Soovin saada tasuta e-kokaraamatut:

Saad tasuta e-raamatu ja liitud Umami uudiskirjaga. Juba üle 30 000 liituja!

Tuhat ja tuline

Sellenädalasest blogipostitusest leiad
* ühe tõeliselt maitserohke ja tervisliku Mehhiko salati retsepti,
* saad teada rohkem tšillide põnevast maailmast ja
* võimaluse võita endale purgitäis maailma kõige vürtsisemat, Naga tšillit!

 

kinoa_salat_600

 

 

Nii mõnelegi mõjub juba ainuüksi sõna tšilli „punase lipuna“ ja ehmatab ära. Tihtipeale arvatakse, et kui toit sisaldab tšillit, siis paneb see suu põlema ja varjutab kõik muud maitsed. Tegelikult on tšilli väga mitmetahuline vili, mida väikeses koguses kasutades võib teised toidu maitsed just särama panna, lisades juurde puuviljast ja mahlakat mekki, pluss veel maitsenüansse, mis erinevatels tšillisortides esindatud on. Lisaks ei ole teps mitte kõik tšillid hiiglama vürtsised – näiteks kuulus Ancho ehk Poblano tšilli Mehhikost on suhteliselt mahe tšilli, aga sellel on mõnusad magusad maitsenoodid ja aimatav šokolaadine mõrkjus. Põnev, kas pole?

Mis on Scoville skaala?

Kõigi maailma tšillide kangus on ära mõõdetud ja selle tulemuse järgi on need paigutatud Scoville´i skaalale. Enda maitsemeelele sobiva tšilli valimisel tuleb see skaala meile kõigile kasuks. Skaala alumises otsas on näiteks magus paprika (0 ühikut), millel puudub igasugune vürtsisus. Kõige kõrgemas tipus on puhas kapsaitsiin (16 000 000 ühikut), mis on see aine, mille sisaldust tšillide puhul mõõdetakse ja mis teebki tšilli vürtsiseks. Naga tšilli, mis üheskoos Trinidad Moruga skorpioni tšilliga on tunnistatud maailma kangeimateks tšillideks, sisaldab ca 855 000 ühikut. Kanguselt järgmine, habanero, juba poole vähem, millest pisike linnusilma tšilli veel omakorda poole vähem. Kõige mahedamas otsas on tuntumatest tšillidest pepperoncini kõigest 100-500 ühikuga, mida kasutatakse palju näiteks Itaalia toitudes (Allikas: cayennepepper.info).

Naga ehk kummitus tšilli

Indiast pärit Naga tšillit kutsutakse ka meeldejääva nimega Kummitus tšilli, lisaks veel Bhut Jolokia tšilli. Sellega maitsestatakse toite, aga oma silmapaistvate omaduste tõttu on sel ka muid kasutusalasid – suvekuumuse vastase abivahendina, Ida-Indias puistatakse seda aiapiiretele, et hoida metsikud elevandid eemal, Nagast tehakse pipragaasi ja seda lisatakse käsigranaatidesse (Allikas: Wikipedia). Vot selline võimas tšilli see Naga! Ühe purgi ehtsat Nagat loosime välja ka oma lugejate vahel. Rohkem infot selle kohta leiad postituse lõpust!

Habanero tšilli

Habanero annab lisaks tulisusele ka puuviljast maitsenüanssi. Habanero on asendatav selle lähisugulase Scotch Bonnet tšilliga, ja vastupidi. Habanerosid on erinevates värvitoonides, aga enamasti korjatakse neid rohelistena ning kasutatakse salsades, tšatnites, Kariibi saarte toitudes jne. Sobib eriti hästi salatitesse-kastmetesse, milles on puuvilju!

