Uus lähenemine grillitud kalale ehk Pla pao

Kui ka Sina armastad kala, siis on seekordne postitus just Sinule. Leidsime Taist ühe väga laheda viisi, kuidas kala grillida ja valminud hõrgutis hiljem ära süüa. Kõige parem selle juures on aga, et sellist kala saab edukalt ka meil Eestis grillida ja ma garanteerin, et tulemus on väga maitsev!

pla pao

Pla pao ehk Tai soolakoorikus grillitud kala on lihtsalt geniaalne.

• Esiteks katab kala grillimise ajal paks soolakiht, mis hoiab liha ilusti mahlaka ja niiskena.

• Teiseks on see maitsetest tulvil kala üks tõeliselt tervislik ja värskust täis söömaaeg.

• Kolmandaks on niimoodi kala söömine (kohe seletan, kuidas) üks lahe seltskondlik tegevus.

Tais kasutatakse selle maiuspala tegemiseks tavaliselt punast hübriid-tilaapiat, aga kasutada võib ka muid valge tiheda lihaga kalasid. Pla paod pakkuva restorani tunned Tais selle järgi ära, et tänava äärde, restorani ette, on paigutatud pikk kitsas grill, selle ühest küljest ulatuvad välja vardad. Kui kala grillimine käib, siis on iga varda otsas suur soolaga kaetud kala, mis aeglaselt kuumade süte kohal ringi keerleb!

(veel …)

Grill ja chill, seekord teistmoodi!

Suvi pole mitte ainult smuutide, vaid ka särisevate grillide aeg! Tänane postitus on neile, kes tahaks vahel veidi teistmoodi grillida. Pakun välja kolm lihtsat retsepti liha maitsestamiseks, millest *üks valmib otse Himaalaja soolakivi peal, *teine pöögipuidust alusel ja *kolmas vihmase ilma kohaselt koduahjus! Boonuseks tutvustan postituse lõpus ühte ääretult põnevat snäkki Mehhikost, mis on ideaalne õlle kõrvale ampsamiseks ja külaliste pahviks löömiseks!

ribi

Meil on suvilanurgas pisike köök – kahe rauaga pliit, üks hädapärast toimiv väike ahi, potid-pannid-muu vajalik. Aga kasutust leiab see kööginurk pigem hommikuste võileibade valmistamisel, kui piduroogade keetmisel. Põhjus selles, et suvilatoidud valmivad enamasti grillil – kuni söed valmivad, tassime kõik vajaliku terrassilauale, kus valmivad salatid ja muu liha/kala kõrvane. Enamasti teeme ise kiire marinaadi liha maitsestamiseks, aga juhtub ka seda, et ostame poest juba maitsestatud liha. Vahel tahaks aga midagi hoopis uut katsetada ja siis tulevad appi sellised põnevad abivahendid, nagu Himaalaja soolakivi ja puidust grillalus ning erinevate rahvaste vürtsisegud, millest täna lähemalt kirjutan. Soolakivi puhul on tegemist 1,2kg või 3,5kg puhta Himaalaja teemantsoola kristalliga, millel on palju erinevaid kasutusvõimalusi:
* soola andva lõikealusena, nt suvistele tomati- ja kurgiviiludele vms;
* sügavkülmutatuna temperatuuri hoidva alusena sushile, juustudele või mereandidele;
* dekoratiivse kandikuna
* või, nagu meie tänases postituses proovime, grillkivina

soolakivi_(1)

Himaalaja soolakivi saab kasutada seni, kuni see kasutamisest otsa saab ja iga kord võib selle kasutamiseks erineva viisi valida. Peale grillimist-serveerimist tuleb kivi niiske puhta lapiga puhastada ja korralikult kuivatada. Kui võimalik, siis ära pese seda veel all – nii kulub ebaotstarbekalt palju soolakivi korraga ära! Samas pean tunnistama, et peale liha grillimist pidin kivi puhastamiseks seda siiski külma vee all puhastama. Kindlasti ei tohi kasutada puhastusvahendeid ja neid pole vajagi – sool on naturaalselt antiseptiline. Eriti hea on see, et kõik Himaalaja teemantsoola kasulikud omadused ja mineraalirikkus tulevad sellel grillitavale-serveeritavale toidule grillalusega kaasa!

soolakivigrill

Kuna on suvi ja grill niikuinii väsimatult töös on, siis leiate tänasest postitusest retsepti just teemantsoolakivi grillalusena kasutamiseks. NB! Jäta kindlasti meelde, et soolakivil grillides ei tohi lihale-kalale soola lisada, selle töö teeb Sinu eest kivi ise ära !  Niisiis, siit tuleb retsept Austraalia aborigeenide vürtsiseguga marineeritud sea kaelakarbonaadi valmistamiseks soolakivil. Samamoodi saab sealiha valmistada muidugi ka ilma soolakivita ja isegi pannil. Aga sel juhul tuleb soola lisada!

