Maiustame kookosõliga

Kas oled teadlik kookosõli loendamatutest headest omadustest, aga napib ideid, kuidas seda rohkem süüa? Kui oled lisaks ka maiasmokk, siis on seekordne postitus just Sinule, sest koduses kommivabrikus valmistame täna ise kookosõlist šokolaadi, kookosemaiust ja väikseid toorjuustudesserte.

kookosefarm_Indias

 

Sissejuhatuseks panen paari sõnaga kirja mõned kookosõli võlud, et oleks selge, milleks üldse tuleb nuputada välja võimalikult palju variante, kuidas endale õli sisse süüa.  Niisiis, kookosõli:
* võitleb bakterite vastu;
* see ei kogune organismi rasvkoesse ja on hea ainevahetusele;
* kookosrasv madaldab halva kolesterooli taset;
* suurendab keha vastupanuvõimet haigustele;
* kookosrasval on kõrge E-vitamiini sisaldus, seega soodustab see seedimist ja vitamiinide imendumist;
* on kasulik kilpnäärme tööle;
* on hea nahale – see niisutab, ravib päikesepõletust, võitleb kortsude ja armide vastu, hoiab naha noorena jne
* suurepärane juuste hooldamiseks – kookosõli on kõõma, katkiste juukseotste ja väljalangemise vastu.kookosfarm riococonutwatercom

Kõige lihtsam variant rohkem kookosõli kasutada on vahetada oma tavaline toiduvalmistamiseks kasutatav toiduõli kookosõli vastu. Kuna see kannatab suurepäraselt kõrget kuumust ja säilitab sealjuures ka kasulikud omadused, siis võib kookosõliga isegi kartuleid praadida. Kuigi sellisel juhul valiksin mina isiklikult ilma maitseta kookosõli, aga see on juba maitse küsimus.

Siis on alati olemas ka võimalus kookosõli lihtsalt endale sisse süüa. Tean mitut inimest, kes hommikul peale ärkamist sissejuhatuseks tühja kõhu peale lusikatäie kookosõli söövad, et kasulikud omadused ikka kõige täiega ära saaksid kasutatud. Mina isiklikult teen talvehooajal iga päev segu 1tl külmpressitud kookosõlist, 1tl kurkumist, 1tl matcha teest ja 1tl kaneelist, saan tumerohelise pasta, jagan pereliikmete vahel ära ja söön oma osa lihtsalt ära. Maitset ei saa just ülearu meeldivaks nimetada, aga kuna võtan seda kui profülaktilist ravimit organismi tugevdamiseks, siis ma seda ei eeldagi. Samas midagi hullu ka pole, sest tõsiste talviste viiruspuhangute ajal võtab selle lusikatäie sisse isegi mu 8-aastane tütar. Ja tema juba kõike sisse ei söö.

Aga tegelikult on olemas tõeliselt meeldivaid variante, kuidas igapäevaselt rohkem kookosõli tarbida ja just need mind seda postitust kirjutama ajendasidki. Valmistame kolm maiustust, mida süües ei pea mitte südametunnistus piinama, vaid võid end kohe päris hästi tunda, et teed enda jaoks maiustades midagi head ära!

************************************************************************************

Kõigepealt midagi šokohoolikutele ehk isetehtud šokolaad kookosõlist.

KOOKOSÕLIST ŠOKOLAAD

kookosoli sokolaad

Vaja läheb:
• 100 g külmpressitud või rafineeritud kookosõli
• 30 g kakaod (ilma suhkruta)
• Magusaks maitse järgi steviaga magusainet või agaavisiirupit või nende segu (mina kasutasin 4 tl steviaga magusainet ja 4 tl agaavisiirupit)
• Soovi korral lisandeid, nt plaksuvat suhkrutgoji- või barbarissimarjutšilliniite, kookoshelbeidpistaatsiapähkleid vms

Tee nii:
Sulata kookosõli potis. Selleks ei ole vaja suurt kuumust, sest kookosõli sulab juba ca 22 – 24 kraadi juures. Lisa kakao ja magusaine/siirup. Sega hästi korralikult läbi. Vala meelepärastesse silikoonist või paberist vormidesse, neist on šokolaadi hiljem lihtne kätte saada. Tõsta külmkappi tahkuma. Kui soovid oma šokolaade kaunistada, tee seda ca 5 minuti pärast, kui šokolaad veel päris tahke pole ja kaunistused kinni jäävad.

