Eestimaine tooraine, Jaapani maitsed

Kas teadsid, et jaapanlased on täielikud toidu-geeniused? Nende maitsed on viimseni timmitud ja filigraanselt viimistletud. Õnneks on viimasel ajal jaapanlaste geniaalsed toiduained saavutanud maailma kokkade seas aina enam populaarsust ja seega saame nendega aina rohkem tuttavaks. Nii tekkis ka idee teha postitus headest kodumaistest toorainetest, millele imelihtsalt saab lisanüansi anda just nendesamade geniaalsete jaapanipäraste maitsetega! Lihtne ja maitsev, mida veel ühelt õhtusöögilt tahta, kas pole?

Kui meile Umamisse Jaapani tooteid lisandub, siis olen alati täielikus elevuses. Tean, et on oodata tõeliseid maitseelamusi ja enamasti ma ei eksi. Ja ma ei ole ainuke – unagi kaste näiteks, millega on marineeritud selle postituse veiseliha, meeldis mu emale niiväga, et tema arvates võiks seda lausa pitsist juua :). Kõige traditsioonilisem viis selle kasutamiseks Jaapanis on grillitud angerjas ehk unagi. Samas sobib imehästi ka grillitud muud sorti kalale, lihale või riisitoitudele niristamiseks. Misopasta jällegi, mis maitsestab mõnusalt karamelliselt väikseid varajasi kartuleid, on tõeliselt mitmekülgne umami-laks, mis sobib nii liha marineerimiseks, supi keetmiseks kui ka köögiviljade grillimiseks. Idee eest miso-võiga kartuleid praadida pean tänama ülimalt andekat peakokka Orm Oja restoranist Art Priori, kes mulle selle imelihtsa, aga superhästi toimiva idee andis. Kurgisalat sai kastmeks ühe minu viiest kahe-koostisaine salatikastmest (luban, et jagan teiega aegamööda ka ülejäänud nelja varianti), kus nii hapukus kui soolasus tulevad ume äädikast. Ume äädika võlu on lisaks heale maitsele ka see, et kuigi see on hapu, siis tekitab see maos aluselist keskkonda. Seega sobib ka kõrvetiste või iivelduse puhul. Ja jaapanlased arvavad, et see ravib ka pohmelli. Seega, selline kurgisalat sobib ka suviste pidude järgseks hommikusöögiks :).

Aga nüüd siis retseptide juurde!

eesti tooraine jaapani maitsed

 

I – Unagi marinaadis lihaveis

Mina kasutasin siin oma viimase aja lemmiktükki, milleks on Liivimaa Lihaveise petit tender. Võib kasutada muidugi ka fileetükki. 

Vaja läheb:
* 1 terve lihaveise petite tender või fileetükk
* 100ml unagi kastet (leiad siit)
* 2spl sojakastet (leiad siit)
* praadimiseks 1spl võid
* serveerimiseks head soola
* soovi korral ponzu kastet (leiad siit)

Tee nii:
puhasta liha kelmetest. Sega unagi kaste ja sojakaste kokku, maitsesta musta pipraga. Hõõru marinaad lihale ja tõmba liha ümber tihedalt toidukile. Tõsta mõneks tunniks liha külmikusse, veel parem kui terveks ööks. 
Kuumuta ahi 180C kraadini. Tõsta liha enne küpsetamist külmikust välja vähemalt 30 minutiks. Võid lihatüki pooleks lõigata, et kiirendada küpsemist. Kuumuta pannil 1spl võid ja prae liha igalt küljelt pruuniks. Tõsta liha ahju järelküpsema. Kui sulle meeldib pigem toores ja punane liha (nagu meile), siis ca 5 minutiks. Kui eelistad küpsemat, siis kauemaks. Võta liha välja, kui see on veel grammike vähem küps, kui soovid seda süüa. Tõsta liha taldrikule ja kata fooliumiga. Lase lihal ca 5 minutit veel niimoodi “puhata”. Nüüd lõika lihast terava noaga õhukesed viilud ja puista peale veidi kvaliteetset soola. Kui soovid, siis võid kõrvale pakkuda ka ponzu kastet, mis sobib mahlaka lihaga kui valatult. 

II – Miso-võiga praetud kartulid

Vaja läheb:
*1kg väikseid värskeid kartuleid
*2spl võid
*1spl misopastat (leiad siit)

Tee nii:
Pese kartulid. Kui soovid, võid need ära koorida, aga kui kasutad varajasi kartuleid, siis pole selleks vajadust. Keeda need soolaga maitsestatud vees ära, kurna ja lase jahtuda. Kuumuta pannil või ja sega selle hulka ka misopasta. Prae kartulid kuldseks ja serveeri kohe. Nii lihtne see ongi!

III – Klopitud kurgisalat ume-vinegretiga

Vaja läheb:
*1 kurk
*1,5spl ume äädikat (leiad siit)
*2spl külmpressitud oliiviõli (proovi nt seda)
*1spl umega seesamiseemneid (leiad siit)

Tee nii:
pese kurk ja lõika õhukesteks viiludeks. Sega kausis ume äädikas ja oliiviõli. Klopi kahvli või vispliga kuni saad paksu ühtlase emulsiooni. Vala see kurkidele ja lisa umega seesamiseemned. Kata kauss taldrikuga, hoia taldrikut ja kaussi hästi kõvasti koos ja klopi hoolega kurke vastu kaussi-taldrikut. Niimoodi lähevad mahlad liikuma ja maitsed segunevad kiiresti. Ongi valmis!