Linnusilma tšillid

Linnusilma tšillid on need pisikesed punased põrgulised, imepisikesed, aga väga võimsad. Mäletan ühte juhust eelmisest suvest, kui läksime külla heale sõbrale, kes vürtsist toitu armastab. Muuhulgas oli meil kaasas pakike Keenia linnusilma tšillidega. Enne kui me midagi öelda jõudsime, oli meie võõrustaja juba ühe terve kauna suhu pistnud … Enne, kui punase vilja tugevus teda päriselt tabas, jõudis ta veel vaid mainida, et talle tšillid maitsevad. 🙂 Edasi said kõrvalseisjad üksjagu palju nalja, nagu arvata võite! Asjaosalise enda meelest see siiski nii naljakas ei olnud. Tšillikuumuse leevendamiseks kulus nii mõnigi pudel õlut (kuigi piim leevendanuks olukorda oluliselt edukamalt) ja nüüdseks on tšillisõber oluliselt ettevaatlikum. Sellest moraal, et need Scoville skaala kangema otsa tšillid ei ole naljaasi ja nende doseerimisse tuleks ettevaatlikult suhtuda. Tai köögis, mis on oma tulisuse poolest maailmakuulus, kasutatakse enamasti just neid pisikesi tulivürtsiseid tšillisid. Aga meie hea tailasest tuttav Suphat, kelle kodus me Tais olles mõnda aega elasime, ütles, et nemad ei nimeta neid pisikesi tšillisid mitte „linnusilma tšillideks“, vaid „hiirekaka tšilliks“, kuna need on pisikesed ja märkamatud, peidavad end osavalt muude asjade alla ja taha ära, aga jätavad võimsa jälje maha :).

Chipotle tšilli

Chipotleks kutsutakse valminud jalapenot, mis on kuivatatud Mehhiko mesquite puu suitsus. Seda müüakse kuivatatult või adobe kastmes konserveeritult. Annab toitudele täidlase magusa suitsumeki. Tasub proovida erinevates tomatipõhistes kastmetes ja salsade maitsestamiseks.

Ancho tšilli

Ancho tšillit, mida on nimetatud ka Mehhiko tšillide kuningaks, sai enne juba põgusalt mainitud, aga kindlasti väärib see mahe, eriti laiade kasutusvõimalustega maitsenüanssiderohke tšilli tegelikult palju rohkem tähelepanu. Mis on ka üheks põhjuseks, miks tänane retseptisoovitus, kinoa või kuskussi salat, saab osa oma põnevast maitsest just tänu Ancho tšillile. Ancho on hädavajalik koostisosa enamustes Mehhiko köögi mole kastmetes ja seda kasutatakse tihtipeale koos teiste Mehhiko tšillidega (nagu ka siinses salati retseptis, kus ta on paari pandud suitsuse Chipotlega).

Fotol Ancho tšilli: cilantropist.blogspot.com

Kinoa või kuskussi salat Ancho-Chipotle ja laimi kastmes

See ilus värviline salat sisaldab endas lisaks põnevatele maitseelamustele ka väga tervislikke koostisosi (kinoa/kuskuss, vitamiinirohke laimimahl, agaavi siirup, värske rukola ja koriander, tofu, tomatid-sibulad-paprika-avokaado ja muidugi tšillid). Ideaalne kevadiseks patareide laadimise lõunaks või õhtusöögiks, kui päike juba soojendab ja linnud kevadisi hääleharjutusi teevad ning keha juba midagi muud tahaks, kui seda tummised ahjupraed ja talvised hautised on. Kuna tänane postitus räägib põhjalikumalt tšillist, siis toon ära ka mõned tšillide ohtratest tervislikest omadustest:
* tšilli teeb kinnise nina lahti ja on põletikuvastase toimega;
* tšilli kiirendab ainevahetust ja peale tšilli söömist põlevad kalorid erilise kiirusega;
*tšilli pakub leevendust, kui külm, pime ja niiskus on liigestesse pugenud.