************************************************************************************

Nüüd valmistame tõelistele kookosesõpradele ühed mõnusad kookosepätsid.

KOOKOSEPÄTSID

 

kookosemaius

Vaja läheb:
• 100 g kookoshelbeid
• 50 g külmpressitud või rafineeritud kookosõli
• 1 spl agaavisiirupit või mett
• 0,5 tl vanilliekstrakti
• 1 tl sidrunimahla
• 0,5 tl sidruni koort või yuzut
• näpuotsaga soola

Tee nii:
Sulata potis kookosõli ja lisa kõik ülejäänud koostisosad. Sega hästi läbi kuni kõik kookoshelbed on õlised. Jaota segu nt muffinivormidesse ja suru hästi kokku. Tõsta vorm külmikusse tahenema. Et kookospätsid kätte saada pista vormi alumine ots hetkeks kuuma vette.

P. S. Bounty sõbrad võivad ühendada esimese maiuse teisega ja teha kodused tervise-bountyd.  Selleks pista valminud kookosepätsid esimese retsepti sulašokolaadi sisse ja tõsta külmikusse tahenema.

************************************************************************************

Ja kolmandaks pakun välja kergema südametunnistuse toorjuustukoogi.

MINI-TOORJUUSTUKOOGID

 

kookosoliga_toorjuustukook

Vaja läheb:
• 150 ml purustatud küpsiseid
• 2 spl külmpressitud või rafineeritud kookosõli
• 200 g toorjuustu
• 200 g Kreeka jogurtit
• 50 ml mett või agaavisiirupit
• 2 spl sidrunimahla
• 1 spl vanilliekstrakti
• serveerimiseks toormoosi või marju

Tee nii:
Purusta küpsised peeneks ja sega need kookosõliga. Jaota 6 väikse klaasi vahel saadud segu ära. Sega kokku toorjuust, jogurt, mesi või siirup, vanilliekstrakt, sidrunimahl ja täida saadud kreemiga klaasid. Tõsta need paarik tunniks külmkappi ja serveeri marjade või toormoosiga.

************************************************************************************

Lisaks ära söömisele kasutan mina kookosõli veel paljudeks asjadeks: teen sellega juuksemaski, kasutan ihukreemi asemel, määrin lõhenenud huultele ja nohust räsitud ninaalusele, töötlen oma puust lõikelaudu, õlitan lapse vankri rattaid, jne jne.

sokolaad_kookosoliga

Jäta siia kommentaar, kuidas Sulle meeldib kookosõli kasutada. 

 

Tervislikumat maiustamist soovides

 

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 23 300 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Tervislik toit – mida võiks teada gluteenist?

Kas oled viimasel ajal üha rohkem kuulnud jutte gluteenitalumatusest, aga selge ülevaade selle olemusest puudub? Siis loe edasi, sest seekordses postituses räägib toitumisnõustaja Triin Muiste lähemalt gluteenist ja selle asendamisest toitudes ning jagab ka kolme gluteenivaba roa retsepti.

Foto: flickr.com/photos/ksomething
Foto: flickr.com/photos/ksomething

Meilt on mitmeid kordi palutud, et räägiksime lähemalt gluteenist, gluteenivabadest toiduainetest ja gluteenitalumatusest. Siinkohal tuleb meile täna appi Parem Elu Koolitused (www.paremelu.ee) toitumisnõustaja* Triin Muiste:

Viimasel ajal räägitakse üha rohkem teraviljavalgu – gluteeni – kahjulikkusest. Mõned Eestis kiiresti populaarseks saanud dieedid välistavad seepärast teraviljatarbimise sootuks. Miks see nii on ja kas hirmul on ka tõepõhi all?

