Soovin saada tasuta e-kokaraamatut:

Saad tasuta e-raamatu ja liitud Umami uudiskirjaga. Juba üle 30 000 liituja!

Värvid pühademunadele otse loodusest

Tänane postitus on kõigile, kes sooviks nädalavahetusel mune koksida ilusate värviliste munadega, mille värv tuleks aga otse loodusest! Olen selle tarvis siin üksjagu katsetanud ja jagan teiega nii oma õnnestumisi kui ebaõnnestumisi. Annan soovitusi, mida tasub proovida ja mis on puhas ajaraiskamine!

 

munade värvimine

Sellel pildil on mõningad näited meie seni värvitud munadest. Lähenemine oli mul selline, et keetsin munad esmalt ära ja panin need siis kuumalt enne kokku segatud sooja värvilisse vedelikku seisma. Kohe terveks ööks. Mõnel puhul oleks võibolla parema tulemuse saanud, kui oleks värvivees juba keetnud mune, aga see on puhas oletus. Võtan nüüd kasutatud “värvid” ükshaaval ette:

* kurkum – imehea värvija, annab ilusa erkkollase tulemuse. Ettevaatust, määrib ka kõik muu ära, mille vastu läheb 🙂 Siiski tasub proovida!

* punane kapsas – suurim üllataja heas mõttes. Keetsin kõigepealt punase kapsa viilusid vees, mõnda aega kuni kapsas ise helesiniseks muutus ja kogu värv vette eraldus. Vaat selles vees mu muna terve öö seisiski ja hommikuks oli imeilus sinine! Tasub proovida!

* matcha tee – kui muna oli matchas mõned tunnid seisnud tundus, et sellest ei tule midagi huvitavat. Aga hommikuks, ennäe imet, oli muna saanud ilusa sooja rohekaskollase tooni. Tasub proovida! PS! Kasutaksin munade värvimiseks soodsamat, Hiina matcha teed.

* must looduslik toiduvärv (peen söe pulber) – muna seismisel söega segatud vees ei olnud mitte mingit erilist mõtet. Usun, et sama tulemuse saaks, kui see süsi vähese veega lahustada ja siis muna üle pintseldada. Peale pikka ligunemist oli osa söest siiski munale külge jäänud ja kui ma seda köögipaberiga õrnalt tupsutasin, ei tulnud see ka kuivatamisel maha. Et tulemus põnevam oleks, lisasin veidi toiduks mõeldud kullalehte. Meie suurema lapse lemmikmuna!

* Punane paprika – pettumus, tulemus sarnaneb tavalise pruuni koorega munaga. Paprika punasest värvist pole aimugi. Ei soovita!

* Peet – poole leotamise ajal oli muna erksamat lillat värvi, hommikuks oli tegu pigem pruunikaslilla värviga. Järgmisel korral jälgiksin mängu ja võtaksin varem välja. Tasub proovida! Ahjaa, värvi saamiseks lisasin kuuma vett riivitud keedupeedile ja jätsin riivitud peedi ka koos munaga ligunema.

* Spirulina pulber – täiesti mõttetu ettevõtmine, spirulina sügavast tumerohelisest värvist pole haisugi, tulemus on vaevumärgatav helehall. Kindlasti ei soovita proovida, see lusikatäis tuleb hoopis mahla sisse segada ja ära juua, sest niimoodi on sellest ütlemata palju kasu tervisele :).

* Pildilt puudub veel üks katsetus, mille tulemus ei olnud kiita, aga mis oli iseenesest huvitav. Nimelt tahtsin teha sinist muna ja valasin kuuma vee peale kassinaeri õitele. Teadsin juba varasemast, et need annavad kiiresti ilusat sinist värvi. Ja nii oligi. Aga kui ma õisi sinisest veest välja ei võtnud, siis lisandus sellesse hiljem ka kollast ja rohelist ülejäänud õite osadest ning vedeliku värv muutus pruunikaks ja koledaks. Valasin vee ära ja tegin uue. Seekord võtsin ilusa sinise värvuse saavutamisel kõik õied välja ja panin muna sisse. Mõne aja pärast, kui mulle tundus, et värvid ikka piisavalt munadele külge ei hakanud, meenus mulle, et kui ma mittelooduslike värvidega mune värvivedelikus hoides värvin, siis peab lisama ka veidi äädikat, et värv kinni hakkaks. Asusin siis igasse kaussi törtsu äädikat lisama. Kui ma kassinaerini jõudsin, siis juhtus selline keemiline reaktsioon, et äädika lisamisel muutus vedelik heleroosaks ja mõne aja pärast kadus värv praktiliselt üldse ära. Niisiis kassenaeri sinist värvi ei tulnud, aga pere noorematele liikmetele pakkus selline mustkunst põnevust ja seetõttu sai äädikakatset isegi korratud :). Nii et pole halba ilma heata!

Kirjuta meile, milliste põnevate vahenditega oled Sina oma pühademunad ilusaks saanud või milliseid variante proovida kavatsed? 

Ilusaid kevadpühi soovides,

 

allkiri

juta ring 

PS! Facebookis jälgib meid juba üle 20 000 toidusõbra. Tule ka: Umamipood.

PS! Jälgi igat Umami maitsvat sammu ka Instagramis!

Kommentaarid

  1. Leotasin peedivees mune, aga sai liig kaua – 16 tundi. Tulemuseks khakirohelised munad 😉

  2. Munad on selleks aastaks värvitud-koksitud-söödud ja aeg auhind välja loosida! Loosiõnn naeratas seekord Margitile (kommentaar 16. aprillil lisatud)! Palju õnne! Palun võta meiega ühendust (info@umami.ee), et saaksime auhinna kättesaamise osas kokku leppida!