 

Soovin teile maitsvat suve täis geniaalseid katsetusi!

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

 

Ramen nuudlisupp, külma aja kosutus

Meil siin ikka seda külma aega jätkub ja seetõttu on minu meelest täiesti omal kohal lõputu hulk soojendavaid roogasid. On ju nii? Jaapanlastel on samuti pool aastat külma ilma ja seetõttu on nad välja mõelnud terve rea erinevaid sooje ramen (ja teisi) nuudlisuppe, mis sobivad külmetavate näppude ja punase ninaga nagu rusikas silmaauku. Tänasest postitusest leiad ühe eriti mõnusa rameni retsepti kaua küpsenud seakülje ja kreemja misopuljongiga. 

Jaapanis on nii, et pea igal piirkonnal on oma viis ja retsept, kuidas ramenit keeta. Kõige levinumad on vast nii Jaapanis, kui ka üle maailma, miso ramen (nagu meie täna valmistame), shio (soola) ja soja ramen. Aga minu kõigi aegade lemmik on tonkotsu ramen, mida keedetakse mituteist tundi ja selline keetmine lõpeb täiesti uskumatu heleda kreemise puljongiga, mille kreemisus tuleb pikalt keedetud kontidest, mitte vahukoorest vms. Jaapanis olles sattusin sellest lausa sõltuvusse. Kui tagasi lendasime ja juba lennujaamas lendu ootasime, siis tormasin veel nagu hull mööda lennujaama ja otsisin oma viimast rameni kausi täit. Väljaspool Jaapanit pole ma seda õiget, nii pikalt keedetud ramenit kuskil müügil näinud. Minu esimeses raamatus, “Samba, sake ja tšillikaun”, on aga retsept täiesti olemas, kuidas kodus ise see kreemine tonkotsu valmis keeta. Kel aega ja ettevõtmist jagub, soovitan soojalt!

Kõiki ramen nuudleid iseloomustab liha või kalapuljong ja nisujahust pikad nuudlid, mida on igati viisakas ramenikohas pika laua taga aurava kausi kohale kummardunult kõva häälega endale sisse luristada. Täiesti täiesti autentsed ramen nuudlid on valmistatud lisaks nisujahule, soolale ja veele veel spetsiaalsest aluselisest kansui veest. Samas saab absoluutselt õige rameni maitse kätte ka tavaliste Hiina munanuudlitega. Üldse arvatakse, et rameni juured on pärit Hiinast. 

 

Miso ramen kauaküpsenud seaküljega

ramen nuudlid

Vaja läheb:

*Keeda puljong (keeda ise kanakontidest või naturaalsest kanafondist), lisa keetmisel mõned ingveriviilud, jupp porrut, paar küüslauguküünt ja Premium sojakaste (ca 4spl 1liitri kohta). Mina soovitan jaapanipärase puljongi saamiseks lisada keetmisel ka dashi puljongit

Kurna ja lisa puljongile (1 liitri kohta):
*0,5 tl gochujangi (leia siit või siit)
*2 spl misopastat 
*1 spl mirinit

Nüüd on supipõhi valmis, valmista ette lisandid!

Chashu ehk kauaküpsenud seakülg

Vaja läheb:
*340 g seakülge
*1 spl soola
*4 cm ingverit
*120 ml vett
*60 ml saket
*60 ml sojakastet
*60 ml mirin
*3 spl suhkrut
*rohelist sibulat

NB! Ära seda sealiha välja jäta, sest see on kogu asja keskpunkt ja igat küpsenud minutit väärt, usu mind!
Tee nii: Prae sea pooled potis pruuniks, aja vedelikud, sool ja suhkur potis keema, lisa liha, ingver ja rohelist sibulat. Kata fooliumiga nii, et äärtest saab aur välja, keeda ca 1h, võta foolium ära, keeda edasi kuni kaste poti põhjas on paks ja kleepuv. Kokku võtab see ikka oma paar tundi aega. Lõika liha ristipidi triibulisteks viiludeks.

Ülejäänud lisandid:
*keeda valmis Hiina munanuudlid või mõned muud nuudlid, nagu näiteks ramen nuudlid või värsked ramen nuudlid
*keeda seest pehmed munad, koori ettevaatlikult ja pane need marinaadi sisse seisma (marinaadiks sega iga 2 muna kohta kokku 2spl sojakastet, 2spl mirin, 6spl vett). *valge osa porrust (lõika peenikesteks tikkudeks)
*hakitud roheline sibul 
*nori tšipsi tükid 
*tšilliõli + seesamiõli võrdsetes kogustes kokku segatuna supile tilgutamiseks
*marineeritud ingver
*umega seesamiseemned 
*pilve kõrva seened või šiitake seened (leota külmas vees, loputa ja keeda läbi, viiluta ja tõsta külmikusse oma aega ootama)
*Jaapani 7 vürtsi segu
*Röstitud sibulat

Pane supp kokku: tõsta kaussi nuudleid, vala peale kuum puljong. Lisa lihaviilud, porrut, rohelist sibulat, ingverit, seeni, poolik muna ja vetika krõpsud. Tilguta peale õlide segu, puista veidi 7-vürtsisegu ja/või umega seesamiseemneid ja praetud šalottsibulat. 

 

*************************************************************

 

Auravaid kausitäisi soovides



 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

P.S. Facebookis jälgib meid juba üle 19 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.
Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Maailma lihtsaim gurmee-dessert

Iial pole piisavalt palju lahedaid ideid, kuidas kiirelt ja lihtsalt midagi eriti efektset ja maitsvat lauale saada. On ju nii?! Eriti just dessertide osas, sest keegi meist ei taha ju poole peo pealt kööki magustoitu vaaritama minna. Ja seekordsest postitusest leiad 5 maailma lihtsaimat retsepti, mille abil tõelised gurmeedesserdid ühe hetkega valmis saada. Vaja on vaid head jäätist ja põnevaid maitseid.

pistaatsia

(veel …)

Imelihtne dipikaste

Jagan teiega oma kiir-avastust – kõigest 3 komponenti ja tulemuseks imelihtne dipikaste, mille ma täna õhtul ahjus krõbedaks küpsetatud pelmeenide kõrvale avastasin. Sobis superhästi!

 

dipikaste

Foto: saveur.com

(veel …)

Krõbedad sibularõngad õhtusele snäkilauale

Kui ka Sina leiad, et lisaideed, mida pakkuda nädalavahetuse snäkilaual, kui kallid sõbrad külla tulevad, on alati teretulnud, siis leiad tänasest postitusest endale ühe idee – panko riivsaiaga krõbedad sibularõngad. Ideaalsed külma õlle kõrvale!

Image

(veel …)

Vetikasalat ehk tervislik ja kerge amps otse merest

Kui ka Sulle maitsevad erinevad vetikad ning neist valmistatud tooted, siis on mul Sinu jaoks üks rõõmusõnum ja retsept. Nimelt saad nüüd Umamist vetikate segusalatit, millest valmib lihtsa vaevaga üks ilus ja tervislik salat! Just sellest segust ja sellest salatist tänases postituses lähemalt räägingi.

Image

(veel …)

3-in-1 ehk Mehhiko, Jaapan ja Samoa ühel taldrikul

Seekordsest postitusest leiad lausa kolm retsepti, mis sobivad hästi nii korraga ühele taldrikule, kui ka eraldi pakkumiseks. Kõik ühtaegu maitsev, lihtne, tervislik kui ka põnev. Üks Mehhikost, üks Jaapanist ja kolmas lausa Vaiksest ookeanist Samoa nimeliselt paradiisisaarelt. Kõigi valmistamine on puhas maitsmiskunst – koguste asemel tuleb sisetunnet ja maitsemeelt usaldada! Lähenegem köögile loominguliselt :)!

Image

(veel …)

Wonton, samm sammult

Seekord valmistame koos wontoneid ja seda täiesti nullist alates. Midagi veel lihtsamat on raske ette kujutada, kohe näed! Lisaks imelihtsale wontonitainale valmivad pannil maitsvad sealihaga aasiapärased pelmeenid ja potis kirsi-šokolaadi täidisega magusad wontonid. Nii et käised üles ja sõtkuma!

wonton

Meilt on päris tihti küsitud, kas umami e-poest saaks osta sügavkülmutatud wontonitaigna lehti. Ja nüüd saabki, vt siia! Aga kuna need sulavad postiautomaadis, siis näed sellest postitusest, et neid saab väga edukalt ka ise teha. Retsept nõuab ainult kolme asja, mis igaühel enamasti kodus olemas on (jahu, sool ja vesi) ning valminud tainalehed saab edukalt sügavkülma panna, et neid sobival hetkel kasutada. Ja kui tainas valmis, siis algab alles see tõeline pidu, sest valmistamisvõimalusi on lõputult alates bambusaurutajas valminud hiinapärastest wontonitest ja pannil praetud jaapanipärastest gyozadest kuni Hiina wontonisupi või õlis frititud krõbedate maiusteni välja. Aga kõigepealt siis tainas!

Retsept on selline (ca 35 wontonilehe jaoks):

*240g nisujahu

*0,5tl soola

*120ml äsjakeenud vett

1. Mõõda välja jahu ja sool. Pane vesi keema.

1 pane koik valmis

2. Sõelu kaussi jahu ja sega hulka sool.

2 sega sool ja jahu kokku

3. Pidevalt kahvli (või pulkadega) segades lisa äsjakeenud vesi.

3 lisa asjakeenud vesi

4. Sega kõik ühtlaseks ja vormi tainast pall. Kui tundub, et vett on liiga vähe, siis lisa tulikuuma vett 1 tl haaval. Pane pall kaussi ja kata kauss niiske rätiga ca 30 minutiks.

Psst! Kuigi enamasti soovitatakse tainal lasta niiske rätiga kaetult seista, siis olen proovinud ka selle etapi vahele jätta ja toimib ka nii 🙂

5 kaussi ja kata niiske lapiga

5. Sõtku tainast umbes 5 minutit, kuni see on ühtlane. Rulli jahuse laua peal pikaks ca 4-5 cm läbimõõduga toruks.

6 sotku 5 min

6. Lõika terava noaga ühesuurused (ca 1,5cm läbimõõduga) seibid. Selleks lõika tainatoru esmalt pooleks, see omakorda pooleks jne.

7 loika seibideks

7. Rulli igast seibist õhuke tainaleht.

8 rulli ohukeseks

8. Kata lahtirullitud leht mõlemalt poolt jahuga ja lao virna.

8

9. Nüüd teeme väheke pätti! Kogenud wontonimeistrid oskavad rullida ideaalseid ringe, aga enne, kui nii osavaks saad, kasuta klaasi ja terava otsaga nuga või sobilikku vormi, et lõigata välja ilusad ca 7-8cm läbimõõduga ringid.

9 vaike pettus

9

9-

Nüüd võid kohe oma valminud wontonilehtedest midagi valmistada, panna vajalik kogus jahuseid lehti toidukilesse ja maksimaalselt päevaks külmkappi või sügavkülma, et neid hiljem kasutada. Sügavkülmutatud lehed võiks eelmisel päeval enne nende kasutamist tavalisse külmikusse sulama tõsta.

Valminud tainalehti võib kasutada miljonil erineval moel, aga meie valmistame täna jaapanipäraseid gyozasid sealihatäidisega ja sügavpraetud magusaid wontoneid kirsi-šokolaadi täidisega.


 

Gyozad sealihatäidisega

Vaja läheb:
* 30-40 wontonilehte
(ja kui ikka ise tainast teha ei viitsi, siis valmis tainalehed saad siit)
*500ml hakitud Hiina kapsast
*1/2 spl soola
*250g sea hakkliha
*1/2 spl riivitud ingverit
* 2 küüslaugu küünt
* 1 šalottsibul
* 1spl hakitud rohelist sibulat
* 1tl gochujangi
* 2tl seesamiõli
* 1/4 tl suhkrut

Kastmeks:
* 6spl sojakastet
* 3spl riisiäädikat
* mõned tilgad tšilli õli

Tee nii:

Sega kõik täidise koostisained kokku ja sõtku-pigista kätega ühtlaseks. Tõsta iga tainalehe keskele 1 tl täidist. Tõsta tainalehe pooled kokku ja pigista näppudega keskelt tainas kokku.
keskelt kokku

Nüüd hakka järjest keskelt ääre poole väikseid volte tegema ja pigista iga volt kõvasti kokku.

voltima

uhelt poolt

Ja nüüd tee voldid teisele poole. Tulemus peaks olema umbes selline:

ja teiselt poolt

Lao valminud gyozad küpsetuspaberile ritta.

ritta

Kuumuta pannil õli, prae gyozad altpoolt kuldseks, vala pannile ca 50-100ml keevat vett ja kata pann kaanega. Mõne minuti pärast on maitsev roog valmis. Serveeri dipikastmega, milleks sega kokku sojakaste, riisiäädikas ja mõned tilgad tšilliõli.

naudi


Kirsi-šokolaadi täidisega wontonid

Vaja läheb:
*30 wontonilehte

*30 konservkirssi (PS! mitte kokteilikirssi)
*30 väikest šokolaadi tükki
*frittimiseks kookosõli või virgin kookosõli
*pealepuistamiseks tuhksuhkrut

magusad wontonid

Tee nii:

kuumuta potis kookosõli. Parem on kasutada pisut kitsamat potti, muidu peab ca 7cm sügavuse õlikihi saamiseks väga palju kookosõli panema. Õli on piisavalt kuum, kui sellesse visatud saiatükk kohe särisema hakkab ja ca 30 sekundiga kuldseks küpseb.

Tõsta igale tainalehele 1 köögipaberiga kuivatatud kirss ja sellele väike tükk šokolaadi. Tõsta 4 taina äärt keskele kokku ja pigista kõvasti kinni, et sisu keemise käigus välja ei tuleks. Prae kuumas õlis kuldseks. Ära korraga liiga palju wontoneid õli sisse pane, muidu jahtub õli liialt ja wontonid võivad omavahel kokku hakata. Tõsta wontonid õlist välja köögipabaerile nõrguma. Puista peale tuhksuhkrut ja serveeri kohe!

valmis

 

Põnevaid wontoni-ideid soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

 

Matcha maagia!

Kuidas kasutada oma roherohelise pulbriga täidetud matchapurki?
Siit leiad ideid matchaga toitude ja jookide tarvis, aga kas teadsid, et matchast saab lihtsalt ka supertõhusa näomaski, et suvine päevitunud nägu näeks välja ka värske ja särav. Postitusest leiad kolm kiiret maskiretsepti.

 

matcha_pulber

Matcha tee

 

Mis see matcha tee üldse on?