Toitumisnõustajana pean mainima, et ei pea absoluutset teraviljatoodete vältimist kindlasti õigeks. Teraviljatoodetes on palju olulisi vitamiine ja mineraale, mida me igapäevaselt vajame. Näiteks on rafineerimata teraviljad olulised magneesiumi ja B-grupi vitamiinide allikad meie toidulaual.

Gluteen

Mis on siis see kurikuulus gluteen ja kuidas sellesse suhtuda? Gluteen on teraviljas leiduv kleepuv valk, elastne terade koostisosa, mis on meie jaoks oluline nt leiva küpsetamise seisukohast. Gluteeni sisaldavad teraviljad on nisu, oder ja rukis. Vahel peetakse gluteeni sisaldavaks ka kaera, kui seda pole puhtalt kasvatatud. Samamoodi võivad gluteeni sisaldada muidu gluteenivabad riisi-, hirsi- ja tatrajahud, kui neid on jahvatatud samas veskis, kus gluteenirikkaid teravilju.

Miks võib gluteen olla ohtlik?

 Toiduallergia ja -talumatus. Väga paljud inimesed on gluteenitundlikud – neil võib olla allergia või toidutalumatus gluteeni suhtes. Toidutalumatus ja –allergia on kaks eri asja. Allergiat võib pidada toidutalumatuse üheks vormiks, selle sümptomid ilmnevad kiiresti ja on sageli ägedad. Seetõttu on neid lihtne seostada toiduga. Samas toidutalumatuse tagajärjed ilmnevad pika aja jooksul. Nende sümptomid (migreen, väsimus, kõhulahtisus ja –kinnisus, nahaprobleemid jne) võivad ilmneda kuni 72 tunni jooksul ja nii ei pruugi me märgatagi, et mõni toiduaine meile liiga teeb. Samas, kui tarbida pidevalt toidutalumatust tekitavaid sööke, siis sümptomid hakkavad vähehaaval tugevnema toksiinide kuhjumise tõttu ning võivad lõpuks muutuda tõsiseks haiguseks.
• Tsöliaakia on haigus, mille vallandavad päriliku eelsoodumusega isikutel gluteeni sisaldavad toidud ja tooted. Gluteenivalkude toimel kahjustub neil peensoole limaskest ja järk-järgult hävivad limaskesta hatud kuni täieliku kaoni. Kuna peensoole limaskesta hattude kaudu imenduvad organismi kõik toitained, siis kujuneb kahjustunud peensoole limaskestaga tsöliaakiahaigel nende vaegus. Tüüpilisteks haigusnähtudeks sellisel juhul on krooniline kõhulahtisus ja kõhnumine.
• Aneemia. Rauapuudusaneemia on olukord, kus organismis napib rauda, et moodustada piisavas hulgas piisava suuruse ja rauasisaldusega punaseid vereliblesid. Uuringud on tõestanud, et gluteen ei lase raual imenduda. St inimene võib süüa ohtralt rauda sisaldavaid toite (nt punane liha), aga kui ta teeb seda koos gluteeniga (nt jahukaste), siis ta toidust rauda kätte ei saa ning pikapeale võib tekkida rauapuudusaneemia.

Gluteeni asendamine

Kui tundub, et gluteen on midagi sellist, mis ka sinule probleeme valmistab ja soovid katsetada gluteeni vältimist, siis on paar asja, millele soovitan tähelepanu pöörata. Nimelt, kui oled inimene, kes on harjunud ostma poest valmistoitu ja poolfabrikaate, siis pea meeles, et gluteeni sisaldavad peaaegu kõik tavapärased teraviljatooted: leivad, saiad, koogid, küpsised, pastad, jahud, lisaks veel kastmed, paki- ja purgisupid, lihatooted, erinevad magustoidud (nt jäätis, šokolaad, vahvlid) ning ka alkohol (nt õlu, viski, gin, viin – v.a kartuli- või ploomiviin). Muide, ka maitseainetes võib olla nisujääke.

Tarvita vaid gluteenivabu teravilju: riis, hirss, mais, tatar, kinoa, amarant – ja nendest tehtud jahusid. Lisaks võib mõnele inimesele sobida tarvitamiseks ka gluteenivaba märgistusega kaer. Eelmainitud gluteenivabadest teraviljadest tooksin eraldi välja veel kinoa ehk Tšiili hanemaltsa. See on üks mu lemmikuid. Kinoast saab valmistada putrusid, salateid ja magustoite. Samuti on see väga hea toitainetesisaldusega. Üks huvitav fakt – ÜRO kuulutas 2013. aasta kinoa-aastaks.

Kui oled suur küpsetaja, siis ei maksa heituda sellest, et gluteenivabad jahud ei kerki nii hästi kui nisujahu. Alati saab lisada pisut rohkem kergitusaineid. Mina olen lisanud näiteks ka soodat kerkimise parandamiseks. Õhulisust lisab küpsetistele ka näiteks guargummi (guaraanapõõsa seemnetest valmistatud taimne paksendaja). Ka tasub meeles pidada, et kasutades erinevaid gluteenivabasid jahusid üheskoos saab alati parema tulemuse, kui kasutada ainult ühte tüüpi jahu.

Guargummi ja tapiokk sobivad ka toitude paksendamiseks ning magustoitude valmistamiseks. Veel annavad küpsetistele hea maitse hoopiski pähkli- ja mandlijahud, mis on ka 100% gluteenivabad.

Pastasõpradele teadmiseks, et nisumakaronide asemel saab kasutada toitudes gluteenivabasid makarone (tatrast, riisist, maisist) või proovida hoopiski klaas- (mungubadest), riisi- või shirataki nuudleid. Kõik viimased on head vokktoitudes kasutamiseks.

Tatra- ehk sobanuudlite puhul aga peab arvestama, et ka seal on sees nisujahu. Aasiapäraste toitude armastajad võivad ka meeles pidada seda, et enamikus sojakastmetes on samuti sees nisujahu. Seda ei leidu vaid tamarisojas või spetsiaalselt gluteenitalumatusega inimestele valmistatud sojakastmes. Uuri koostist ja otsi gluteenivaba toote märki!

Rafineerimine vs täisteravili

Gluteenist ja üldisemalt teraviljadest rääkides tahan aga välja tuua veel ühe olulise aspekti. Nimelt, olenemata sellest, kas tarbime gluteeni sisaldavaid või mitte sisaldavaid teravilju, tuleb pöörata tähelepanu sellele, et täisteravili on meie organismile kindlasti kordades kasulikum kui rafineeritud teraviljad ja nendest tehtud jahud ning tooted.

Täistera sisaldab palju häid vitamiine-mineraale ning ka kiudaineid. Teraviljade rafineerimine vähendab oluliselt väärtuslike toitainete sisaldust. Nt nisujahu rafineerimisel kaob ca 83% toitainetest ning alles jääb peamiselt tärklis. Gluteenivabade teraviljade näitena võib tuua riisi, kust rafineerimisel kaob ca 40% B-grupi vitamiinidest. Võib ilmselt ka väita, et just rafineeritud teraviljade tarbimine (mida kasutab suurem osa teraviljatarbijatest) on seotud ülekaalulisuse, südamehaiguste, diabeedi jm haigustega.

Kokkuvõtteks võin öelda, et gluteeni kõige suuremaks probleemiks pean selle ületarbimist. Isegi need inimesed, kelle tervisele ei avalda gluteen negatiivset mõju, võiksid üle vaadata oma igapäevase nisutarbimise ning asendama nisutooteid erinevatest teraviljadest toodetega ning kasutama pigem täisteratooteid. See rikastab ka toidulauda ning tõstab erinevate toitudest saadavate mineraalide ning vitamiinide hulka.