Fruit, Berries and Ingredients on Banana Leaf, Daintree Eco Lodge

Bushfood
Foto: womensownadventure.com.au

Enne retsepti juurde asumist veel paar sõna aborigeenide vürtsisegust. Austraalia põliselanike traditsioonilisi toite kutsutakse sealmaal bushfood´iks, mis eesti  keeles tähendab põõsatoit. Austraalias olles oli üks meie kindlaid soove teha tutvust nende põnevate maitsetega, mida ei leia kuskilt mujalt maailmast peale Austraalia. Kujutasin ette, et võime ükskõik millises linnas valida välja mõne bushfoodi serveeriva restorani ja uutel maitsetel hea maitsta lasta. Aga võta näpust! Otsisime nii mõnestki suurlinnast, küsisime kohalike käest, aga targemaks ei saanud. Känguruliha oli ainus asi, mida kõikjal vabalt proovida saime. Kuni Cairnsi linnakeses õnnestus lõpuks siiski leida restoran Ochre, mis on ka üks kuulsamaid bushfoodile pühendunud restorane terves Austraalias, kus kogu mitmekäiguline menüü esindas just põliselanike kasutatavaid meile tundmatuid maitseid – sõrmlaim, quandong (puuvili), Davidsoni ploom, aniismürt, sidrunmürt, tuntumatest tegelastest makadaamia pähklid, krokodill, emu, känguru jne. No vot, ja Austraalias, Alice Springsis, kokku segatud aborigeenide vürtsisegu on üks võimalus sealseid maitseid siinmail proovida, sest muude vürtside-ürtide kõrval sisaldab see sidrunmürti ja Tasmaania pipart. See vürtsisegu sobib eriti hästi erinevate lihade grillimiseks, mis on ka igati loogiline minu meelest, sest austraallased on kõvad grillijad.

 

Sea kaelakarbonaad aborigeenide vürtsiseguga

liha_soolakivil

Vaja läheb:
*1kg sea kaelakarbonaadi viile
*aborigeenide vürtsisegu
*oliiviõli
*sidrunimahla
*Himaalaja teemantsoola kivi (või maitse järgi soola)
 
soolal_liha
 
Tee nii: Laota sealihaviilud liuale. Puista üle aborigeenide vürtsiseguga ja hõõru see lihaviiludesse. Tilguta peale heldelt oliiviõli ja pigista peale sidrunimahla. Aja grill hästi kuumaks ja tõsta soolakivi grillile. Mõne aja pärast on soolakivi samuti korralikult kuum ja võid alustada grillimist. Selleks tõsta lihaviil soolakivile ja grilli, kuni see on alt kuldne. Pööra lihaviilu ja grilli see ka teiselt poolt kuldseks. Tõsta liha soolakivilt. Serveeri salatiga. Lase soolakivil aegamööda jahtuda ja puhasta seejärel niiske puhta lapiga.
  
Huvitav alternatiiv soolakivile on ka pöögipuidust grillalus, mis annab sellel grillitavale kalale-lihale õrnalt suitsuse meki. Alust kasutades peab silmas pidama, et:
*liha/kala ei tasu ülearu maitsestada, muidu matavad vürtsid-ürdid maheda suitsumaitse enda alla;
*puitalust tuleks enne kasutamist tunnikese vees hoida, et see põlema ei läheks;
*grill peab huugama suurel kuumusel, et puit alt mustaks söestuks, seda tugevama maitse saad;
*grilli kaas peab kinni olema, muidu lendab maitse ja aroom koos suitsuga minema;

 
 grillspice
Foto: Woodest grillspice
 
 
Aga seekord jagan teiega lihtsat ja kiiret grill-lõhe või -forelli retsepti, mis tuleb ühtmoodi maitsev nii puust grillalust kasutades kui tavaliselt grillides. Maitsestamiseks kasutame küti vürtsisegu Kanadast, milles on kasutatud ka vahtrasiirupi graanuleid. Lisaks kalale ja heledale lihale sobib see võrratult hästi ka ahjukartulite maitsestamiseks.
 