Matcha on jahvatatud roheline Jaapani tee, mida serveeritakse traditsioonilise teetseremoonia käigus. Rohelise tee lehtede peeneks pulbriks jahvatamine ja selle kuuma veega teeks vispeldamine sai populaarseks juba Songi dünastia võimuloleku ajal (960-1279). Sealt levis see komme zen budismi munkadega Jaapanisse, kus on populaarne tänase päevani.Matcha teepulbri valmistamine algab juba mitu nädalat enne teelehtede korje algust, kui teepõõsad kaetakse, et varjata neid  otsese päiksevalguse eest. See aeglustab kasvu, muudab lehed tumedamaks roheliseks ja tekitab lehtedes aminohappeid. Korje ajal valitakse välja vaid kõige ilusamad teelehed. Matcha jaoks laotatakse lehed laiali kuivama, eemaldatakse rootsud ja jahvatatakse kivide vahel peeneks pulbriks. 30 grammi matcha jahvatamine võib võtta aega kuni 1 tund.Matcha tee on Jaapanis teede kuningas ja ka kodumaal on tegu kallihinnalise delikatessiga. Jaapanis olles läksime koos oma sõbra Tadashiga oma elu esimest tassikest matcha teed proovima ja ta tunnistas, et see on elu esimene matcha-tass ka tema jaoks – tema peres selliseks luksuseks vahendeid lihtsalt polnud. Matcha tee on maitselt ja aroomilt heinane ja õrnalt mõrkjas.
Matcha_tee_ja_vispel
 
Foto: rivertea.com
 

Mis selles matchas nii imelist on?

Matcha tee on võrreldamatult tervislik:
* matcha tee on rohelisest teest kordi tervislikum, kuna matchat juues juuakse ära lahustunud teelehed, aga rohelise tee puhul vaid teelehtede tõmmis;
* 1 klaas matchat võrdub antioksüdantide ja toitainete sisalduse poolest 10 klaasis rohelises tees sisalduvaga;
* matcha kiirendab ainevahetust ja põletab kaloreid;
* viib kehast mürgid välja (detox);
* tõstab tuju ja suurendab keskendumisvõimet;
* annab organismile C-vitamiini, tsinki, kroomi, magneesiumit;
* võitleb viiruste ja bakterite vastu;
* on kiudainerikas;
*alandab kolesterooli ja veresuhkrut.Nii et üks tõeliselt vägev pulber neil Jaapanlastel valmis jahvatatud.
 

Kuidas kogu see võlu enda kasuks tööle panna?

*Sisse juua

Kõige lihtsam ja traditsioonilisem on muidugi keeta matchast teed.
Väike kogus matcha pulbrit pannakse kaussi, tavaliselt bambusest lusika ehk chashaku´ga, seejärel lisatakse soe vesi. Segu vahustatakse bambusest vispli ehk chasen´iga, kuni see on täiesti ühtlane. Kuna matcha võib pisut mõrkjas olla, siis serveeritakse selle kõrvale enamasti ka väike maiustus. 40 grammist matcha pulbrist peaks saama 20 kaussi lahjemat matcha teed ehk usucha´t või 10 kaussi kanget teed ehk koicha´t. Muidugi ei juhtu midagi, kui chashaku ja chaseni asemel kasutate täiesti tavalist väikest lusikat, tee kasulikkus selle all ei kannata 
Kui tee tundub liiga vähehuvitav, siis lisa näiteks lusikatäis oma jäätisekokteili või smuuti sisse. Või valmista Vietnami kohvi ainetel üks magus kondenspiimaga matchajook.
 vietnami_matcha
 
Vietnami matcha
 

Magus matcha Vietnami kohvi ainetel

Vaja läheb:
*1tl matcha pulbrit
*100ml kuuma vett
*4-5 spl magusat kondenspiima (või taimset kondenspiima)
 
Tee nii:
Vala klaasi põhja kondenspiim. Vala kannus matcha pulbrile kuum vesi ja sega korralikult läbi. Kalla kuum matcha tee kondenspiimale. Serveeri lusikaga, et enne joomist kõik läbi segada.
 

*Sisse süüa!

Tänapäeval kasutatakse matchat ka erinevate toiduainete valmistamisel – matchaga soba (tatrajahu) nuudlid, roheline matcha jäätis, mochi riisijahumaiustused, kommid, makroonid, juustukoogid jne. Matchat võib kasutada, et anda looduslike vahenditega oma küpsetistele ilus roheline värv ja palju tervistavaid omadusi.Jaapanis on populaarne roheline matcha jäätis. Kes ei viitsi ise jäätist valmistada, võib teha „petu“jäätist ehk segada veidi matcha pulbrit oma lemmikule plombiirile või vanillijäätisele.
Matchat võib lisada keeksi- või küpsisetainasse või puistata sellega üle muidu kakaokihi alla käivtiramisu-dessert.
Matcha pulbri sees võib keerutada ka lihtsaid tumeda šokolaadi trühvleid – neist kahest kokku saab tõelise antioksüdandi pommi. Ühe võimaliku retsepti selliste trühvlite tegemiseks leiad siit.
 
 matchamisu matcha_truhvlid 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Naha peale määrida!

Ja siit tuleb nüüd võibolla midagi üllatavat. Matchas peituvad antioksüdandid, vitamiinid, mineraalid ja toitained tulevad kasuks ka nahahoolduses. Jagan teiega kolme imelihtsat retsepti, kuidas matcha pulbrist nahka särama panevaid maske valmistada.
 
matcha_mask  matcha_mask_naole(1)  
 

Matcha+vesi

Kõige lihtsama maski saad, kui lisad matchale mõned tilgad vett, segad kreemjaks ja määrid näole. Hoia 15 minutit nahal ja loputa siis leige veega maha.
Kasu: paneb naha särama, värskendav, antiosüdandid võitlevad vananemise vastu ja uuendavad naharakke.

Matcha+jogurt

Lisa matchale vee asemel maitsestamata jogurtit. Hoia 15 minutit nahal ja loputa siis leige veega maha.
Kasu: lisaks eelneva maski juures mainitule töötab jogurt Sinu naha kasuks – selles peituv tsink vähendab aknet ja punetust, tõmbab poorid kokku. Selline mask sobib hästi ka peale päikesepõletust, sest jogurt leevendab punetust ja kipitust.
Kuiva naha puhul võib sellele maskile lisada ka supilusikatäie mett, sest see on sügavalt niisutava toimega.

Matcha+kookosõli

Viimane on täielik power-mask, sest selle tegemiseks tuleb matchapulbrile lisada veidi kookosõli. Muu on sama – sega ühtlaseks, kanna näole, hoia  15 minutit, loputa leige veega.
Kasu: Kookosõli omaltpoolt lisab matcha kasulikkudele omadustele niisutava, toitva, akne ja vananemise vastase toime!
 

Tugevat tervist soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

 

Sööme sushit!

sushi

Seekordsest blogipostitusest leiad näpunäiteid:
*sushiriisi keetmiseks;
*sushi valmistamiseks;
*sushi söömiseks!

 

Sushi on pärit küll Jaapanist ja algselt, sajandeid tagasi, oli tegu hoopis riisi sees säilitatud kalaga, mitte peene roaga, millena me seda tänapäeval tunneme, aga nüüdseks on see jaapanipärane hõrgutis saanud populaarseks üle maailma. Sushi valmistamiseks läheb tarvis spetsiaalset sushiriisinori vetika lehti, meelepäraseid täidiseid, Jaapani mädarõigast wasabitsojakastet ja marineeritud ingverit. Ma mäletan väga täpselt, millal ma oma elu esimesed sushiampsud suhu pistsin. See oli aastal 2004, kui New Yorkis külas olles keegi suure hulga erinevaid sushisid lauda tellis. Pidime teiste pealt pisut jälgima, mismoodi see sushide söömine käima peaks ja tegime proovi. Esmamulje ei olnud jalustrabav, tuleb tunnistada, aga siiski jäi meelde, et midagi selles jaapanlaste roas peitub. Mul on veel meeles, et selles NY restoranis pakuti sushi kõrvale dipikastmeks muuhulgas ka mett!!! Ja see maitses küll kummaliselt. Oli selle meega nagu oli, sushit hakkasin armastama juba järgmisest korrast, kui seda proovisin. Nüüdseks oleme sushit söönud kõikjal üle maailma, alustades Brasiiliast (kus on ju tegelikult maailma suurim jaapanlaste kogukond väljaspool Jaapanit ja seega täiesti ideaalne koht autentse sushi söömiseks) kuni Tokyo kuulsa Tsukiji kalaturuni välja. Sellest viimasest saadud ilmselge sushi üledoos on mul samuti väga selgelt meeles. Pisikesest sushikohast välja taarudes oli tunne, et enam iial ei lähe minu kõhtu ühtki sushit. See tunne läks õnneks koos täiskõhutundega üle, aga ühe tarkusetera panin siiski sellest kogemusest kõrva taha – hommikul kl 6 ei tasu üritada ära proovida võimalikult paljusid erinevaid sushirestoranis pakutavaid hõrgutisi!!! 

sushi_tegu

Sushitegu on suures osas fantaasia küsimus – kellele meeldib traditsiooniline minimalistlik lähenemine, nt lihtsad kurgi või lõhega makirullid, kes eelistab aga täita või katta oma sushirullid kõige erinevamate täidiste-lisanditega, mille peale Jaapani sushikokad arvatavasti südamerabanduse saaksid, aga millega katsetamine on jällegi pagana põnev!

sushitegu

Sellel pildil on valik võimalikke traditisoonilisemaid sushitäidiseid – lõhe (kui Sa pole kindel, et müügil olev lõhe on eriti värske, siis võid asendada selle soolalõhega), krabipulgad (mille võid ka ära hakkida ja vähese majoneesi ning tšilliõliga sushi sisse käivaks salatiks segada), avokaado, kurk, krevetid, kalamari, seesamiseemned.

How to make perfect sushi rice. Firm shiny grains or rice seasoned with vinegar, sugar and salt.
How to make perfect sushi rice. Firm shiny grains or rice seasoned with vinegar, sugar and salt.

 

Olgu lähenemine traditsiooniline või fantaasiarikas, igatahes on õnnestunud sushiteo üheks eelduseks hästikeedetud sushiriis. Just seetõttu pakungi sissejuhatuseks välja ühe lihtsa viisi, kuidas sushi jaoks vajalikku riisi keeta. 