Kindlasti ei ole kasulik suures gluteenihirmus oma menüüst välja jätta tervet teraviljade gruppi, sest sellisel juhul ei ole enam tegemist tasakaalus toitumisega. Me vajame erinevaid toidugruppe ning seepärast ei saa ükski äärmus olla hea.

Triin Muiste
Parem Elu Koolitused toitumisnõustaja

*Toitumisnõustaja on inimene, kes õpetab läbi toidu oma kehaga sõbraks saamist, näitab, kuidas toit aitab terve olla ning head vormi säilitada. Nõustaja aitab koostada individuaalseid menüüsid ning tema kaudu on võimalik teha toidutalumatuse teste. Toitumisnõustaja poole võib julgelt pöörduda kõrge kolesterooli ja vererõhuga, aneemiaga, liiges- ja nahahaigustega. Õige toit toetab ravi. Kui soovid toitumisnõustaja Triin Muistega ühendust võtta, kirjuta talle: triin@paremelu.ee

 

Lisaks kasulikule infole jagab Triin meiega ka gluteenivaba koogi, küpsiste ja nuudliroa retsepti.

Kaera- ja mandliküpsised

mandliküpsised

 

Vaja läheb:
• 125 g võid
• 100 g rafineerimata roosuhkrut või 120 g palmisuhkrut (saad siit)
• 1 muna
• 150 g gluteenivaba kaerajahu
• 1 tl gluteenivaba küpsetuspulbrit (või 0,5 tl soodat ja 0,5 tl sidrunhapet)
• 100 g mandlijahu (saad siit)
• 0,5 spl kuivatatud ja jahvatatud apelsinikoort (saad siit) või yuzu koort (saad siit)
• 1 tl purustatud kardemoni (saad siit)
• soovi korral natuke riivitud muskaatpähklit (saad siit)
• 2 sl vett

Tee nii: Vahusta toatemperatuuril seisnud või ja suhkur, lisa muna, seejärel jahude ning küpsetuspulbri segu. Niisuta tainast vähese veega. Veereta käte vahel tainast väikesed pallikesed ning vajuta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadil lamedaks. Arvesta, et küpsised valmides paisuvad, seepärast jäta nende vahele piisavalt ruumi. Küpseta küpsiseid 180-kraadises ahjus umbes 15 minutit.

 

Talvine puuviljakook

puuviljakook

Vaja läheb:
•  3dl kastani-riisijahu või 1,5dl maisijahu ja 1,5dl riisijahu
• 2 dl mandlijahu
• 2tl gluteenivaba küpsetuspulbrit (või 0,5 tl soodat ja 0,5 tl sidrunhapet)
• 1 tl soodat
• 1 tl jahvatatud ingverit
• 1,5 apelsini (1 apelsin koorida ja lõigata väikesteks tükkideks, poolikust pigistada mahl)
• 1 spl  jahvatatud kaneeli
• 1 tl purustatud kardemoni
• 2dl Demerara suhkrut
• 3dl Muscovado suhkrut
• 4 muna
• 250g võid
• 300g puhastatud porgandit
• 300g puhastatud õunu
• 1 suur peotäis hakitud sarapuupähkleid või pistaatsiapähkleid (või nende segu)
• 4 peotäit kuivatatud puuvilju: nt rosinaid, goji marjubarbarissi marju, viigimarju, ploome, aprikoose, ingveritükke ja/või kirsse (leota ca 10 min ja suuremad puuviljad haki väiksemateks tükkideks)
• serveerimiseks 1 peotäis värskeid jõhvikaid

Tee nii: Vahusta pehme või suhkrutega. Lisa ükshaaval munad, kogu aeg edasi vahustades. Sõelu kaussi jahud, lisa küpsetuspulber ja maitseained ning sega läbi. Vahustatud massile sega juurde jahu, püreestatud porgandid ja õunad, apelsinitükid ja –mahl (kui tainas tundub niigi vedel, võib mahla lisamata jätta), pähklid ja kuivatatud ning leotatud puuviljad. Pane segu küpsetusvormi (ca 26 cm läbimõõduga vorm). Eelkuumuta ahi 180 kraadini. Küpseta umbes 50-60 min. Kook on valmis, kui sellesse pistetud puutikk jääb puhtaks. Jahtunud koogile võid kaunistuseks raputada peale tuhksuhkrut või lisada marju. Kooki võid serveerida koheselt koos vaniljekastme või jäätisega, kuid kõige parem on kook jahtunult.

