Ramen nuudlisupp, külma aja kosutus

Meil siin ikka seda külma aega jätkub ja seetõttu on minu meelest täiesti omal kohal lõputu hulk soojendavaid roogasid. On ju nii? Jaapanlastel on samuti pool aastat külma ilma ja seetõttu on nad välja mõelnud terve rea erinevaid sooje ramen (ja teisi) nuudlisuppe, mis sobivad külmetavate näppude ja punase ninaga nagu rusikas silmaauku. Tänasest postitusest leiad ühe eriti mõnusa rameni retsepti kaua küpsenud seakülje ja kreemja misopuljongiga. 

Jaapanis on nii, et pea igal piirkonnal on oma viis ja retsept, kuidas ramenit keeta. Kõige levinumad on vast nii Jaapanis, kui ka üle maailma, miso ramen (nagu meie täna valmistame), shio (soola) ja soja ramen. Aga minu kõigi aegade lemmik on tonkotsu ramen, mida keedetakse mituteist tundi ja selline keetmine lõpeb täiesti uskumatu heleda kreemise puljongiga, mille kreemisus tuleb pikalt keedetud kontidest, mitte vahukoorest vms. Jaapanis olles sattusin sellest lausa sõltuvusse. Kui tagasi lendasime ja juba lennujaamas lendu ootasime, siis tormasin veel nagu hull mööda lennujaama ja otsisin oma viimast rameni kausi täit. Väljaspool Jaapanit pole ma seda õiget, nii pikalt keedetud ramenit kuskil müügil näinud. Minu esimeses raamatus, “Samba, sake ja tšillikaun”, on aga retsept täiesti olemas, kuidas kodus ise see kreemine tonkotsu valmis keeta. Kel aega ja ettevõtmist jagub, soovitan soojalt!

Kõiki ramen nuudleid iseloomustab liha või kalapuljong ja nisujahust pikad nuudlid, mida on igati viisakas ramenikohas pika laua taga aurava kausi kohale kummardunult kõva häälega endale sisse luristada. Täiesti täiesti autentsed ramen nuudlid on valmistatud lisaks nisujahule, soolale ja veele veel spetsiaalsest aluselisest kansui veest. Samas saab absoluutselt õige rameni maitse kätte ka tavaliste Hiina munanuudlitega. Üldse arvatakse, et rameni juured on pärit Hiinast. 

 

Miso ramen kauaküpsenud seaküljega

ramen nuudlid

Vaja läheb:

*Keeda puljong (keeda ise kanakontidest või naturaalsest kanafondist), lisa keetmisel mõned ingveriviilud, jupp porrut, paar küüslauguküünt ja Premium sojakaste (ca 4spl 1liitri kohta). Mina soovitan jaapanipärase puljongi saamiseks lisada keetmisel ka dashi puljongit

Kurna ja lisa puljongile (1 liitri kohta):
*0,5 tl gochujangi (leia siit või siit)
*2 spl misopastat 
*1 spl mirinit

Nüüd on supipõhi valmis, valmista ette lisandid!

Chashu ehk kauaküpsenud seakülg

Vaja läheb:
*340 g seakülge
*1 spl soola
*4 cm ingverit
*120 ml vett
*60 ml saket
*60 ml sojakastet
*60 ml mirin
*3 spl suhkrut
*rohelist sibulat

NB! Ära seda sealiha välja jäta, sest see on kogu asja keskpunkt ja igat küpsenud minutit väärt, usu mind!
Tee nii: Prae sea pooled potis pruuniks, aja vedelikud, sool ja suhkur potis keema, lisa liha, ingver ja rohelist sibulat. Kata fooliumiga nii, et äärtest saab aur välja, keeda ca 1h, võta foolium ära, keeda edasi kuni kaste poti põhjas on paks ja kleepuv. Kokku võtab see ikka oma paar tundi aega. Lõika liha ristipidi triibulisteks viiludeks.

Ülejäänud lisandid:
*keeda valmis Hiina munanuudlid või mõned muud nuudlid, nagu näiteks ramen nuudlid või värsked ramen nuudlid
*keeda seest pehmed munad, koori ettevaatlikult ja pane need marinaadi sisse seisma (marinaadiks sega iga 2 muna kohta kokku 2spl sojakastet, 2spl mirin, 6spl vett). *valge osa porrust (lõika peenikesteks tikkudeks)
*hakitud roheline sibul 
*nori tšipsi tükid 
*tšilliõli + seesamiõli võrdsetes kogustes kokku segatuna supile tilgutamiseks
*marineeritud ingver
*umega seesamiseemned 
*pilve kõrva seened või šiitake seened (leota külmas vees, loputa ja keeda läbi, viiluta ja tõsta külmikusse oma aega ootama)
*Jaapani 7 vürtsi segu
*Röstitud sibulat

Pane supp kokku: tõsta kaussi nuudleid, vala peale kuum puljong. Lisa lihaviilud, porrut, rohelist sibulat, ingverit, seeni, poolik muna ja vetika krõpsud. Tilguta peale õlide segu, puista veidi 7-vürtsisegu ja/või umega seesamiseemneid ja praetud šalottsibulat. 