Grill-lõhe küti vürtsiseguga

lohe_puualusel

Vaja läheb:
*pool pikkupidi pooleks lõigatud lõhet (mina kasutan ilma selgroota poolt)
*3 spl küti vürtsisegu
*soola
*sidrunimahla
* soovi korral pöögipuidust grillimisalust
 
Kui kasutad puitalust, tee nii: hoia grillalust tund või paar külmas vees. Tõsta kala, nahapool all, grillalusele. Hõõru küti vürtsisegu kala sisse, maitsesta soolaga ja pigista peale sidrunimahla. Tõsta grillalus koos kalaga kuumale grillile ja sulge grilli kaas. Küpseta kuni kala on küps (täpset aega ei saa anda, see sõltub väga kala suurusest ja grilli temperatuurist). Eriti hea, kui puidust alus alt mustaks suitseb, sest see lisab kalale mõnusat suitsumekki. Tõsta kala koos alusega grillilt ja serveeri  koos salatiga.
Grillaluseta grilli kala grillil tavapäraselt, kuni kala on küps.
 
 
Kolmandana pakun välja ühe kiire grillretsepti ribide jaoks, kus kasutame Argentina kuulsat ürdisegu chimichurrit. Chimichurri ürdisegu võib segada oliiviõliga kokku, et kasutada seda liha marinaadiks või hoopis valmis küpsetatud liha kõrvale kastmena. Samuti võib chimichurri ürdisegu enne küpsetamist kuivalt lihale hõõruda. Nii et igati mitmekülgne segu. Marineeritud ribisid võib küpsetada nii ahjus kui grilli peal, kuidas suveilm parajasti lubab.

Chimichurri marinaadis ribid

ribigrill

Vaja läheb:
*1kg ribisid
*4spl chimichurri maitseainesegu
*4spl oliiviõli
*1spl agaavisiirupit
*maitse järgi soola
*maitse järgi sidruni mahla
 
Tee nii: Sega chimichurri, oliiviõli ja agaavisiirup kokku. Maitsesta soola ja sidrunimahlaga, marinaad võib olla ka pisut soolane, sest ribile eraldi soola ei lisata. Hõõru kogu marinaad ribidele ja lase ca 30 minutit maitsestuda. Kuumuta ahi 180 kraadini, tõsta ribid ahjuvormi ja kata see kaane või fooliumiga. Küpseta ca 40-45 minutit. Eemalda kaas/foolium ja küpseta ribid ülagrilli all kuldseks. Kui kasutad ainult õuegrilli, siis küpseta ribisid samuti alguses mõnda aega fooliumis.
 
 
Aga nüüd siis lubatud Mehhiko snäkk, mida õlle kõrvale näksida kuni liha grillil küpseb ja millega sõprade üllatamine on garanteeritud – traditsioonilised vürtsidega grillitud rohutirtsud ehk chapulines. Oaxaca piirkonnast pärit snäki valmistamiseks püütakse tirtsud maist hilissuveni kinni, puhastatakse korralikult, pestakse ning röstitakse seejärel savist alusel küüslaugu, laimimahla, soola ja tšilliga. Neid võib nautida niisama õlle kõrvale või lisada mehhikopärastesse roogadesse.
 
 
 
Woman selling chapulines - fried grasshoppers - at Mercado 20 de Noviembre, Oaxaca
Woman selling chapulines – fried grasshoppers – at Mercado 20 de Noviembre, Oaxaca
Rohutirtsude ehk chapuline´de müüjad Oaxaca turul
Foto: Scott L Robertson
 
 
Eelmisel nädalavahetusel käisime Grillfestil ja üks purk tirtse oli meil prooviks kaasas. Grillfestil pakkus mehhikopäraseid roogasid ka üks pesueht mehhiklane, kes proovis meie pakutavaid tirtse ja leidis, et tegu on igati hea kraamiga. Seejärel palus ta peotäie tirtse endale, et ta saaks need omavalmistatud salsa sisse hakkida, et mehhikopärane toiduelamus veelgi autentsem oleks. Mehhikos pakutakse ka fajitasid, mille vahele on rohutirtse kuhjatud!
 
 Chapulines(1)
Foto: indrani.net
 
Särisevaid suvegrille soovides,

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 22 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!