Shirataki nuudliroog (4-le)

shirataki_nuudlid

 

Vaja läheb:
• 2 pakki shirataki nuudleid

• 1 punane tšilli
• 2 küüslauguküünt
• 1 väike suvikõrvits
• 1 paprika
• 8 päikesekuivatatud tomatit õlis
• 2 spl oliive
• 1 spl kappareid
• 1 spl palmi– või kookosrasva praadimiseks
 
Tee nii: Puhasta ja haki küüslauk ning tšilli. Viiluta paprika ja suvikõrvits ribadeks. Haki tomatid väiksemateks tükkideks. Kuumuta pannil rasv, lisa hakitud tšilli ja küüslauk. Sega ja lisa siis juurde päikesekuivatatud tomatid. Paari minuti pärast lisa paprika, kapparid, oliivid. Kõige viimasena sega juurde suvikõrvitsatükid ning loputatud ja nõrutatud shirataki nuudlid. Sega pidevalt. Maitsesta soolaga. Lisa juurde ka oliiviõi. Söö koheselt, sest toit jahtub üsna kiiresti. Nuudliroog sobib hästi kana- või kalafilee kõrvale. Tervisest pakatavat aastat soovides, PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile. PS! Facebookis jälgib meid juba ligi 26000 toidusõpra, tule ka!

Kolm hommikusööki uueks hooajaks

Kas ka Sinul napib vahel ideid, kuidas enda ja oma pere hommikuid tervislikult ja maitsvalt, samas kiirelt ja lihtsalt, alustada? Kui nii, siis leiad tänasest postitusest kolm retsepti selle mure lahendamiseks.

Kõik-kõik on uus septembrikuus. Kulunud väljend, aga peab tihtipeale paika. Huvitaval kombel tundus september selline uue hooga alustamise aeg isegi siis, kui peres keegi koolis ei käinud. Sügisel tahaks kuidagi tublim, tervislikum, sportlikum ja õpihimulisem olla, kas pole? Mina näiteks luban, et uuel hooajal saab Umami blogi jälle tihedamini uute postituste näol täiendust, kui suvekuudel. Ja samuti luban enne jõule lähemalt rääkida, mis see oli, mis mind suvel tavalisest harvem Umami blogi kallale lasi. Usun, et pidev hommikusöögi küsimus on päevakorral nii peredes, kus väiksed mudilased väärtusliku kõhutäiega kooli tuleb saata kui ka neis, kus ainult täiskasvanud terveks päevaks energiat ja jaksu peavad koguma. Pidevalt samasugust võileiba süüa on igav ja olgem ausad, tervisele pole see ka enamasti teab mis kasulik. Seepärast leiadki tänasest postitusest mitmeid ideid, kuidas oma uue hooaja hommikuid mõnusalt ja maitsvalt alustada. Seekordsed retseptid on pisut magusa poole kaldu, soolased hommikusöögid jäävad järgmist hommikusöögi-postitust ootama.

Mitmevilja röstsai Kreeka jogurti ja pistaatsiatega

 

hommikusai
 
Selle idee sain ma Martha Stewartilt. Tegu on imelihtsa hommikusöögiga, milles on nii valku, kiudaineid kui ka kasulikke rasvasid, et energiat jaguks kohe pikemalt.
Vaja läheb (1-le):
*1 viil Sinu lemmikut täistera saia
*2spl Kreeka jogurtit
*1spl maitsestamata pistaatsiaid
*1spl agaavisiirupit või mett

Tee nii: Rösti sai, kata see jogurtiga, puista peale pistaatsiaid ja nirista üle agaavisiirupi või meega!