 

*************************************************************

 

Auravaid kausitäisi soovides



 

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

P.S. Facebookis jälgib meid juba üle 19 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.
Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Maailma lihtsaim gurmee-dessert

Iial pole piisavalt palju lahedaid ideid, kuidas kiirelt ja lihtsalt midagi eriti efektset ja maitsvat lauale saada. On ju nii?! Eriti just dessertide osas, sest keegi meist ei taha ju poole peo pealt kööki magustoitu vaaritama minna. Ja seekordsest postitusest leiad 5 maailma lihtsaimat retsepti, mille abil tõelised gurmeedesserdid ühe hetkega valmis saada. Vaja on vaid head jäätist ja põnevaid maitseid.

pistaatsia

(veel …)

Labneh ehk hakkame ise juustu tegema

Kas teadsid, et on terve rida maitsvaid juuste, mida on kodus lihtne ise valmistada? Ja veel pikem rida maitsvaid võimalusi, milliseid roogasid isevalmistatud juustust teha? Plaanin teiega siin Umami blogis neid juuste koos valmistada ja täna alustame kõige lihtsamast – teeme Lähis-Ida köökidest tuntud toorjuustu labneh´t ja paneme selle nii magusate kui soolaste toitude sisse!

 labneh retseptid (veel …)

Mandlikorvid rabarbrikreemiga

Kui Sul on aias veel veidi rabarberit, siis soovitan proovida neid krõbedaid mandlikorvikesi taevaliku rabarbrikreemiga. Meil kadusid need laualt hetkega ja usun, et sama võib ka teiega juhtuda!

Image

(veel …)

Smuutid kookosveega, suvine kosutus

Kas Sa tead kui metsikult kasulik on juua naturaalset kookosvett, aga napib ideid, mil moel seda tarbida ja enda jaoks maitsvamaks muuta? Suvi on ideaalne aeg smuutide joomiseks-söömiseks ja samuti ideaalne viis, kuidas kookosvee kasulikud omadused enda heaks tööle panna. Tänasest postitusest leiad kolm erinevat, samas lihtsat, kookosveega smuuti retsepti.

kookosvesi-

Foto: Matthew Schoenfelder

(veel …)

Krõbedad sibularõngad õhtusele snäkilauale

Kui ka Sina leiad, et lisaideed, mida pakkuda nädalavahetuse snäkilaual, kui kallid sõbrad külla tulevad, on alati teretulnud, siis leiad tänasest postitusest endale ühe idee – panko riivsaiaga krõbedad sibularõngad. Ideaalsed külma õlle kõrvale!

Image

(veel …)

Mmmm… vaarika ja kookose semifreddo

Suvekuumus krutib taas tuure üles ja see tähendab, et on just paras aeg pista sügavkülma üks jahutav jäätisedessert. Tänasest postitusest leiad suussulava vaarika-kookose semifreddo retsepti, mida ma kuumaks suveks soojalt soovitan!

Image

(veel …)

3-in-1 ehk Mehhiko, Jaapan ja Samoa ühel taldrikul

Seekordsest postitusest leiad lausa kolm retsepti, mis sobivad hästi nii korraga ühele taldrikule, kui ka eraldi pakkumiseks. Kõik ühtaegu maitsev, lihtne, tervislik kui ka põnev. Üks Mehhikost, üks Jaapanist ja kolmas lausa Vaiksest ookeanist Samoa nimeliselt paradiisisaarelt. Kõigi valmistamine on puhas maitsmiskunst – koguste asemel tuleb sisetunnet ja maitsemeelt usaldada! Lähenegem köögile loominguliselt :)!

Image

(veel …)

Wonton, samm sammult

Seekord valmistame koos wontoneid ja seda täiesti nullist alates. Midagi veel lihtsamat on raske ette kujutada, kohe näed! Lisaks imelihtsale wontonitainale valmivad pannil maitsvad sealihaga aasiapärased pelmeenid ja potis kirsi-šokolaadi täidisega magusad wontonid. Nii et käised üles ja sõtkuma!

wonton

Meilt on päris tihti küsitud, kas umami e-poest saaks osta sügavkülmutatud wontonitaigna lehti. Ja nüüd saabki, vt siia! Aga kuna need sulavad postiautomaadis, siis näed sellest postitusest, et neid saab väga edukalt ka ise teha. Retsept nõuab ainult kolme asja, mis igaühel enamasti kodus olemas on (jahu, sool ja vesi) ning valminud tainalehed saab edukalt sügavkülma panna, et neid sobival hetkel kasutada. Ja kui tainas valmis, siis algab alles see tõeline pidu, sest valmistamisvõimalusi on lõputult alates bambusaurutajas valminud hiinapärastest wontonitest ja pannil praetud jaapanipärastest gyozadest kuni Hiina wontonisupi või õlis frititud krõbedate maiusteni välja. Aga kõigepealt siis tainas!