  3. Katsetasin mina siis seda peedikeeduvett. Loomulikult omamoodi, toores muna ja sorts äädikat sisse ja keema. Hilisemat solgutamist ei võtaks vaevaks. Kuna muna oli pruun siis säärast kaunist lillat ei saanud. Vaevu värvus, ütleme, veel pruunimaks, valguse käes selline õrn lilla varjund peal. Ehk valge munaga vast tasuks proovida? Pruuniga oleks pettumus olnud, kui kogemata õrnal kraapimisel poleks peale tekkinud sellised abstraktsed heledad kujundid, mis olid palju heledamad algsest munapruunist. Sedasi tehes siis muna väga kuivatada ei soovita, muidu hõõrub värvi päris maha. Aga huvitav ja teistmoodi sai 🙂

    1. Haldjapiiga, seda lugesin ma juba kuskilt ka, et lihtsalt kapsavedelikus keetmisega värv peale ei jää. Nii et tuleb ikka leotamisega jännata, et tugev värv saada 🙂

    2. Ma lugesin tagantjärele, et liigse peedivees leotamise tulemusel tuli pruuniks-lillakas värviks, tundub, et keetmisel jõudsin just sellele tulemusele – liiga pruunikaslilla.
      Et jah, kapsaga ma pole isegi proovinud, aga tean siis ette, et keetma ei hakka.
      Selle aasta parim tulemus oli mul aga lilledega. Lillede ilus kollane-sinine jäi saamata aga kellukeste lillemuster jäi suurepäraselt munale.

    1. Minni, ega seal mingit reeglit polegi. Kurkum värvib niikuinii hästi, 1tl on maa ja ilm 1 muna jaoks. Eks see oleneb kui palju vett paned, tee lihtsalt selline tugevalt kollane vedelik.

  4. Minu meelest on ka vanad head munakoored üle prahi 🙂 Ühel aastal katsetasin munakoorte ja peedikeeduveega ja see tulemus oli fantastiline ning üks täpsustus veel: munad on alati juba pruunid mitte valged. Mulle lihtsalt meeldivad pruunid munad rohkem ja spetsiaalselt valgeid ei osta, et värvida. Peedikeeduvesi värvib muidugi ka potti päris kenasti,aga kes hilisemat küürimist ei pelga, siis soovitan katsetada. Munakoori tuleb muidugi panna ka ikka südamest nagu rosinaid Tootsi saia 😀

    1. Maila
      Olen värvinud sibulakoortega, punapeediga, ja kui on midagi rohelist nagu võilillelehti ja roheline tee tuleb ka selline rohekas. Ja sibulakoortega siis olen ka muna värviliste lõngadega katunud tulevd ka huvitavad.

  5. Hea ülevaade! Kõige kindlam valik on ikka munakoored, kuid iga aasta proovime ka midagi uut Eelmisel aastal kinnitasime munale petersellilehti ja leotasime mune kohvis – ka ilus tulemus.

  6. Meie peres ikka ka sibulakoored au sees. Eelmisel aastal sai puuvillapitsi ka kasutatud koos sibulakoortega. Aga nüüd proovin kindlasti kapsaga. Oh üllatust! Tänan.

  7. Sibula koored..Kuigi on saanud kasutada ka näiteks sinililli. Selleks et ilusad lilled munadele jääksid, seome sinililled niidiga ümber muna-õis vastu koort. sinna ümber veel sibulakoori ja voilaa..ilus tulemus käes 🙂

  8. Meil on Värvimiseks ikka klassikaline sibulakoor ja tangud. Aga nähes punase kapsaga värvimise tulemust…kindlasti proovime. Aitäh!

  9. Mina olen siiani värvinud sibulakoortega ja lisanud ka tange. Tekivad ilusad täpikesed. Ja tasub proovida ka kohviga värvimist. Teha kange kohvi ja lasta 30 min tõmmata ja panna munad tõmmisesse ja keeta nagu ikka. Eelnevalt võib küünlaga erinevad mustrid peale joonistada, need kohad jäävad valged ja ülejäänud muna siis pruun. Aga võib ka nii, et munad mässida sibulakoorte sisse ja seejärel asetada kohvitõmmisesse, siis tuleb ka huvitav muster. Aga praegu sain häid ideid juurde ja katsetan kindlasti. Printsin juba välja 🙂

  10. Ilusad katsetused. Minu munad saavad pidulikuma rüü tükikese puvillapitsi ja sibulakoortega. Pühadelaual kindlasti ka vutimunad. Need on loodus ise nii ilusaks teinud, et mina ei raatsi ma käega seda ilu rikkuda. .)

    1. Nnüüd võin muljeid jagada. Värvisid munakoorte ja puuvillapitsiga. Ühele munale istusin pitsi ja panin nii keema koos teistega, millel oli ümber mässitud nii pits kui noored. Suuremad üllatavad oli mässitud munad, neil jäi pitsimuster tume, ainult pitsiga mujal jäi aga muster hele. Aga armsad said kõik.

    2. Nnüüd võin muljeid jagada. Värvisid munakoorte ja puuvillapitsiga. Ühele munale istusin pitsi ja panin nii keema koos teistega, millel oli ümber mässitud nii pits kui noored. Suuremad üllatavad oli mässitud munad, neil jäi pitsimuster tume, ainult pitsiga mujal jäi aga muster hele. Aga armsad said kõik.

  11. Sibulakoored on aegumatu valik, millel on alati ilus ja üllatav tulemus!
    Samuti oleme proovinud ka kurkumit. Ja tahan nüüd peeti ja kapsast ka katsetada 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga