, mis sobib nagu rusikas silmaauku. Väike šõumoment juurde – Karl paneb hetkeks lahvatama apelsini eeterlikud õlid ja need värsked tsitruse noodid teevad kokteili eriti mahlakaks!

Vaja läheb:

tuld

seesami ja vurtskoomne tougud

 

***********************************************************

 

Bloody Mary / Rändtirtsud tomati ja pipraga

bloody mary

 

Meat Marketi luksuslik ja veidi üle võlli Bloody Mary läheb koos tirtsudega ikka päris crazy´ks kätte. Aga maitseb nii hästi, et ma võiksin seda lõunasöögiks süüa :). Ohtlik värk, ise veenaksin end, et toitun tervislikult ja söön lõunaks eriti head gazpachot! Aga nali naljaks, selline kokteil õhtu hakatuseks on ühtaegu nii eine, snäkk kui kokteil, kas pole? Muide, Bloody Maryt ei tasu shake´ida, vaid seda peab niimoodi oskuslikult “venitama”, sest muidu läheb muidu ilus ja siidjas tomatimahl inetult tükki. Väga šeff näeb välja selline venitamine, saab jälle külalisi üllatada… või siis vaipa pesta 🙂

Vaja läheb:

 

tomatimahla venitamine

verine meeri

 

***********************************************************

 

 

Margarita / Sojakastmega tõugud

margarita

 

Puhas klassika. Nii Margarita, millele Regeri soolaääre asemel pulli pärast tõuguääre meisterdas, kui ka tõukude sojakastme maitsestus, milleks on kasutatud eriti kvaliteetset Jaapani keiserlikku sojakastet (Imperial). Igati peen minu meelest!

Vaja läheb:

 

margarita in action

autor ja margarita

 

***********************************************************

 

Pisco Sour / Tirtsud Kreeka moodi

pisco sour

 

Mulle üleliia magus ei meeldi. Ei ole minu lemmikud ei hiiglamagusad magustoidud (mõtlen kohe Egiptuse ja Türgi maiuste peale ja tunnen juba suus suhkrusse pistetud suhkrut), ega ka kokteilid. Seetõttu on Pisco mulle juba meie esmakohtumisest peale Tšiilis, kokteili sünnimaal, meeldinud. See on veidi hapukas, veidi mõru (sellele lisatakse bitterit, ehk mõru tilka 🙂 ja veidi magus ka. Just nii nagu peab, kõik on tasakaalus. Lisaks meeldib mulle selle õhuline kontsistent, mis tuleb, üllatus üllatus, munavalgest! Kõrvale sobivad hästi samuti õhulised tirtsud, mis on maitsestatud oregano, tüümiani ja paprikaga.

Vaja läheb:

autor pisco ja tirts

kokteilid

Tule vali endale sobivad putukad välja ja asu kokteile shake´ima!

NB! Igaks juhuks väike hoiatus: söödavad putukad sisaldavad samu allergeene nagu koorikloomad.

Kõik Jimini putukad on Euroopas kasvatatud ja Prantsusmaal valmistatud.  Ei sisalda tehislikke lõhnaaineid ega säilitusaineid, on delikaatselt maitsestatud kõrgekvaliteetsete vürtside-ürtidega.
Kasvatatud spetsiaalselt selleks ette nähtud Atelier de Miserey farmis Ülem-Normandias, kus need peale piisavalt suureks kasvamist kuivatatakse ning maitsestatakse. Loomulikult on kuivatatud rändtirtsu maitse mahe ja pisut pähkline. 

Kirjuta postituse kommentaariks, mis on kõige erilisem/ põnevam/ haruldasem/ uskumatum asi, mida elu söönud oled! Kommenteerijate vahel loosime välja 5 pakki Jaapani keiserliku sojakastmega maitsestatud tõuke! (Loos on lõppenud!)

 

mmcb

mm mustrid

Tule vali endale sobivad putukad välja ja asu kokteile shake´ima!

 

Positiivselt üllatavaid maitseelamusi soovides, 

 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 19 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Smuutid kookosveega, suvine kosutus

Kas Sa tead kui metsikult kasulik on juua naturaalset kookosvett, aga napib ideid, mil moel seda tarbida ja enda jaoks maitsvamaks muuta? Suvi on ideaalne aeg smuutide joomiseks-söömiseks ja samuti ideaalne viis, kuidas kookosvee kasulikud omadused enda heaks tööle panna. Tänasest postitusest leiad kolm erinevat, samas lihtsat, kookosveega smuuti retsepti.

kookosvesi-

Foto: Matthew Schoenfelder

(veel …)

Matcha maagia!

Kuidas kasutada oma roherohelise pulbriga täidetud matchapurki?
Siit leiad ideid matchaga toitude ja jookide tarvis, aga kas teadsid, et matchast saab lihtsalt ka supertõhusa näomaski, et suvine päevitunud nägu näeks välja ka värske ja särav. Postitusest leiad kolm kiiret maskiretsepti.

 

matcha_pulber

Matcha tee

 

Mis see matcha tee üldse on?

Matcha on jahvatatud roheline Jaapani tee, mida serveeritakse traditsioonilise teetseremoonia käigus. Rohelise tee lehtede peeneks pulbriks jahvatamine ja selle kuuma veega teeks vispeldamine sai populaarseks juba Songi dünastia võimuloleku ajal (960-1279). Sealt levis see komme zen budismi munkadega Jaapanisse, kus on populaarne tänase päevani.Matcha teepulbri valmistamine algab juba mitu nädalat enne teelehtede korje algust, kui teepõõsad kaetakse, et varjata neid  otsese päiksevalguse eest. See aeglustab kasvu, muudab lehed tumedamaks roheliseks ja tekitab lehtedes aminohappeid. Korje ajal valitakse välja vaid kõige ilusamad teelehed. Matcha jaoks laotatakse lehed laiali kuivama, eemaldatakse rootsud ja jahvatatakse kivide vahel peeneks pulbriks. 30 grammi matcha jahvatamine võib võtta aega kuni 1 tund.Matcha tee on Jaapanis teede kuningas ja ka kodumaal on tegu kallihinnalise delikatessiga. Jaapanis olles läksime koos oma sõbra Tadashiga oma elu esimest tassikest matcha teed proovima ja ta tunnistas, et see on elu esimene matcha-tass ka tema jaoks – tema peres selliseks luksuseks vahendeid lihtsalt polnud. Matcha tee on maitselt ja aroomilt heinane ja õrnalt mõrkjas.
Matcha_tee_ja_vispel
 
Foto: rivertea.com
 

Mis selles matchas nii imelist on?

Matcha tee on võrreldamatult tervislik:
* matcha tee on rohelisest teest kordi tervislikum, kuna matchat juues juuakse ära lahustunud teelehed, aga rohelise tee puhul vaid teelehtede tõmmis;
* 1 klaas matchat võrdub antioksüdantide ja toitainete sisalduse poolest 10 klaasis rohelises tees sisalduvaga;
* matcha kiirendab ainevahetust ja põletab kaloreid;
* viib kehast mürgid välja (detox);
* tõstab tuju ja suurendab keskendumisvõimet;
* annab organismile C-vitamiini, tsinki, kroomi, magneesiumit;
* võitleb viiruste ja bakterite vastu;
* on kiudainerikas;
*alandab kolesterooli ja veresuhkrut.Nii et üks tõeliselt vägev pulber neil Jaapanlastel valmis jahvatatud.
 

Kuidas kogu see võlu enda kasuks tööle panna?

*Sisse juua

Kõige lihtsam ja traditsioonilisem on muidugi keeta matchast teed.
Väike kogus matcha pulbrit pannakse kaussi, tavaliselt bambusest lusika ehk chashaku´ga, seejärel lisatakse soe vesi. Segu vahustatakse bambusest vispli ehk chasen´iga, kuni see on täiesti ühtlane. Kuna matcha võib pisut mõrkjas olla, siis serveeritakse selle kõrvale enamasti ka väike maiustus. 40 grammist matcha pulbrist peaks saama 20 kaussi lahjemat matcha teed ehk usucha´t või 10 kaussi kanget teed ehk koicha´t. Muidugi ei juhtu midagi, kui chashaku ja chaseni asemel kasutate täiesti tavalist väikest lusikat, tee kasulikkus selle all ei kannata 
Kui tee tundub liiga vähehuvitav, siis lisa näiteks lusikatäis oma jäätisekokteili või smuuti sisse. Või valmista Vietnami kohvi ainetel üks magus kondenspiimaga matchajook.
 vietnami_matcha
 
Vietnami matcha
 

Magus matcha Vietnami kohvi ainetel

Vaja läheb:
*1tl matcha pulbrit
*100ml kuuma vett
*4-5 spl magusat kondenspiima (või taimset kondenspiima)
 
Tee nii:
Vala klaasi põhja kondenspiim. Vala kannus matcha pulbrile kuum vesi ja sega korralikult läbi. Kalla kuum matcha tee kondenspiimale. Serveeri lusikaga, et enne joomist kõik läbi segada.
 

*Sisse süüa!

Tänapäeval kasutatakse matchat ka erinevate toiduainete valmistamisel – matchaga soba (tatrajahu) nuudlid, roheline matcha jäätis, mochi riisijahumaiustused, kommid, makroonid, juustukoogid jne. Matchat võib kasutada, et anda looduslike vahenditega oma küpsetistele ilus roheline värv ja palju tervistavaid omadusi.Jaapanis on populaarne roheline matcha jäätis. Kes ei viitsi ise jäätist valmistada, võib teha „petu“jäätist ehk segada veidi matcha pulbrit oma lemmikule plombiirile või vanillijäätisele.
Matchat võib lisada keeksi- või küpsisetainasse või puistata sellega üle muidu kakaokihi alla käivtiramisu-dessert.
Matcha pulbri sees võib keerutada ka lihtsaid tumeda šokolaadi trühvleid – neist kahest kokku saab tõelise antioksüdandi pommi. Ühe võimaliku retsepti selliste trühvlite tegemiseks leiad siit.
 
 matchamisu matcha_truhvlid 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Naha peale määrida!

Ja siit tuleb nüüd võibolla midagi üllatavat. Matchas peituvad antioksüdandid, vitamiinid, mineraalid ja toitained tulevad kasuks ka nahahoolduses. Jagan teiega kolme imelihtsat retsepti, kuidas matcha pulbrist nahka särama panevaid maske valmistada.
 
matcha_mask  matcha_mask_naole(1)  
 

Matcha+vesi

Kõige lihtsama maski saad, kui lisad matchale mõned tilgad vett, segad kreemjaks ja määrid näole. Hoia 15 minutit nahal ja loputa siis leige veega maha.
Kasu: paneb naha särama, värskendav, antiosüdandid võitlevad vananemise vastu ja uuendavad naharakke.

Matcha+jogurt

Lisa matchale vee asemel maitsestamata jogurtit. Hoia 15 minutit nahal ja loputa siis leige veega maha.
Kasu: lisaks eelneva maski juures mainitule töötab jogurt Sinu naha kasuks – selles peituv tsink vähendab aknet ja punetust, tõmbab poorid kokku. Selline mask sobib hästi ka peale päikesepõletust, sest jogurt leevendab punetust ja kipitust.
Kuiva naha puhul võib sellele maskile lisada ka supilusikatäie mett, sest see on sügavalt niisutava toimega.

Matcha+kookosõli

Viimane on täielik power-mask, sest selle tegemiseks tuleb matchapulbrile lisada veidi kookosõli. Muu on sama – sega ühtlaseks, kanna näole, hoia  15 minutit, loputa leige veega.
Kasu: Kookosõli omaltpoolt lisab matcha kasulikkudele omadustele niisutava, toitva, akne ja vananemise vastase toime!
 