Sushiriis

Vaja läheb:
*240ml sushiriisi
*240ml vett
*40ml riisiäädikat
*1tl soola
*2spl suhkrut
Tee nii:
Pane riis potti. Vala peale külm vesi, sega kergelt ja vala vesi kohe ära. Korda sellist riisi pesemist kuni vesi enamvähem puhtaks jääb. Jäta riis 20 minutiks külma vette likku. Kurna sõelal korrlikult. Pane riis potti ja lisa vesi. Kata pott kaanega ja lase keema tõusta. Keera kuumus madalaks. Kui vesi on ära auranud, on riis valmis.

Vahepeal keeda sushiäädikas. Selleks sega potis äädikas, suhkur ja sool. Sega ja kuumuta, kuni suhkur on täielikult sulanud. Lase jahtuda.

Tõsta pott tulelt. Nirista äädikas riisile. Õhuta riisi riisilusikaga diagonaalseid „hakkimise“ liigutusi tehes kuni riis jahtub. Kata pott niiske köögirätiku või köögipaberiga. Ära pane sushiriisi külmkappi!

sushitegu(1)

.

Internetist võib leida väga vahvaid õpetlikke jooniseid sushide meisterdamiseks:
Foto: raamatust Show Me How

Sushi valmistamine

Esimene sushitegu ei pruugi üldse nii libedalt kulgeda, nagu neil joonistel näha on. Ära heida meelt, harjutamine teeb meistriks! Et aga tee meistriks saamiseni liiga pikaks ei veniks, toon siinkohal ära mõned kasulikud näpunäited:

*Kata sushi keeramise matt toidukilega, muidu läheb kleepuv sushiriis mati vahele. Kile teeb sushi rullimise oluliselt lihtsamaks.
*Riis laotatakse alati norilehe krobelisele poolele.
*Tee käed enne sushiriisi norile laotamist veega märjaks, muidu kleepub riis käte külge.
*Suru täidis kergelt riisi sisse, muidu libiseb see norilehe pealt ära, kui rullimist alustad.
*Norilehe võib kääridega pooleks lõigata, et saada väiksed suupärased makirullid.
*Kasuta rullide lõikamiseks tõeliselt teravat nuga, muidu vajutad lõikamisel rulli lamedaks ja täidise välja.
*Niisuta enne lõikamist nuga veega, nii läheb nuga rullist libedamini läbi.

sushi_types(1)Foto: burpple.com

Sushi söömine

Sushi söömine, nagu jaapanlastele omane, on omaette teadus, kui nii võib öelda. On terve hulk asju, mida sushi söömisel peaks silmas pidama, eriti kui sööte sushit Jaapanis või jaapanlaste seltskonnas. Sõprade keskel või kodumaistes tingimustes võib muidugi pea kõige osas silma kinni pigistada ja teha nii, nagu ise paremaks peate. Kõrva taha tasub järgnev aga siiski panna.

*Traditsiooniliselt süüakse sushit näppudega, aga ka pulkadega sushi söömine on täiesti ok. Nii et selles osas on valik Sinu, ka Jaapanis olles!
*Kui tõstad sushit pulkadega ühiselt vaagnalt, siis kasuta selleks pulkade tagumist, jämedamat otsa.
*Sojakastme sisse pistetakse sushil olev kala, mitte riis. See nõuab nüüd küll pisut harjutamist ja õigesti valmistatud sushit, et kala riisipätsikeselt kastme sisse ei kukuks!
*Sushi süüakse ära ühe ampsuga, mitte ei hammustata poole kaupa!
*Ingverit süüakse sushiampsude vahele paleti puhastamiseks, mitte sushiga koos. Kuigi, tuleb tunnistada, see on nüüd küll üks reegel, mille vastu mina isiklikult teadlikult eksin, sest mulle lihtsalt maitseb nii!
*Wasabit ei segata sojakastme sisse. Kui seda üldse lisatakse, siis otse sushile!
*On äärmisel ebaviisakas anda raha otse sushikokale! See tasub meelde jätta eriti just Jaapanis reisides, kus tihtipeale sushikokad otse leti taga maitsvaid sushisid valmistavad.

Mõnusat sushimeisterdamist soovides,

Juta

Jaapani 7 maitset – Shichimi togarashi ja ahjuribid

Kas teadsid, et kuulsat Jaapani 7-vürtsi segu Shichimi togarashit on kodus lihtne ise valmistada? Kas teadsid, et sellel maitseainesegul on terve hulk põnevaid kasutusvõimalusi? Tänases postituses segamegi 7 vürtsi ise kokku, lisaks leiad ka shichimi togarashiga ahjuribide retsepti ja saad lähemalt lugeda jaapanlaste lemmitsitruselisest, yuzust!