**********************************************************

Energiapätsike pähklitest

 

pahklipatsid
 
Luba endale hommikuks pisut luksust pistaatsiatest, Kreeka pähklitest, mandlitest ja goji marjadest.
Vaja läheb (12 tk):
*100g kaerahelbeid
*100g Kreeka pähkleid
*100g maitsestamata pistaatsiaid
*100g mandlijahu
*Peotäis goji marju
*100-150ml agaavisiirupit (maitse järgi)

Tee nii:

Rösti kaerahelbeid kergelt kuumal kuival pannil. Haki pähkleid ja goji marju veidi peenemaks. Sega kokku kaerahelbed, Kreeka pähklid, pistaatsiad, mandlijahu ja goji marjad. Lisa agaavisiirup ja sega härsti läbi. Jaota segu 12 muffinipaberi vahel ära. Küpseta 200 kraadises ahjus 10 minutit.
 

**********************************************************

Maailma lihtsaimad kaerapätsid

kaerapatsid
 
Minu meelest on täiesti uskumatu, kuidas ainult banaanist ja kaerahelvestest saavad kokku kaerahelbepätsid. Soovi korral võib muidugi lisada ka šokolaaditükke, pähkleid või magusamaks suutäieks agaavisiirupit.
Vaja läheb:
*2 hästi küpset banaani
*2dl kaerahelbeid
*2spl agaavisiirupit (et küpsised magusamad oleksid)
*Soovi korral hakitud šokolaadi, seemneid, rosinaid või pähkleid

Tee nii:

Suru banaanid kahvliga ühtlaseks püreeks, sega juurde kõik muu. Tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile supilusikatäied saadud segu ja küpseta 180 kraadi juures 10-15 minutit või kuni pätsid on ilusad kuldpruunid. Lase jahtuda ja naudi.

Veel mõnusaid hommikusöögi-ideid leiad siit:

   

Jogurt pähkli ja marjaga

  Maitsvad smuutid   Troopiline krõbe müsli
Jaga ka teiste lugejatega, milline on Sinu lemmik hommikusöök. Nii saab siia blogisse häid ideid veel rohkem juurde. Proovi ka postituse retsepte ja kirjuta, kuidas need hommikud Sinu jaoks algasid! 
Mõnusaid hommikuid soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 23 700 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

 

Kodune kommivabrik vol 2 – kolm sorti suussulavaid komme

Seekord leiavad kommisõbrad meie „kommivabriku“ postitusest lausa kolm retsepti:
*tuntud after eight mündimaiuste koduse (ja muide väga lihtsa) variandi,
*veel lihtsama eriti mõnusa kohvikõrvase šokolaadi-pistaatsia fudge´i ja
*kerged ning jahutavad marjad jogurtis.
Nii et mis muud, kui hakkame maiustama!

vaarikad

Suvel juhtub minu meelest tavalisest rohkem seda, et järsku on külalised ukse taga ja neile tuleb kibekiirelt midagi kohvi kõrvale pakkuda. Ega suuri praade keegi ei oota ega soovigi. Palju lahedam on, kui sellisteks puhkudeks on külmkappi varutud enda valmistatud ilusaid maiuseid, mille valmistamine käib justkui muuseas ja ei nõua liiga palju köögis veedetud minuteid, mis kõik ju muidu suve nautimise arvelt napsata tuleks. Niisiis, 1 kuulus after eight, 1 õige magus fudge ja 1 värske ning tervislik vaarikas (või muu mari) jogurtis.

after eight

Kodune after eight

Vaja läheb:
*200 g tumedat šokolaadi
*1 munavalge
*0,5 tl mündi eeterlikku õli (toiduvalmistamiseks sobilikku)
*220 g tuhksuhkrut
*suts looduslikku rohelist toiduvärvi või pisut matcha teed
 
