Imeline India köök

India… nii ilus, nii segane, nii vastuoluline. Mulle meeldib vahel India köögiga mängida. Kas oled juba proovinud? Või oled juba jõudnud sellesse äragi armuda? Seekordses postituses mängime India köögiga koos, piilume veidi selle pikka põnevasse koostisainete nimekirja, leiad mitu indiapärast retsepti. Nii et tule meiega Indiasse!

india toit

India köögist rääkides ei saa ei üle ega ümber vürtsidest. Neid kasutatakse seal heldekäeliselt ja nende aroomi järgi tunneb India toidu juba kaugelt ära. Teen kiire ülevaate vürtsidest, mida India köögis tihti kasutatakse. 

  • Vürtsköömned ei sarnane sugugi meie kodumaiste köömnetega. Minu meelest kõige iseloomulikum India vürts ja koos garam masala vürtsiseguga kõige lihtsam viis, millega toidule India hõngu lisada. PS! Kui loed eestikeelset retsepti ja seal on muude vürtside kõrval nõutud köömneid, siis suure tõenäosusega on tegu tõlkeveaga (vürtsköömen on inglise keeles cumin) ning tegelikult on nõutud vürtsköömnete kasutamine!
  • Kurkum, see kuldkollane headus, mis annab toitudele sügavsooja värvuse, aga lisab ka kuhjaga tervislikke omadusi. Tõeline supervürts!
  • Koriander on seemnetena mahe vürts, mis sobib hästi ka kodumaise leiva sisse panemiseks. Värsked koriandrilehed on aga ürt, mida õpid armastama aja jooksul ja millest siis enam kuidagi isu täis ei saa. Sobib imehästi nii külmadesse India kastmetesse kui kuumade karride peale. 
  • Roheline kardemon on meie jaoks vist ennekõike magusa sisse käiv jõuluvürts, aga India köögis kasutatakse seda aastaringselt ja nii soolastes kui magusates toitudes. 
  • Kaneeli lisatakse samuti Indias nii magusatesse kui ka soolastesse toitudesse.
  • Safran, see kurikuulus maailma kalleim vürts, annab nii värvi kui ainult safranile omast luksuslikku maitset. 
  • Ingver, tuntud nii oma headuses maitseomaduste kui tervislikkuse poolest. 
  • Sinepiseemned, Indias tihtipeale pruunid, mitte valged, nagu meie neid harjunud oleme kasutama. 
  • Mooniseemned, Indias tihtipeale valged, mitte mustad, nagu meie harjunud oleme :).
  • Münt, nii värskelt kui kuivatatud kujul, lisab India toitudesse värskust.
  • Muskaat, vaja läheb vaid pisut, aga maitset annab üksjagu.
  • Tähtaniis, ilusa lillekujulise välimusega aniisimaitseline vürts, mis on talvel eriti kasulik, kuna see aitab gripi vastu. 
  • Lambalääts, põnev mahe ja pisut karrimaitseline vürts, millel on terve pikk rida kasulikke omadusi. 
  • Karrilehed, parimad värskena, aga ka kuivatatud ajavad asja ära.
  • Must kardemon, sügavsuitsused suured kuprad, mida erinevalt tema rohelisest vennast, kasutatakse soolastes toitudes. 
  • Asaföötida, see tugevalõhnaline põrguline, mis asendab peale pannil kuumutamist sibulat ja küüslauku oma maitse poolest. 
  • Ajowan ehk karusköömned on mõnus mahe ürt, meenutab pisut punet, soodustab seedimist ja kuulub India 5-vürtsi segu panch phoran koostisesse.
  • Aed-mustköömen ehk nigella ehk kalonji on samuti maheda maitsega imeilus matt must nurgeline vürtsitera, mille maitseomadused avanevad röstimisel ja milles peituvad õlid on täiesti uskumatute raviomadustega. Kurkumi kõrval teine supervürts.
  • Tamarind on tamarindipuu kuivatatud, leotatud ja kurnatud hapu vili, mis lisabki toitudesse sellist mõnusat karamellist hapukust.  

Lisaks ohtratele vürtsidele on India köögis tähtsal kohal erinevad läätsed, basmatiriis, selitatud või ehk ghee, pistaatsiapähklid, roosivesi, kikerherned, tšatnid, marineeritud köögiviljad (pickle), lameleivad (pappadumid, chapatid, naanid…) jne. 

Mulle meeldib India köögi juures kõige rohkem see, et lauale pannakse alati korraga terve rida põnevaid roogasid – sooje ja külmi, vürtsiseid ja mahedaid, kollaseid, punaseid, valgeid ja rohelisi… Nii et alustangi siis mõnede ideede jagamisega, mida ühele indiapärasele lauale panna. Postituse lõpust leiad info selle kohta, kuidas endale tasuta proovimiseks India tooteid saada. 