Tugevat tervist soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

 

Smuutid, suvesöök klaasis

Suvi on smuutide aeg, kas pole? Pole midagi mõnusamat, lihtsamat ja tervislikumat, kui haarata kuumal suvepäeval aiast, turult ja külmkapist meelepärast ning nendest üks mõnus kosutav smuuti kokku vuristada. Tänasest blogipostitusest leiad 5 smuuti retsepti, erinevad  nii maitse, välimuse kui toime poolest!

kulmutatud_lassi

Jäätiseks külmutatud lassi (Foto: flickr.com/photos/slaveofthepassions)

Tunnistan üles, et minu lemmik smuuti, kui seda nii nimetada võib, on lihtne mango lassi – ½ kogust mangopüreed ja ½ kogust maitsestamata jogurtit või keefiri. Ja ongi kõik. Valmib täpselt nii kiiresti kui võtab aega mangopüree purgi ja jogurtitopsi avamine ning nende sisu kokku segamine.  Tulemus on ilus, maitsev ja toitev. Vahel ei jõua ma kannatada ja joon selle kohe ära, vahel panen külmkappi, et jooki hiljem jahedalt nautida, vahel külmutan hoopis sügavkülmikus pulgajäätiseks. Sama võib teha ka kõigi teiste smuutide puhul, mille retsepte teiega täna jagan. Smuutide puhul on põnev nii maitsetega mängimine kui ka see, et erinevaid koostisosi valides saab valmistada just sellise smuuti, nagu Su organismil hetkel vaja on. Vajad energiat, jõudu, hellitust kõhule või hingele, antioksüdantide laengut – õige smuuti aitab hädast välja.  

smuutid

Kuna suvi on mõnusate koosviibimiste aeg, siis mina pakun välja, et küllatulnud sõpradele võib eelroa asemel või magustoiduna hoopis smuutit pakkuda. Kes meist kuuma ilmaga ikka tugevat praadi ja rammusat kooki igatseb. Niisiis, siit tulevad 5 erineva funktsiooniga smuutit, milles kasutame erinevaid maitseid, vedelikke ja magusa allikaid. Loodan, et inspiratsiooni jagub! Tegevuskäik on kõigil ühesugune – kõik koostisosad saumikseri või köögikombainiga ühtalseks ja maiustama!

Superfood smuuti

 Korralik annus antioksüdante ja vitamiine!

superfood_smuuti

Vaja läheb:
*100ml külmutatud mustikaid ja vaarikaid
*1 spl goji marju
*½ granaatõunast pigistatud mahl
*½ apelsinist pigistatud mahl
*3 spl agaavisiirupit
 

Banaani-maapähklivõi smuuti

Kosutus peale füüsilist pingutust!

banaani-maapahkli_smuuti

 

Vaja läheb:
*2 küpset väikest banaani
*1 spl maapähklivõid
*100ml piima
*Suts kaneeli (tervisliku Tseiloni kaneeli leiad SIIT)
*1spl laimi mahla
*0,5 tl kurkumit

 

Pina colada

Kõhule pai ehk kuhjaga kiudaineid!

pina_colada_smuuti

 

Vaja läheb:
*½ ananassi
*3tk kuivatatud ploom (kivita)
*100ml kookospiima
*2spl laimimahla
*Vajadusel steviaga magusainet maitse järgi
*Peosmuuti saamiseks lisa törts rummi!

 

Maasika unistus

Täielik puhkus ja nauding troopilisest vanillist ja magusast maasikast!

maasika vanilli smuuti

 

 Vaja läheb:

*7 suurt maasikat
*1 väike küps banaan
*½ vanillikauna seemned
*100ml maitsestamata jogurtit
*2spl agaavisiirupit

 

Roheline energia

 Ehk korralik annus energiat ja tervist rohelisest suutäiest!

roheline_smuuti
Vaja läheb:
*1 avokaado
*1 roheline õun
*1tl matcha teed
*1 laimi mahl
*¼ tl riivitud ingverit
*100ml mineraalvett
*2,5 spl mett

Milline on Sinu lemmik smuuti? 

Mõnusat smuutisuve soovides,  

allkiri

juta ring

Šikid, pidulikud ja lihtsamast lihtsamad suupisted

Suviste aiapidude, pulmade, koolilõpu vastuvõttude  ja lihtsalt toredate koosviibimiste  tippaeg on kohe kohe käes. Seetõttu leiad tänasest postitusest hulga ideid, mille abil muuta oma laud pidulikuks, efektseks, ilusaks ja muidugi maitsvaks!

(veel …)

Limonaad „lapsevanema unistus“ ja stevia suhkur

Tänane jutt on magusasõpradele, tervisesõpradele, salenejatele ja lapsevanematele. Ja juttu tuleb steviast, mis on metsikult magus looduslik suhkur, millel on kuhjaga muidki häid omadusi kui ainult magus maitse.