Retsept on selline (ca 35 wontonilehe jaoks):

*240g nisujahu

*0,5tl soola

*120ml äsjakeenud vett

1. Mõõda välja jahu ja sool. Pane vesi keema.

1 pane koik valmis

2. Sõelu kaussi jahu ja sega hulka sool.

2 sega sool ja jahu kokku

3. Pidevalt kahvli (või pulkadega) segades lisa äsjakeenud vesi.

3 lisa asjakeenud vesi

4. Sega kõik ühtlaseks ja vormi tainast pall. Kui tundub, et vett on liiga vähe, siis lisa tulikuuma vett 1 tl haaval. Pane pall kaussi ja kata kauss niiske rätiga ca 30 minutiks.

Psst! Kuigi enamasti soovitatakse tainal lasta niiske rätiga kaetult seista, siis olen proovinud ka selle etapi vahele jätta ja toimib ka nii 🙂

5 kaussi ja kata niiske lapiga

5. Sõtku tainast umbes 5 minutit, kuni see on ühtlane. Rulli jahuse laua peal pikaks ca 4-5 cm läbimõõduga toruks.

6 sotku 5 min

6. Lõika terava noaga ühesuurused (ca 1,5cm läbimõõduga) seibid. Selleks lõika tainatoru esmalt pooleks, see omakorda pooleks jne.

7 loika seibideks

7. Rulli igast seibist õhuke tainaleht.

8 rulli ohukeseks

8. Kata lahtirullitud leht mõlemalt poolt jahuga ja lao virna.

8

9. Nüüd teeme väheke pätti! Kogenud wontonimeistrid oskavad rullida ideaalseid ringe, aga enne, kui nii osavaks saad, kasuta klaasi ja terava otsaga nuga või sobilikku vormi, et lõigata välja ilusad ca 7-8cm läbimõõduga ringid.

9 vaike pettus

9

9-

Nüüd võid kohe oma valminud wontonilehtedest midagi valmistada, panna vajalik kogus jahuseid lehti toidukilesse ja maksimaalselt päevaks külmkappi või sügavkülma, et neid hiljem kasutada. Sügavkülmutatud lehed võiks eelmisel päeval enne nende kasutamist tavalisse külmikusse sulama tõsta.

Valminud tainalehti võib kasutada miljonil erineval moel, aga meie valmistame täna jaapanipäraseid gyozasid sealihatäidisega ja sügavpraetud magusaid wontoneid kirsi-šokolaadi täidisega.


 

Gyozad sealihatäidisega

Vaja läheb:
* 30-40 wontonilehte
(ja kui ikka ise tainast teha ei viitsi, siis valmis tainalehed saad siit)
*500ml hakitud Hiina kapsast
*1/2 spl soola
*250g sea hakkliha
*1/2 spl riivitud ingverit
* 2 küüslaugu küünt
* 1 šalottsibul
* 1spl hakitud rohelist sibulat
* 1tl gochujangi
* 2tl seesamiõli
* 1/4 tl suhkrut

Kastmeks:
* 6spl sojakastet
* 3spl riisiäädikat
* mõned tilgad tšilli õli

Tee nii:

Sega kõik täidise koostisained kokku ja sõtku-pigista kätega ühtlaseks. Tõsta iga tainalehe keskele 1 tl täidist. Tõsta tainalehe pooled kokku ja pigista näppudega keskelt tainas kokku.
keskelt kokku

Nüüd hakka järjest keskelt ääre poole väikseid volte tegema ja pigista iga volt kõvasti kokku.

voltima

uhelt poolt

Ja nüüd tee voldid teisele poole. Tulemus peaks olema umbes selline:

ja teiselt poolt

Lao valminud gyozad küpsetuspaberile ritta.

ritta

Kuumuta pannil õli, prae gyozad altpoolt kuldseks, vala pannile ca 50-100ml keevat vett ja kata pann kaanega. Mõne minuti pärast on maitsev roog valmis. Serveeri dipikastmega, milleks sega kokku sojakaste, riisiäädikas ja mõned tilgad tšilliõli.

naudi


Kirsi-šokolaadi täidisega wontonid

Vaja läheb:
*30 wontonilehte

*30 konservkirssi (PS! mitte kokteilikirssi)
*30 väikest šokolaadi tükki
*frittimiseks kookosõli või virgin kookosõli
*pealepuistamiseks tuhksuhkrut

magusad wontonid

Tee nii:

kuumuta potis kookosõli. Parem on kasutada pisut kitsamat potti, muidu peab ca 7cm sügavuse õlikihi saamiseks väga palju kookosõli panema. Õli on piisavalt kuum, kui sellesse visatud saiatükk kohe särisema hakkab ja ca 30 sekundiga kuldseks küpseb.

Tõsta igale tainalehele 1 köögipaberiga kuivatatud kirss ja sellele väike tükk šokolaadi. Tõsta 4 taina äärt keskele kokku ja pigista kõvasti kinni, et sisu keemise käigus välja ei tuleks. Prae kuumas õlis kuldseks. Ära korraga liiga palju wontoneid õli sisse pane, muidu jahtub õli liialt ja wontonid võivad omavahel kokku hakata. Tõsta wontonid õlist välja köögipabaerile nõrguma. Puista peale tuhksuhkrut ja serveeri kohe!

valmis

 

Põnevaid wontoni-ideid soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!