 

***********************************************************************

India pannileib roti

Lihtne kikerhernejahust lameleib, mis valmib pannil. Eriti maitsva roti saab India selitatud või ghee’ga, milles on peidus palju maitsvat võimekki. 

 

India roti pannileib

Vaja läheb:
*300 g kikerhernejahu (gram-jahu)
*200 g nisujahu, eriti hea oleks chapati jahu, muidu võib leib kõva tulla
*1 tl soola
*1,5 cm pikkune värske ingveri jupp, riivitud
*0,5 tl tšillihelbeid või 1 väike hakitud tšilli
*1 hakitud punane sibul
*1 hakitud roheline sibul
*peotäis hakitud koriandrit
*2 tl karusköömneid
*0,5 tl kurkumit
*2 spl võid või ghee’d pluss veidi lisa küpsetamiseks

Tee nii:
Sega kausis kokku jahud. Lisa riivitud ingver, tšilli, sibulad, koriander, sool, karusköömned ja kurkum. Sega ühtlaseks. Lisa 150 ml toasooja vett ja sulatatud või ning sõtku tihkeks tainaks. Kata tainas niiske rätiga ja jäta pooleks tunniks seisma. Jaota tainas kaheksaks osaks. Rulli iga pall jahusel töölaual ca 0,5 cm paksuseks lamedaks ringiks. Kuumuta kuiv pann tuliseks ja tõsta esimene leib sellele paariks minutiks küpsema. Kui leib hakkab altpoolt värvi muutma, pööra teine külg. Pintselda pealmist külge kergelt või või ghee’ga. Pööra uuesti leiba. Pintselda uuesti. Eemalda kuldne leib pannilt. Küpseta samamoodi kõik 8 leiba. Serveeri läätsehautise (nt selle retsepti järgi tehtud) või mõne tšatni juurde.

 

***********************************************************************

Frititud punase sibula pätsid (Bhaji)

Kergelt vürtsikad frititud sibulakoogid sobivad India-teemalise õhtusöögi lauale või lisavad eksootikat suupistevalikusse. Sama retsepti võib kasutada ka teiste aedviljadega.

Indiaparased punase sibula fritterid

Vaja läheb:
*130 g kikerhernejahu (gram-jahu)
*6 spl maitsestamata jogurtit
*1,5 tl peeneks hakitud ingverit
*1,5 tl peeneks hakitud küüslauku
*0,5 tl vürtsköömneid
*0,5 tl tšillihelbeid
*0,5 tl kurkumit
*1 tl soola
*10 karrilehte (värsket või kuivatatut)
*peotäis värsket koriandrit
*2 punast sibulat
*toiduõli frittimiseks (soovitatavalt rafineeritud kookosõli)

Tee nii:
Sega kausis ühtlaseks kokku kikerhernejahu, vesi ja jogurt. Lisa hakitud küüslauk, ingver, vürtsköömned, tšillihelbed, kurkum, purustatud karrilehed, sool ja hakitud värske koriander. Sega kõik läbi. Koori sibulad, lõika need pooleks ja viiluta õhukeseks. Sega sibulaviilud tainasse. Kuumuta potis õli. Kui tainatilk kohe särisema hakkab, on õli frittimiseks parajalt kuum. Tõsta supilusikatäis tainaga kaetud sibulaviile õli sisse, lase umbes 20 sekundit ühtepidi küpseda ja keera teine külg. Friti umbes minut, kuni sibulapäts on kuldpruun. Tõsta sibulapäts vahukulbiga õlist välja, pane köögipaberiga kaetud taldrikule nõrguma. Serveeri soojalt. Kõrvale sobib hästi mõni tšatni, külm raita maitsestamata jogurtist, sidrunimahlast ja mündist või isegi ketšup.

***********************************************************************

2 raitat

Üks värskendav külm raita-kaste kuulub minu meelest India toidulauale igal juhul. Nimi raita tuleb hindi keelest ja on kokku pandud sõnadest, mis tähendavad musti sinepiseemneid ja teravat (maitse mõttes). Raitat nimetatakse vahel Indias ka dahi, mis tähendab hapupiima. Kõige tuntum on meile vast kurgi raita, aga Indias valmistatakse tervet rida väga erinevaid raitasid – tomati, porgandi, kõrvitsa, kartuli, mündi, koriandri, spinati, peedi, läätse, ananassi, banaani, mango, guajaavi, viinamarja jne. Raitasid serveeritakse erinevate riisi- ja lihatoitude kõrvale.

raita

Mango raita

Vaja läheb:
*250ml maitsestamata jogurtit
*1 küps mango (kooritud ja hakitud)
*0,5tl tumedaid sinepiseemneid
*1 punane tšilli
*¼ tl lambaläätse seemneid
*0,5spl gheed või õli
*näpuotsaga soola

 

Tee nii: Sega kausis kokku hakitud mango ja jogurt. Kuumuta pannil ghee/õli ja prae sinepiseemneid, kuni need lõhkema hakkavad. Lisa lambaläätsed, prae veel 30 sekundit. Eemalda tšillikaunast seemned ja haki see hästi peeneks. Vala vürtsid ja õli jogurtisse. Maitsesta vähese soolaga. Serveerimisel võid lisada hakitud koriandrilehti.

Kurgi raita

Vaja läheb:
*1 keskmise suurusega kurk
*250ml maitsestamata jogurtit
*0,5tl vürtsköömneid
*0,5tl tumedaid sinepiseemneid
*0,5spl gheed või õli
*0,5tl jahvatatud tšillit
*maitse järgi soola
*hakitud koriandrit ja münti

Tee nii: Rösti kuumal ja kuival pannil vürtsköömned ja purusta need uhmris või kohviveskis. Pese ja koori kurk, haki kurk peeneks. Sega kausis kurk ja jogurt. Kuumuta pannil ghee/õli ja prae sinepiseemneid kuni need hakkavad plaksuma. Vala sinepiseemned ja ghee raita sisse, lisa vürtsköömne pulber, tšilli ja maitsesta soolaga. Sega hästi läbi. Serveerimisel puista raitale hakitud koriandri ja mündi lehti. Serveeri läätsehautiste, riisitoitude või lameleibade kõrvale.

 

India pontšikute ehk Gulab jamuni valmistamise segu (praegu meie valikust otsas)

gulab jamun

Pontsikute valmistamine on imelihtne:

  • sega paki sisu 100ml vee või piimaga 
  • vormi õliste kätega tainast väiksed siledad pallid
  • prae kuumas õlis kuldsed pontšikud
  • keeda suhkrusiirup (300g suhkrut ja 300ml vett, maitseks veidi safranit, kardemoni, sidrunikoort või roosivett) ja vala pontšikutele 20 min enne serveerimist.

 

 

Põnevaid maitserännakuid soovide

 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 19 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Suveks kuhjaga mereande … ananassi carpaccio pealekauba

Kõik mereannisõbrad, see postitus on teile! Värsked mere ja tuule järgi lõhnavad mereannid sobivad eriti hästi just suvisele lauale koos jaheda veiniga, kas pole? Loe edasi, et leida kammkarbi carpaccio, taipärase mereannisalati ja kolme värskele austrile sobiva kastme retseptid. Preemiaks peale üks kiire suvine magustoit ananassist. Lisaks kirjutan, kuidas me selle postituse tarbeks Tais mereannijahil käisime.

tai mereanni salat (veel …)

Uus lähenemine grillitud kalale ehk Pla pao

Kui ka Sina armastad kala, siis on seekordne postitus just Sinule. Leidsime Taist ühe väga laheda viisi, kuidas kala grillida ja valminud hõrgutis hiljem ära süüa. Kõige parem selle juures on aga, et sellist kala saab edukalt ka meil Eestis grillida ja ma garanteerin, et tulemus on väga maitsev!

pla pao

Pla pao ehk Tai soolakoorikus grillitud kala on lihtsalt geniaalne.

• Esiteks katab kala grillimise ajal paks soolakiht, mis hoiab liha ilusti mahlaka ja niiskena.

• Teiseks on see maitsetest tulvil kala üks tõeliselt tervislik ja värskust täis söömaaeg.

• Kolmandaks on niimoodi kala söömine (kohe seletan, kuidas) üks lahe seltskondlik tegevus.

Tais kasutatakse selle maiuspala tegemiseks tavaliselt punast hübriid-tilaapiat, aga kasutada võib ka muid valge tiheda lihaga kalasid. Pla paod pakkuva restorani tunned Tais selle järgi ära, et tänava äärde, restorani ette, on paigutatud pikk kitsas grill, selle ühest küljest ulatuvad välja vardad. Kui kala grillimine käib, siis on iga varda otsas suur soolaga kaetud kala, mis aeglaselt kuumade süte kohal ringi keerleb!

(veel …)

Imelihtne dipikaste

Jagan teiega oma kiir-avastust – kõigest 3 komponenti ja tulemuseks imelihtne dipikaste, mille ma täna õhtul ahjus krõbedaks küpsetatud pelmeenide kõrvale avastasin. Sobis superhästi!