Teeme koos ka ühe ilusa värvilise limonaadi, mille me oma peres ristisime „lapsevanema unistuseks“, sest selles puuduvad kõik need kahjulikud omadused, mille pärast me oma lastele (ja iseendale) limonaadi heldekäeliselt lubada ei taha! 

stevia_limonaad-
Esimene kord puutusin stevia ehk suhkrulehega kokku, kui mu väsimatu aiandushuviga ema paari aasta eest ühel suvel seda kasvatama asus. Suve lõpus haljendasidki tema aias ilusad rohelised ja pagana magusad lehed. Nendega sai näiteks teed magusaks teha, aga kuna tegu oli siiski nö „heinaga“, siis jäi see suvine katsetus rohkem eksperimendiks ja väga palju kasutust tulemus ei leidnud. Vastupidiselt meie perele ei ole inimkonna jaoks tegu muide mingi uudistootega – indiaanlased on seda juba sajandeid kasutanud oma taimeteede magustamiseks ja Aasias on see samuti juba ammu laialdaselt kasutusel. Teist korda äratas stevia meie tähelepanu, kui külastasime ühel sügisel Pariisis hiiglamasuurt toidumessi SIAL. Seal presenteerisid hiinlased oma uut leiutist – helepruuni suhkrutaolist hüpermagusat looduslikku magusainet, mis koosnes sellestsamast steviast, magusast teest ja mingist tsitruselise nägu viljast, mille nime tootja ainult hiina keeles teadis. Ma polnud eales midagi nii magusat enne proovinud!

stevia

Foto: steviaiberica.blogspot.com

Arutasime asja natuke oma prantsuse partneritega Terre Exotique´st ja tuli välja, et neil on sarnane toode täiesti olemas. Algselt olid nad välja töötanud toote, milleks oli puhas stevia ekstraktist tehtud pulber, mis oli lausa 300 korda magusam kui tavaline suhkur. Mõelge, milline õnn, sööd magusat, aga jääd saledaks, hambad jäävad terveks, veresuhkur on kontrolli all jne. Aga peagi selgus, et 300-kordse magususega suhkur ei ole just lihtsalt kasutatav. See on lihtsalt liiga magus ja täiesti võimatu on seda õigesti doseerida. Niisiis asuti uuesti toodet täiustama, et see oleks sobivama kontsistentsiga ja et seda saaks kasutada igapäevases toiduvalmistamises – soojades ja külmades jookides, küpsetistes, dessertides, marinaadides, moosides jne. Ja tulemuseks on suhkruga sama magus magusaine steviaga, mis meilgi Umamis nüüd saadaval on. Nüüdseks on stevia selles täpselt suhkru väljanägemisega magusaines endale kaaslaseks saanud samuti täiesti loodusliku erythritoli, mis jagab steviaga enamust selle kasulikest omadustest – 0 kalorit, glükeemiline indeks 0, jätab hambad terveks, soodustab ainevahetust, sobib küpsetamiseks (meie magusaine steviaga talub kuni 180 kraadist kuumust).

Kõigi nende heade omaduste tõttu (ja seetõttu, et meie endi väike preili armastab väga limonaadi juua) hakkasimegi valmistama kodust limonaadi, mille ristisime „lapsevanema unistuseks“. Sest kuidas Sa ikka kutsud limonaadi, mis jätab hambad terveks, joojad saledaks, meeldib lastele (ja suurtele), näeb hea välja ja omab veel tervet rida kasulikke omadusi! Noh, kel lapsi pole, need nimetaksid seda võibolla veel „saleneja unistuseks“ või siis „südametunnistusele pai“ 🙂

Sidrunilimonaad “lapsevanema unistus”

stevia_limonaad_

Vaja läheb: 

*meelepäraseid tsitruselisi (meie teeme sidruni limonaadi, aga lisame kannu maitseks ja iluks veel laime ja kumkvaate)
*100 ml värskelt pressitud sidruni mahla
*1 l mulliga vett (Vahemärkus – ära osta soolaga mineraalvett. Ja arvake ära, kuidas mulle see üldse pähe tuli 🙂 – muidugi sai see trikk endal läbi proovitud ja see ei tulnud joogi maitsele sugugi kasuks)
*maitse järgi magusainet steviaga (saad SIIT)
*soovi korral jääd

Tee nii: Pressi sidrunitest mahl, sega see mulliveega. Lisa steviaga magusaine ja sega kuni see lahustunud on. Lisa hulk värskeid tsitruste viile, vajadusel veidi jääkuubikuid ja naudi!