  (veel …)

Soojad ilmad ja külmad nuudlid

Kas teadsid, et soojade ilmadega armastavad jaapanlased süüa külmi nuudleid? Ja kas suudad ette kujutada, et külmad Jaapani nuudliroad võivad täiesti võrratult maitseda? Proovi järgi – seekordsest postitusest leiad kaks külmade Jaapani nuudlite retsepti (soba ja somen nuudlitega) ning saad lugeda Jaapani kombest süüa külmi nuudleid.

sobad

Eurooplastele võib esmapilgul mõte külmade nuudlite nautimisest kummaline tunduda. Vähemalt minule küll tundus. Aga kohe kui olin näinud, milliste eht jaapanipäraselt läbimõeldud roogade, lisandite, kastmete ja serveerimisega tegu on, sain aru, et kummalist pole siin midagi ja asja tasub lähemalt uurida. Külmad nuudliroad võetakse Jaapanis menüüsse just kuumadel suvekuudel, mil mõte jahutavast toidukorrast eriti ahvatlev tundub. Just sellepärast kirjutan seda lugu nüüd, kui temperatuur vaikselt lõpuks ometi tõusma on asunud ja on hakanud tekkima väike lootusekübe, et võibolla tuleb sel aastal siiski ka suvi! Nuudlid, mida külmana süüakse, on enamasti tatranuudlid ehk sobad, peenikesed nisujahunuudlid ehk somenid ja vahel ka paksemad udonid. Kuna sobad on meil siinsamas Umamis lihtsalt kättesaadavad, siis jagan teiega kahte retsepti just nende nuudlitega. Soba nuudleid ainult tatrajahust teha on suur kunst, sest tatrajahu ei hakka hästi kokku nagu nisujahu, sellepärast on 100% tatrajahust sobad kallimahinnalised kui sellised, millesse (nagu enamustesse soba nuudlitesse) lisatakse lihtsama valmimise nimel ka nisujahu. Umamist leiad mõlemad variandid! Keedetud ja külma vee all maha jahutatud soba nuudleid serveeritakse enamasti madalas bambusanumas ehk zaru´s, seetõttu nimetatakse külmadest sobanuudlitest rooga tihti ka zaru sobaks. Keedetud ja jahutatud someneid serveeritakse aga lausa jääkuubikutel, et need ikka terve söögiaja korralikult ja tõeliselt külmad püsiksid! Aga siit siis kaks lihtsat retsepti, kuidas valmistada jahutavaid jaapanipäraseid nuudliroogasid somen ja soba nuudlitest.

Hiyashi somen (4-le)

somen_seesamiga

Vaja läheb:
*400g somen nuudleid (või kasuta soba nuudleid või 100% soba nuudleid)
*300ml dashi puljongit
*50ml sojakastet
*60ml mirinit
*0,5 pikka kurki
*Jupp värskelt riivitud ingverit
*Paar peotäit hakitud rohelist sibulat
*(Ume ploomiga) seesamiseemneid
 
Tee nii: Aja keema 300ml vett. Lisa dashi puljongi pulber, sega, kuni see on lahustunud. Nüüd lisa sojakaste ja mirin. Keeda tasasel tulel mõned minutid. Tõsta tulelt ja lase kastmel jahtuda. Aja keema suur potitäis ilma soolata vett. Keeda nuudlid pakendil antud juhendi järgi pehmeks. Kurna ja lase voolava külma vee all neil jahtuda. Jäta mõneks ajaks nuudlid sõelale nõrguma. Tõsta nuudlid kaussi. Võid kaussi, kõige alla, panna ka mõned jääkuubikud, et nuudlid tõeliselt külmad püsiksid. Sega nuudlite sisse õhukesed kurgiviilud. Tõsta nuudlikausi kõrvale lauale jahtunud kaste, riivitud ingver, rohelised sibulad ja seesamiseemned. Iga sööja maitsestab oma väikses kausikeses kastme meelepäraste lisanditega ja kastab suutäie nuudleid kastmesse ning laseb hea maitsta!
Algne retseptiidee: lafujimama.com
 

Zaru soba (4-le)

zaru_soba

Vaja läheb:
*400 g soba nuudleid, leia SIIT või SIIT
*350 ml dashi puljongit, leia SIIT või SIIT
*60 ml sojakastet
*60 ml mirinit
*Paar peotäit hakitud rohelist sibulat
*Maitse järgi wasabit
*Merevetika helbeid või vetikate segu
 
Tee nii: Aja keema 350 ml vett. Lisa dashi puljongi pulber, sega, kuni see on lahustunud. Nüüd lisa sojakaste ja mirin. Keeda tasasel tulel mõned minutid. Maitse – kaste peaks olema üsna tugeva maitsega, kui vaja, lisa veel dashi pulbrit ja/või sojakastet. Tõsta tulelt ja lase kastmel jahtuda. Aja keema suur potitäis ilma soolata vett. Keeda soba nuudlid pakendil antud juhendi järgi pehmeks. Kurna ja lase voolava külma vee all neil jahtuda. Jäta mõneks ajaks nuudlid sõelale nõrguma. Tõsta nuudlid kaussi või serveerimisvaagnale. Tõsta lauale jahtunud kaste, rohelised sibulad ja wasabi. Puista nuudlitele viilutatud norilehti või vetikate segu. Iga sööja maitsestab oma väikses kausikeses kastme meelepäraste lisanditega ja kastab suutäie nuudleid kastmesse ning laseb hea maitsta!
Algne retseptiidee: justonecookbook.com

Oishii (jp k maitsev)!

Ilusat suve soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

1-2-3 ja valmis ehk fast food @ home!

Täna leiate siit ideid kiireteks ja maitsvateks argiroogadeks, mis lisavad põnevat eksootikahõngu õhtusele toidulauale, on tervislikud ja mis kõige tähtsam – valmivad lihtsalt ning kiirelt.

(veel …)