Selle Mehhiko hõngulise salati jaoks, mille idee pärineb Love and Lemons toidublogist (loveandlemons.com), kuid on siia Umami blogisse jõudnuna mõningaid muudatusi üle elanud, tuleb valmistada kirsstomatitest salsa, mida retsepti esialgne autor nimetab mehhikopäraselt kiireks Pico de gallo´ks. Niimoodi nimetataksegi Mehhikos hakitud tomatist, sibulast ja tšillist koosnevat salsakastet või –salatit, mida serveeritakse paljude sealsete toitude, nt tacode ja fajitade, juurde. Tõlkes tähendab pico de gallo muide „kuke nokk“. Päris naljakas nimi ühele salatile minu meelest, aga väga meeldejääv! Lisaks tomatile-sibulale-tšillile võib picole lisada veel hulga erinevaid koostisosi, nagu näiteks koriander, laim, mango, krevetid, kurk, avokaado jne (Allikas: wikipedia).

Vaja läheb:

*200ml keedetud kinoad või kuskussi
*200ml värsket rukolat
*100ml kuubikuteks lõigatud tofut
*Suur peotäis värsket koriandrit
*½ avokaadot
*1 röstitud tortilla viilud
*1 kollane paprika
Kiire pico de gallo jaoks
*50g sektoriteks lõigatud kirsstomateid
*2spl laimimahla
*2-3 hakitud rohelise sibula vart
*maitse järgi soola
Chipotle-laimi kastme jaoks
*50ml oliiviõli
*1 laimi mahl
*1tl  Ancho tšilli helbeid
*1tl  peeneks hakitud Chipotle tšillit
*1spl agaavisiirupit
*maitse järgi soola ja pipart

Tee nii:
Valmista pakendi juhise järgi kinoa või kuskuss, lase jahtuda.
Grilli paprika mustaks, pane kaussi ja kata kauss toidukilega. Niimoodi lööb paprika nahk paprika küljest hästi lahti. Lase 5 minutit seista, eemalda paprikalt nahk. Viiluta paprika.
Sega teises kausis kokku pico koostisosad – kirsstomatid, laimimahl, roheline sibul ja sool.
Võta kolmas kauss ja sega kokku kõik kastme koostisosad – oliiviõli, laimi mahl, Ancho ja Chipotle tšillid, agaavi siirup. Maitsesta soola ja pipraga.
Sega suures salatikausis kokku kinoa või kuskuss, tofu kuubikud, rukola, värske koriander ja salatikaste. Lisa grillitud paprika ja pico. Maitse ja lisa vajadusel soola, agaavisiirupit või laimimahla. Puista salat üle avokaado ja grillitud tortilla viiludega. Pigista peale veidi laimimahla ja serveeri kohe!

Kogu selle pika jutu peale tahan huviliste vahel välja loosida ühe purgi maailma vürtsiseimat, Naga tšillit! Kuna siinses blogis kommenteerimine on hetkel endiselt tehnilistel põhjustel võimatu (loodetavasti saan ma järgmisel nädalal juba vastupidist väita), siis kutsun teid loosimiseks osalemiseks külastama Umami Facebooki lehekülge ja kirjutama meile, milline on olnud kõige vürtsisem roog, mida oled oma elus proovinud! Kõigi vastanute vahel loosime järgmisel esmaspäeval, 4.märtsil välja purgitäie Naga tšillisid meie gurmeetoodete sarjast!

Umamis on hetkel üldse päris tšilline olukord, sest nii Naga tšilli kui Habanero tšilli pluss veel terve hulk teisi vürtsikaid kaupu on sel nädalal müügil soodushinnaga!

Kinoa/kuskussi salati valmistamiseks vajamineva leiad siit:
*kuskuss
*tofu
*Ancho tšilli
*Chipotle tšilli
*agaavisiirup

Põnevaid maitseelamusi,

PS! Kui Sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga ja saad info uute postituste kohta oma mailile.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga