Rabarberi hooaeg!!!
Seekordsest blogipostitusest leiad põnevat lugemist selle hapu hõrgutise kohta ja kaks magusat retsepti, mida oma värsketest punastest rabarbrivartest valmistada!
Foto: food-and-cook.blogs.elle.es
Kui peale lume minekut esimesed pisikesed kortsulised punarohelised rabarbri lehekesed nina maa seest välja pistavad, siis valdab mind tõelise rabarbrifännina tunne, et „nüüd on kevad ametlikult kohal!“. Õnneks kasvavad kohe kiirelt järgi ka punased varred ja juba saabki nautima asuda. Kasutusvõimalusi on lõputult, aga esimesed varred lähevad tavaliselt lihtsalt otsapidi suhkru sisse ja krõmpsutamisele. Kas teil samamoodi? Edasi tulevad aastate jooksul välja kujunenud lemmikretseptide järgi erinevad koogid ja siis läheb juba katsetamiseks. Vahepeal, kui rabarbreid liiga palju saab, võib laste rõõmuks hulga roosat morssi keeta või kiirelt (kondenspiimaga) jäätiseks külmutada. Ideaalsed paarilised rabarbrile on minu meelest kaneel, muskaat, ingver, vaarikas-maasikas, mandlid ja pistaatsiad. Samuti on võimalik rabarbriviilakad tervislikuks snäkiks kuivatada!
Kui me perega aastasel ümbermaailmareisil olime, siis aegajalt meie käest ikka küsiti, et kas on mõni kodumaine toit, mille järgi me eriti igatseme. Ja nii kummaline kui see ka ei tundu, suutsin mina välja mõelda vaid ühe asja – rabarber. Kas oli asi selles, et lahkusime Eestist kevadel, kui iga-aastane rabarbridoos polnud veel täis saanud, või milleski muus, aga nii see oli! Kannatasin oma rabarbrinälga läbi Brasiilia, Argentiina ja Tšiili, kuni mind päästis Uus-Meremaa. Aucklandi äärelinnas elasime kooliõpetaja Lizi juures, kelle maja ees mulle kohe punased varrekesed silma hakkasid ja suu vett jooksma panid. Samal õhtul läks ahju rabarbritega hapukoorekook, mis Lizi suuri silmi tegema pani – tema polnud iial selle peale tulnud, et rabarbrit koogi sisse võiks panna (mis tekitas minus jälle küsimuse, et kus tema küll elanud oli!!!), sest nende peres oli sellest alati ainult moosi keedetud.
Igatahes on tegu ühe maitsva, aga tuleb välja, et ka huvitava taimega. Nimelt lugesin ma, et rabarbritaime kolm osa, leht, vars ja juur, on kõik väga erineva toimega. Kui varre kasutamise osas on meil kõigil arvatavasti mingid ideed ja kogemused olemas, siis võibolla on põnev teada, et rabarbri juurt saab kasutada naturaalse värvainena (mitte toiduvärvina), et saada tumepruuni tooni. Ja vajalik on teada, et rabarbrilehed on mürgised (sisaldavad suuremas koguses oblikhapet, mis võib tekitada oksendamist, kõhuvalu, lihasekrampe (Allikas: Terviseleht 26/2000)), neid ei tasu süüa ega oma sööki ka nende sisse mässida, kuigi oleks ju igati ahvatlev näiteks kala grillimiseks suurte mahlakate lehtede sisse keerata. Igatahes, ära seda siiski tee! Vali mõni ohutum leheke.
Rabarbriga seoses lugesin ka ühte humoorikat kildu. Nimelt olevat vanasti briti teatrites arusaamatu taustasumina tekitamiseks inimesed pobisenud sõnu „rhubarb, rhubarb!“ (ingl keeles rabarber, rabarber). Proovi järgi, kõlab tõepoolest nagu kellegi vaikne pobisemine.
Rabarbriheietuse lõpetuseks jagan teiega kahte retsepti – üks on suvine peremaigustoit riisist ja kissellist, mida on aiaaskelduste vahepeal mõnus otse külmkapist serveerimiseks võtta ja teine on kuulsa beseekattega sidrunikoogi kevadisem ja peenem variant mandlisel põhjal rabarbrikreemi ja beseele puistatud aromaatse yuzu koorega.
Beseekatte ja yuzu koorega rabarbrikook mandlisel põhjal
*200 g jahu
*60 g mandlijahu
*125 g külma võid
*90 g suhkrut
*2-3 munakollast (olenevalt munade suurusest)
*näpuotsaga soola
*100 ml rabarbrimahla
* 20 ml sidrunimahla
* 100 g suhkrut
*2 muna
*2 munakollast
*suts soola
*85 g võid kuubikutena
* 1,5 sl maisitärklist
Tee nii:
Riisipuding roosiveega ja kaneeline rabarbrikissell
*500g rabarbreid
*1l vett
*2dl suhkrut
*1 kaneelikoor
*3spl kartulitärklist (maisitärklist võib kasutada, aga siis tuleb sogase välimusega kissell)
Keeda kissell. Selleks pese rabarbrid. Noorte varte puhul pole neid vaja koorida, lõika lihtsalt viiludeks. Pane rabarber külma veega potti, lisa kaneelikoor, aja keema ja lase 10 minutit madalal kuumusel keeda, kuni rabarber on pehme. Sega hulka suhkur. Lahusta kartulitärklis vähese külma veega ja vala peene joana pidevalt segades kisselli hulka. Lase keema tõusta ja eemalda tulelt. Eemalda kaneelikoor. Kata kaanega ja lase jahtuda.Valmista riisipuding. Keeda basmatiriisi ohtras vees 20 minutit. Kurna riis. Kuumuta potis piim keema, lisa riis. Keeda madalal kuumusel ise pidevalt segades 20 minutit. Lisa suhkur ja keeda veel 10 minutit. Tõsta tulelt ja jäta puding jahtuma. Enne serveerimist sega juurde roosivesi. Serveeri rabarbrikisselliga!
PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.
PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!