Maitsvaid roogasid ja tugevat tervist soovides

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 24 500 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Teeme viirustele 1:0 ehk India kurkumapiim

Kuna käimas on aasta kõrghetk kõikvõimalike viiruste levikuks, siis on just paras aeg jagada teiega iidset India nippi, millega viirustele 1:0 pähe teha ja tervena kui purikas läbi talve purjetada!

Tänasest postitusest leiad India kurkumapiima retsepti ja saad lähemalt lugeda täieliku supertoidu kurkumi ning teiste kasulike vürtside kohta.

kurkumipiim

Hetkel, mil ajakirjandus soovitab süüa segu sidrunist, sibulast, ingverist ja meest, ehk „imeravimit“, nagu seda nimetama on hakatud (mis on ka vaieldamatult ülimalt kasulik ja omast käest võin öelda, et täiesti söödava maitsega üllatuslikul kombel), soovitan mina teil kasu lõigata veel ühest „imeravimist“, mis on pärit Indiast, kus seda juba aastasadu on viiruste peletamiseks ja organismi tugevdamiseks valmistatud. Nimelt kurkumapiima, mille esmane võlu tuleb täiesti uskumatult laiade raviomadustega kollasest vürtsist kurkumast, mida omakorda toetavad soe piim, teised kasulikud vürtsid ja mesi või agaavisiirup, kumba ise eelistate.

Esmakordselt lugesin kurkumapiimast ühe India päritolu toidublogija postitusest, kes ütles, et nende paljulapselise pere ema käskis neil kõigil talv läbi seda juua ja neile see sugugi ei maitsenud – ema keetis seda segades kokku vaid piima ja kurkuma, jättes tähelepanuta fakti, et ravim läheb lastel paremini kurgust alla, kui see ühtaegu ka maitsev on. Retsept, mida selles postituses jagatud oli, arvestas juba ka selle tõsiasjaga. Kuu aja eest, kui perega Eestisse kolisime ja siinsete ringi uitavate viirustega kohe silmitsi seisime, asusin kurkumapiima kohta lähemalt uurima. Retsepti sai oma maitse ning erinevate allikate näpunäidete järgi timmitud ja joojad kiitsid tulemuse heaks. Soovitasin kurkumapiima ka heale sõbrannale, kes kauaoodatud puhkusereisi eel haigeks oli jäänud ja tema enesetunne läks paremaks lausa tundidega. Nii et julgen soovitada, proovige ja te ei kahetse. 🙂

Kurkumapiima vägilased on:

*KURKUM ise (leiad siit ja siit)

Kõiki kurkumi häid omadusi ei jõuaks vist ka pikas raamatus üles loetleda. Aga kui ära tuua vaid mõned, siis kurkum tugevdab immuunsüsteemi,  ergutab seedimist,  võitleb põletike vastu  ja viimane, võibolla kõige põrutavam avastus on, et see võitlevat ka vähi vastu. Indias kasutatakse kurkumit igapäevaselt profülaktilise vahendina haiguste ennetamiseks, aga ka paljude haiguste, nt kõhuprobleemide, liigesehaiguste, artriidi, vähi, ishiase, parasiitide, maksahaiguste, nakkuste, haavade, silmapõletike, köha, hemorroidide, aneemia ja akne, raviks. Kurkum on kasutusel ka kosmeetikatööstuses, sest selle head omadused mõjuvad hästi ka juustele ja nahale. Muide, lisaks on kurkum üks võimasamatest looduslikest maksapuhastajatest, nii et kurkumapiima järgi tasub haarata ka peale suuremaid pidustusi 🙂 (Allikas: foodmatters.tv).
Ühesõnaga, nagu öeldud, kurkum on tõeline SUPERTOIT!

*rammusam PIIM (kes kehakaalu pärast mures on, võib muidugi ka lahjemat kasutada)

Soe piim lisab omalt poolt kasulikke proteiine ja aitab trüptofaanil, hea une aminohappel, paremini organismis imenduda (Allikas: himalayaninstitute.org) Indias, kust kurkumipiim pärit on, kasutatakse just lehmapiima. Kes aga piimatooteid vältida soovib, võib selle asendada mõne taimse piimaga.

*värske INGVERijuur

Ingver aitab kasulikel ainetel organismis imenduda, on põletikuvastase toimega ja võitleb iivelduse vastu. Ayurveda järgi on ingver ka afrodiisiak! (Allikas: foodmatters.tv)

*KARDEMON

Kardemonil on samuti lugematu arv tervistavaid omadusi alates seedimise soodustamisest, kõikvõimalike põie- ja neeruprobleemide leevendamisest, halva hingeõhu vastu võitlemisest, stressi ravimisest kuni vähivastase toimeni välja (Allikas: herbwisdom.com).

*KANEELIKOOR

Juba ainuüksi pool teelusikatäit kaneeli päevas aitab hoida veresuhkrut ja kolesterooli taseme kontrolli all, on põletike, kurguvalu ja kõrvetiste vastase toimega ja rikas antioksüdantide poolest. Lisaboonusena parandab kaneel meie mälu! PS! Kasuta Tseiloni kaneeli, selle tervistavad omadused on Hiina kaneelist ehk kassiast tugevamad! Võid kasutada ka jahvatatud Tseiloni kaneeli.

*PIKK PIPAR

Ayurveda meditsiinis hinnatakse pikka pipart juba ammustest aegadest, kuna see aitab kaasa toidu seedimisele ja omastamisele, on kõikvõimalike kõhuhädade leevendaja,  puhastab organismi mürkidest ja jääkainetest ja aitab kaasa pikaealisusele. Indias kasutatakse pikka pipart ka, kuna see on afrodiisiak ja aitavat kaasa viljatuse ravile. Lisaks nimetab Webmd.compika pipra kasuliku olevat bronhiidi, astma, psoriaasi, tuberkuloosi, epilepsia ja paljude teiste haiguste korral.

Pika pipra asemel võib kasutada ka musta terapipart, sest musta pipraga koos tarvitades olevat kurkumil eriti tõhus vähivastane toime!

Kõik nimetatud vürtsid, kurkum, kardemon, ingver, kaneel ja pipar omavad Ayurveedilise meditsiini kohaselt soojendavat toimet, mis aitab just külma aja viiruste vastu võidelda!

*AGAAVISIIRUP

Mehhiko juurtega agaavi siirup on tervislik aseaine suhkrule või meele. Tänu eriti madalale glükeemilisele indeksile ei kõrgenda agaavisiirup veresuhkru taset ega vererõhku nagu tavaline suhkur  (nt: agaavi siirupi glükeemiline indeks ehk GI on 27, mee GI 83, valge suhkru GI 92, glükoosi 137 jne /Allikas: blueagavenectar.com/). Lisaks tugevdab agaavisiirup immuunsüsteemi ning võitleb halbade mikroobide ja bakterite vastu nii välis- kui seespidisel kasutamisel.

Ühesõnaga, kujutage ette, millist võlujooki kõigi nende heade omaduste kokku segamisel endale keeta võite!

Ja nüüd siis retsepti juurde!

INDIA KURKUMIPIIM (2 klaasitäit)

* 400ml piima või mõnd taimset piima
* 1 tl kurkumit (leiad siit ja siit)
* 3 cm ingverit
* 3 puruks surutud kardemoni kupart
* Jupp kaneelikoort või jahvatatud kaneeli
* 1 pika pipra kaun (või asenda paari musta pipra teraga)
* 1,5 spl agaavisiirupit (või asenda meega)

Tee nii:
Pane kõik vürtsid piimaga koos potti. Kuumuta piima segades kuni see hakkab just-just keema tõusma. Tõsta pott tulelt ja kata kaanega. Lase mõned minutid tõmmata ja kurna siis vürtsid piimast välja. Sega juurde agaavi siirup ja joo soojana!

Püsige terved,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!