Imeline India köök
India… nii ilus, nii segane, nii vastuoluline. Mulle meeldib vahel India köögiga mängida. Kas oled juba proovinud? Või oled juba jõudnud sellesse äragi armuda? Seekordses postituses mängime India köögiga koos, piilume veidi selle pikka põnevasse koostisainete nimekirja, leiad mitu indiapärast retsepti. Nii et tule meiega Indiasse!
India köögist rääkides ei saa ei üle ega ümber vürtsidest. Neid kasutatakse seal heldekäeliselt ja nende aroomi järgi tunneb India toidu juba kaugelt ära. Teen kiire ülevaate vürtsidest, mida India köögis tihti kasutatakse.
- Vürtsköömned ei sarnane sugugi meie kodumaiste köömnetega. Minu meelest kõige iseloomulikum India vürts ja koos garam masala vürtsiseguga kõige lihtsam viis, millega toidule India hõngu lisada. PS! Kui loed eestikeelset retsepti ja seal on muude vürtside kõrval nõutud köömneid, siis suure tõenäosusega on tegu tõlkeveaga (vürtsköömen on inglise keeles cumin) ning tegelikult on nõutud vürtsköömnete kasutamine!
- Kurkum, see kuldkollane headus, mis annab toitudele sügavsooja värvuse, aga lisab ka kuhjaga tervislikke omadusi. Tõeline supervürts!
- Koriander on seemnetena mahe vürts, mis sobib hästi ka kodumaise leiva sisse panemiseks. Värsked koriandrilehed on aga ürt, mida õpid armastama aja jooksul ja millest siis enam kuidagi isu täis ei saa. Sobib imehästi nii külmadesse India kastmetesse kui kuumade karride peale.
- Roheline kardemon on meie jaoks vist ennekõike magusa sisse käiv jõuluvürts, aga India köögis kasutatakse seda aastaringselt ja nii soolastes kui magusates toitudes.
- Kaneeli lisatakse samuti Indias nii magusatesse kui ka soolastesse toitudesse.
- Safran, see kurikuulus maailma kalleim vürts, annab nii värvi kui ainult safranile omast luksuslikku maitset.
- Ingver, tuntud nii oma headuses maitseomaduste kui tervislikkuse poolest.
- Sinepiseemned, Indias tihtipeale pruunid, mitte valged, nagu meie neid harjunud oleme kasutama.
- Mooniseemned, Indias tihtipeale valged, mitte mustad, nagu meie harjunud oleme :).
- Münt, nii värskelt kui kuivatatud kujul, lisab India toitudesse värskust.
- Muskaat, vaja läheb vaid pisut, aga maitset annab üksjagu.
- Tähtaniis, ilusa lillekujulise välimusega aniisimaitseline vürts, mis on talvel eriti kasulik, kuna see aitab gripi vastu.
- Lambalääts, põnev mahe ja pisut karrimaitseline vürts, millel on terve pikk rida kasulikke omadusi.
- Karrilehed, parimad värskena, aga ka kuivatatud ajavad asja ära.
- Must kardemon, sügavsuitsused suured kuprad, mida erinevalt tema rohelisest vennast, kasutatakse soolastes toitudes.
- Asaföötida, see tugevalõhnaline põrguline, mis asendab peale pannil kuumutamist sibulat ja küüslauku oma maitse poolest.
- Ajowan ehk karusköömned on mõnus mahe ürt, meenutab pisut punet, soodustab seedimist ja kuulub India 5-vürtsi segu panch phoran koostisesse.
- Aed-mustköömen ehk nigella ehk kalonji on samuti maheda maitsega imeilus matt must nurgeline vürtsitera, mille maitseomadused avanevad röstimisel ja milles peituvad õlid on täiesti uskumatute raviomadustega. Kurkumi kõrval teine supervürts.
- Tamarind on tamarindipuu kuivatatud, leotatud ja kurnatud hapu vili, mis lisabki toitudesse sellist mõnusat karamellist hapukust.
Lisaks ohtratele vürtsidele on India köögis tähtsal kohal erinevad läätsed, basmatiriis, selitatud või ehk ghee, pistaatsiapähklid, roosivesi, kikerherned, tšatnid, marineeritud köögiviljad (pickle), lameleivad (pappadumid, chapatid, naanid…) jne.
Mulle meeldib India köögi juures kõige rohkem see, et lauale pannakse alati korraga terve rida põnevaid roogasid – sooje ja külmi, vürtsiseid ja mahedaid, kollaseid, punaseid, valgeid ja rohelisi… Nii et alustangi siis mõnede ideede jagamisega, mida ühele indiapärasele lauale panna. Postituse lõpust leiad info selle kohta, kuidas endale tasuta proovimiseks India tooteid saada.
***********************************************************************
India pannileib roti
Lihtne kikerhernejahust lameleib, mis valmib pannil. Eriti maitsva roti saab India selitatud või ghee’ga, milles on peidus palju maitsvat võimekki.
Vaja läheb:
*300 g kikerhernejahu (gram-jahu)
*200 g nisujahu, eriti hea oleks chapati jahu, muidu võib leib kõva tulla
*1 tl soola
*1,5 cm pikkune värske ingveri jupp, riivitud
*0,5 tl tšillihelbeid või 1 väike hakitud tšilli
*1 hakitud punane sibul
*1 hakitud roheline sibul
*peotäis hakitud koriandrit
*2 tl karusköömneid
*0,5 tl kurkumit
*2 spl võid või ghee’d pluss veidi lisa küpsetamiseks
Tee nii:
Sega kausis kokku jahud. Lisa riivitud ingver, tšilli, sibulad, koriander, sool, karusköömned ja kurkum. Sega ühtlaseks. Lisa 150 ml toasooja vett ja sulatatud või ning sõtku tihkeks tainaks. Kata tainas niiske rätiga ja jäta pooleks tunniks seisma. Jaota tainas kaheksaks osaks. Rulli iga pall jahusel töölaual ca 0,5 cm paksuseks lamedaks ringiks. Kuumuta kuiv pann tuliseks ja tõsta esimene leib sellele paariks minutiks küpsema. Kui leib hakkab altpoolt värvi muutma, pööra teine külg. Pintselda pealmist külge kergelt või või ghee’ga. Pööra uuesti leiba. Pintselda uuesti. Eemalda kuldne leib pannilt. Küpseta samamoodi kõik 8 leiba. Serveeri läätsehautise (nt selle retsepti järgi tehtud) või mõne tšatni juurde.
***********************************************************************
Frititud punase sibula pätsid (Bhaji)
Kergelt vürtsikad frititud sibulakoogid sobivad India-teemalise õhtusöögi lauale või lisavad eksootikat suupistevalikusse. Sama retsepti võib kasutada ka teiste aedviljadega.
Vaja läheb:
*130 g kikerhernejahu (gram-jahu)
*6 spl maitsestamata jogurtit
*1,5 tl peeneks hakitud ingverit
*1,5 tl peeneks hakitud küüslauku
*0,5 tl vürtsköömneid
*0,5 tl tšillihelbeid
*0,5 tl kurkumit
*1 tl soola
*10 karrilehte (värsket või kuivatatut)
*peotäis värsket koriandrit
*2 punast sibulat
*toiduõli frittimiseks (soovitatavalt rafineeritud kookosõli)
Tee nii:
Sega kausis ühtlaseks kokku kikerhernejahu, vesi ja jogurt. Lisa hakitud küüslauk, ingver, vürtsköömned, tšillihelbed, kurkum, purustatud karrilehed, sool ja hakitud värske koriander. Sega kõik läbi. Koori sibulad, lõika need pooleks ja viiluta õhukeseks. Sega sibulaviilud tainasse. Kuumuta potis õli. Kui tainatilk kohe särisema hakkab, on õli frittimiseks parajalt kuum. Tõsta supilusikatäis tainaga kaetud sibulaviile õli sisse, lase umbes 20 sekundit ühtepidi küpseda ja keera teine külg. Friti umbes minut, kuni sibulapäts on kuldpruun. Tõsta sibulapäts vahukulbiga õlist välja, pane köögipaberiga kaetud taldrikule nõrguma. Serveeri soojalt. Kõrvale sobib hästi mõni tšatni, külm raita maitsestamata jogurtist, sidrunimahlast ja mündist või isegi ketšup.
***********************************************************************
2 raitat
Üks värskendav külm raita-kaste kuulub minu meelest India toidulauale igal juhul. Nimi raita tuleb hindi keelest ja on kokku pandud sõnadest, mis tähendavad musti sinepiseemneid ja teravat (maitse mõttes). Raitat nimetatakse vahel Indias ka dahi, mis tähendab hapupiima. Kõige tuntum on meile vast kurgi raita, aga Indias valmistatakse tervet rida väga erinevaid raitasid – tomati, porgandi, kõrvitsa, kartuli, mündi, koriandri, spinati, peedi, läätse, ananassi, banaani, mango, guajaavi, viinamarja jne. Raitasid serveeritakse erinevate riisi- ja lihatoitude kõrvale.
Mango raita
Vaja läheb:
*250ml maitsestamata jogurtit
*1 küps mango (kooritud ja hakitud)
*0,5tl tumedaid sinepiseemneid
*1 punane tšilli
*¼ tl lambaläätse seemneid
*0,5spl gheed või õli
*näpuotsaga soola
Tee nii: Sega kausis kokku hakitud mango ja jogurt. Kuumuta pannil ghee/õli ja prae sinepiseemneid, kuni need lõhkema hakkavad. Lisa lambaläätsed, prae veel 30 sekundit. Eemalda tšillikaunast seemned ja haki see hästi peeneks. Vala vürtsid ja õli jogurtisse. Maitsesta vähese soolaga. Serveerimisel võid lisada hakitud koriandrilehti.
Kurgi raita
Vaja läheb:
*1 keskmise suurusega kurk
*250ml maitsestamata jogurtit
*0,5tl vürtsköömneid
*0,5tl tumedaid sinepiseemneid
*0,5spl gheed või õli
*0,5tl jahvatatud tšillit
*maitse järgi soola
*hakitud koriandrit ja münti
Tee nii: Rösti kuumal ja kuival pannil vürtsköömned ja purusta need uhmris või kohviveskis. Pese ja koori kurk, haki kurk peeneks. Sega kausis kurk ja jogurt. Kuumuta pannil ghee/õli ja prae sinepiseemneid kuni need hakkavad plaksuma. Vala sinepiseemned ja ghee raita sisse, lisa vürtsköömne pulber, tšilli ja maitsesta soolaga. Sega hästi läbi. Serveerimisel puista raitale hakitud koriandri ja mündi lehti. Serveeri läätsehautiste, riisitoitude või lameleibade kõrvale.
India pontšikute ehk Gulab jamuni valmistamise segu (praegu meie valikust otsas)
Pontsikute valmistamine on imelihtne:
- sega paki sisu 100ml vee või piimaga
- vormi õliste kätega tainast väiksed siledad pallid
- prae kuumas õlis kuldsed pontšikud
- keeda suhkrusiirup (300g suhkrut ja 300ml vett, maitseks veidi safranit, kardemoni, sidrunikoort või roosivett) ja vala pontšikutele 20 min enne serveerimist.
Põnevaid maitserännakuid soovide
PS! Facebookis jälgib meid juba üle 19 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.
PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!