 

dipikaste

Foto: saveur.com

(veel …)

3-in-1 ehk Mehhiko, Jaapan ja Samoa ühel taldrikul

Seekordsest postitusest leiad lausa kolm retsepti, mis sobivad hästi nii korraga ühele taldrikule, kui ka eraldi pakkumiseks. Kõik ühtaegu maitsev, lihtne, tervislik kui ka põnev. Üks Mehhikost, üks Jaapanist ja kolmas lausa Vaiksest ookeanist Samoa nimeliselt paradiisisaarelt. Kõigi valmistamine on puhas maitsmiskunst – koguste asemel tuleb sisetunnet ja maitsemeelt usaldada! Lähenegem köögile loominguliselt :)!

Image

(veel …)

Tervislikud ürdid ja vürtsid – Umami raamat ilmunud

Kallid sõbrad, meil on suur heameel teada anda, et Umami raamat “Tervislikud ürdid ja vürtsid. Teejuht põnevate maitsete maailma” (kirjastus Varrak) on ilmunud. Tänases postituses saad võimaluse piiluda selle värvidest ja maitsetest tulvil 240 leheküljelise raamatu sisse ning saada väikse ülevaate sellest, mida põnevat seal peidus on! PS! Kolmele lugejale anname selle trükisooja raamatu kingituseks!

(veel …)

Targad snäkid ja hummuse retsept

Sõna “snäkk” kipub enamus inimeste jaoks seostuma ebatervislikkusega. Aga see ei peaks sugugi nii olema. Seekordsest blogipostitusest:

*saad lugeda, kuidas “targalt näksida” ehk milliseid snäkke koos süüa, et neist maksimaalselt kasu lõigata ja *leiad ühe lihtsa “targa snäki” retsepti, mida ise kodus järgi teha, kui järgmine kord sõbrad külla tulevad või filmi kõrvale toidupoolist otsid.

See, et snäkid ei pea piirduma vaid kartulikrõpsude, juustukuubikute ja kommikausiga, pole vähemalt siinsele lugejaskonnale kindlasti mingi uudis. Snäkke on nii tervislikke, põnevaid kui maitsvaid, nõudku nende valmistamine siis pikemat nikerdamist või mitte. Mõne aja eest sattusin aga veebi-toiduajakirju sirvides huvitavale infole (ajakirjas Flavour Fiesta!), mis räägib sellest, milliseid tervislikke snäkke omavahel kombineerida tasuks, et mõlema snäki kasulikest omadustest maksimaalset ammutada. Tänases postituses tahangi seda infot teiega jagada, et järgmisel korral, kui sõbrad külas või perega filmivaatamine plaanis, te tumeda šokolaadi kõrvale maasikaid sööks, et raud tänu marjade C-vitamiinile paremini imenduks või krõmpsuvate paprikaribade juurde kodujuustudipi valmistaks, et köögiviljast A-vitamiin kätte saada. Erinevaid hästi koostööd tegevaid kombinatsioone näete allolevalt pildilt:

targad snäkid kasulikud

Jagan teiega ka kiiret ja lihtsat hummuse retsepti, mille kõrvale siis muuhulgas tasuks porgandeid serveerida, ikka et kasulikku A-vitamiini kätte saada. Hummus on Lähis-Ida köökides populaarne kikerhernestest dipikaste, mida serveeritakse köögiviljade või pitaleiva kõrvale. Kreemjas dipikaste on tervislik tänu kikerhernestele, mis aitavad kolesterooli kontrolli all hoida (allikas: whfoods.com), küüslaugule, külmpressitud oliiviõlile ja kaltsiumisrikastest seesamiseemnetest tehtud tahinile. Soovitan hummusele puistata ka traditsioonilist zaatari ürdisegu, mille kohta Iisraelis, Liibanonis ja Süürias usutakse, et see mõjub vaimule ergastavalt ja teeb keha tugevaks. 

hummus ja porgand

Hummus porgandi kõrvale

Vaja läheb:
*1 purk keedetud kikerherneid
*2-3 spl tahinit
*1-2 küüslauguküünt
*0,5 tl vürtsköömet
*3 spl külmpressitud oliiviõli
*1 tl zaatarit
*3 spl sidrunimahla
*soola ja pipart
Serveerimiseks porgandit, teisi köögivilju, pita leiba

  Tee nii: kurna kikerherned, aga jäta vedelik alles. Pane kaussi kikerherned, tahini, küüslauk ja uhmerdatud või jahvatatud vürtsköömned. Suru või saumikserda nad ühtlaseks massiks. Maitsesta soola, pipra ja sidrunimahlaga. Lisa 2 spl oliiviõli. Sega kõik ühtlaseks. Kuna hummus peaks olema kreemjas, siis lisa vajadusel vähehaaval kikerherneste vedelikku, kuni saavutad soovitud kreemise kontsistentsi. Tõsta hummus kaussi, puista üle zaatari ja ülejäänud oliiviõliga. Serveeri köögiviljade ja pitaleivaga.