Tee nii:
Sulata vesivannil pool šokolaadist. Kata õhukese šokolaadikihiga kas küpsetuspaberiga kaetud koogivorm või paberist muffinivormid. Tõsta külmkappi min 30 minutiks tahkuma.
Vahusta munavalge ja sega pool sellest tuhksuhkrusse. Lisa mündi õli ja toiduvärv või matcha tee. Sega korralikult ja lisa ülejäänud munavalge. Sega korralikult, kuni saad ühtlase paksu kreemi. Kata šokolaadikiht õhukese kihi saadud mündikreemiga ja tõsta taas min 30 minutiks külmkappi.
Kui mündikiht on tahkeks muutunud, sulata ülejäänud šokolaad veevannil ja kata mündikiht veel ühe šokolaadikihiga. Tõsta kommid külmkappi kuni serveerimiseni. Kui kasutasid kommide tegemiseks suuremat vormi, siis murra serveerimiseks suupärased tükid.
 
 
 fudge
 

Šokolaadi – pistaatsiapähkli fudge

Vaja läheb:
* 200g tumedat šokolaadi
* 100g maitsestamata pistaatsiapähkleid
* 250g kondenspiima
* 20g võid
* suts soola
* soovi korral veidi rummi või brändit
 
Tee nii:
Kuumuta kondenspiim, tõsta pott tulelt, lisa tükeldatud šokolaad ning või ja sega, kuni saad ühtlase massi. Sega juurde pähklid, sool ja kui kasutad, siis rumm või brändi.
Polsterda nelinurkne vorm küpsetuspaberiga ja vala fudge-mass vormi. Tõsta paariks tunniks külmkappi tahenema. Lõika vahetult enne serveerimist väiksed ruudud ja serveeri kohvi kõrvale.
 
 
vaarikas_jogurtis
 

Tervislik suveamps – marjad jogurtis

Vaja läheb:
*200g paksu Kreeka jogurtit
*maitse järgi steviaga magusainet (võib kasutada ka suhkrut)
*1 vanillikauna seemned või 1tl vanilliekstrakti
*200ml vaarikaid või väikseid maasikaid
 
Tee nii:
Sega jogurtisse vanilliseemned või –ekstrakt, lisa maitse järgi steviaga magusainet või suhkrut. Jogurtikiht võib üsna magus olla, sest mari pakub vastukaaluks hapukust. Pista hambaork marja sisse ja kasta paksu jogurtisse. Tõsta jogurtiga kaetud mari küpsetuspaberiga kaetud vaagnale. Tee nii kõigi marjadega, aga jäta marjade vahele ruumi, et nad kokku ei puutuks vaagnal. Tõsta vaagen sügavkülma ca 30-60 minutiks.
Jäised jogurtiga marjad on parimad mõned minutid peale sügavkülmast välja võtmist  – enne on need liiga jäised ja külmad, pärast sulavad aga täiesti pehmeks. Nii et naudi tempokalt ja saad mõnusa jahutava snäki.
 
 
Loodan, et leidsite siit valikust midagi enda jaoks.
Head kommimeisterdamist ja magusat suve jätku,
 
 

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Šikid, pidulikud ja lihtsamast lihtsamad suupisted

Suviste aiapidude, pulmade, koolilõpu vastuvõttude  ja lihtsalt toredate koosviibimiste  tippaeg on kohe kohe käes. Seetõttu leiad tänasest postitusest hulga ideid, mille abil muuta oma laud pidulikuks, efektseks, ilusaks ja muidugi maitsvaks!

(veel …)

Kodune kommivabrik vol 1 – kookosekaramellid

Kas teadsid, et on olemas lugematu hulk erinevaid põnevaid komme, mida saab ise kodus valmistada? Komme on vahva valmistada, sõpradele (või nt emale emadepäevaks) kinkida, lisaks tead siis täpselt, mida maiustused sisaldavad. Neil põhjustel otsustasimegi teha siin Umami BLOGIs postitustesarja nimega „kodune kommivabrik“, mille esimeses osas teeme üheskoos kookosekaramelle!

(veel …)